Genunchii

28-08-2008
Rotar Adriana
Nu este medic/terapeut
Rotar Adriana
Am observat ca nu sunt singura persoana care ma confrunt cu aceasta problema am pritene care au aceeasi problema ca mine si anume cand indoi genunchii simt ca se, , sfarama" oasele e un sentiment ciudat.Din ce cauza?
1 comentarii
0
29-08-2009, ora 01:11
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimata Doamna
Chiar daca nu am avut posibilitatea de a va raspunde pana acum, o fac cu placere in acest moment. Durerile de genunchi sunt o realitate neplacuta pentru persoanele trecute de 40 ani, mai ales cele care nu fac miscare in general. Exista o afectare legata de sedentarism a partii posterioare a rotulei (artroza retropatelara) si ea poate prevesti chiar o dezvoltare ulterioara a unei gonartroze cu potential deformator si invalidant, care sa necesite protezarea. Durerea este insotita de pocnituri si trosnituri penibile, care sunt manifestarea unor fenomene de cavitatie intra-articulara, distructiva pentru cartilaj. Frecvent, artroscopistii definesc astfel de leziuni drept osteo-condrite, iar semnificaia lor, indelung ignorata de ortopezii din Romania, incepe acum sa devina mai clara. este vorba de potentiala asociere a unor astfel de simptome cu osteonecroza aseptica a condililor femurali - de regula, afectiune care poate fi depistat prin efectuarea unei explorari RMN cu substanta de contrast la nivelul genunchilor. Centrul nostru pilot din Constanta are o experienta de-acum importanta in diagnosticarea si tratarea unor astfel de afectiuni.
Cu desebita stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.