Functionarea creierului conform corelatiei credinta - principiu ying si yang - fizica

24-04-2014
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
INTRO

* Off - topic [Principiul ying si yang este explicat in detaliu in subiectul meu anterior " Tratament prin sufelt bun"]

Credinta trebuie sa o ai cat un bob de mazare, cat simti, nu trebuie sa fortezi lucrurile, nu trebuie sa duci mai mult decat ti-a dat Dumnezeu ( pentru ca altfel te arzi si mai faci rau si in jurul tau, produci suferinta celor dragi si nu numai, si nu e asta scopul, scopul este sa fim cat mai echilibrati, linistiti, sanatosi ceea ce va duce intr-un final la echilbru suprem, absolut atat fizic cat si sufleteste "” atunci ne vom putea numi Fii a Lui Dumnezeu cand din noi va izvara doar IUBIRE, pentru ca a fi Fiu a lui Dumnzeu trebuie sa fi inundat de iubire, iubirea invinge tot negativul), insa cum suntem pe pamantul asta creierul nostru e construit conform ying -yang adica in noi exista si iubirea absoluta ( hranita prin fapte bune, prin rugaciune, smerenie, lepadarea de sine, renuntarea la egoism, adica exemplul fiind insusi Iisus care el era iubirea absoluta dar fara sa ii faca rau) dar si un punctulet de negru care daca nu ar fi am 'fi pe alta lume sa zicem asa' : prin halucinatii pozitive, psihoze pozitive, etc.si nu asta e scopul) iar daca am hranit lucrurile negative( egoismul, mandria, lauda de sine, etc, adica tot ceea ce reprezinta " lupul cel rau " sa zicem asa ) ne vom ajunge jos unde acolo te astepta alte boli pe baza psihica ( depresie majora, halucinatii negative, etc.)

Nu ne-am nascut perfecti ca Isus, noi suntem aici ca sa invatam lectiile prin credinta in Dumnezeu, prin lasare in mainile lui, sa facem calea lui
(care ti se arata[depinde cat de curat sufleteste esti], si de cat de mult iti doresti) dar toate acestea nu cu exces de Credinta.

1.Functionarea creierului conform corelatiei credinta - principiu ying si yang - fizica pentru oamenii cu un echilibru neuronal mai bun ( Principiu ying-yang explicat in detaliu in subiectul meu anterior " Tratament prin sufelt bun")

Aveti incredere ca creierul find construit pe principiul ying yang el isi face datoria acolo ( lucru simtit si trait pe propria piele) sa se echilibreze chiar daca treceti prin cele mai inspaimantatoare lucruri, tu trebui sa te lasi in mainile Domnului, pt ca creierul isi face de la sine datoria ( de exemplu ai fost prea bucuros : ceea ce nu este bine [este un exces], atunci in clipa urmatoare creierul va gasi o modalitate ( prin plans, lucruri care sa te intristeas a te echilibrezi si invers: ai fost mult prea trist la un mom dat daca esti deschis creierul va gasi o modalitate din toate llucrurile care iti placeau sa te faca sa razi ( adica ceva pozitiv) pentru a se regal, penru a se reechilbra.

2.Functionarea creierului conform corelatiei credinta - principiu ying si yang - fizica pentru oamenii cu un echilibru neuronal "mai putin bun "( Principiu ying si yang explicat in detaliu in subiectul meu anterior " Tratament prin sufelt bun")

Cei care sufera de absolut toate bolile nervoase ( psihice) echilibrarea conform ying-yang dureaza un pic mai mult si mai dificila dar nu imposibil ( aici intervine credinta in Dumnzeu cat un bob de mazare, sau cat vrea sa creada fiecare, depinde de limita lui, in cazul hipomaniacilor e suficient cat un bob de mazare )

Exemplu: ( cazul meu )

Dupa cum am mai scris pe forum am trecut prin niste experiente cumplite dar ca sa intelegegi iau cronologic si pe scurt :

- de cand m-am nascut pana la 11 ani - hipersensibilitate ( ma afecta totul din jurul meu, negativ, pozitiv)
- 11 ani - am suferit o trauma psihica)
- 11 ani - 17 ani anxietate, nenumarate atacuri de panica, hipondrii, paralizie in timpul somnului, depresie majora
- 17 ani - datorita celor traite ( mai sus) depersonalizare(care este permanenta: cap gol si simtamantul eului pierdut)
- 17 ani - 27 ani ( prezent) - psihoze ( pozitive si negative), halucinatii negative
- 27 - prezent traiesc doar hipomanii plus depersonalizarea permanenta ( din cand in cand pentru hipomanie iau depakine+ seroquel+ anxiar iar pt depersonalizare inca nu s-a gasit tratament, aici numai Dumnzeu stie daca va dori sa ne vindece sau nu conform vointei, credintei (iertare, sa fiti multumiti cu tot ce aveti si binefacerile care vi le ofera Dumnzezeu, impacarea cu semenii nostril, iubirea lor ca pe noi insisi, ajutarea celor anevoiasi, smerenie [lucruri citite si aplicate din Cararea Imparatiei - Parintele Arsenie Boca si nu numai, Biblia care este un Sfant Ghid] hranirea corespunzatoare (cat mai sanatos, mai putin prelucrat, ) mult sport dar fara sa fortati numai cat simtiti ca puteti - asa procedez eu si ma simt mai in realitate un pic 

Daca stati bine si analizati conform principiului ying yang in tot acest timp creierul a incercat sa se echilibreze (el fiind conceput in modul acesta) ( eu acest tip de echilibrare il percep tot spre bine meu chiar daca a fost nevoie sa trec prin "iad" si "rai " cu toate simtamintele trupesti posibile si ciudate ( nu le mai enumar ca cei care trec prin asa ceva ma inteleg care sunt ). De exemplu : atunci cand am suferit o trauma psihica s-a cam dereglat creierul, si a fost o experienta negative ( asa am perceput-o eu dar defapt tot pozitiv m-am incarcat in creier, pentru ca panica este un excitant lafel ca toate sentimentele), din acel moment creierul a trebuit sa se echilibreze pt ca a fost incarcat mult prea pozitiv (chimic ma refer) si a urmat o serie de lucruri care au dus la o depresie majora ( ea fiind la randul el folositoate, pentru ca daca o tineam intr-o panica continua, ipohondrie, etc ) as fi luat-o pe aratura sa zicem asa :).

Din punct de vedere al fizicii ( din cele citite, cursuri online de la Jerusalem University) :

- Celula nervoasa este incarcata din start cu -70mV, deci din start ea e incarcata negativ tocmai pentru ca se cunoaste ca toti factorii externi, interni incarca mai mult pozitiv decat negativ celula nervoasa. Stim si noi ca neuronul e format din Dendrite ( cele care receptioneaza stimuli incarcati pozitiv sau negative, in mare parte mai mult pozitiv, Nodul lui Ranvier, axonul, soma, etc.). Incarcarea electrica poate sa atinga maxim 200mV si Doamne fereste in cazul in care depaseste aceasta incarcatuta se produce un scurt ciruit ca la un circuit electric pentru aprinderea unui bec sa presupunem. Aici intervine Nodul lui Ranvier care el este din start incarcat negativ si analizeaza informatia primita astfel incat cand ajunge informatia cu stimuli pozitivi si negativi are loc o neutralizare si se decide mai apoi transmiterea informatiei mai departe cu ajutorul tecii de mielina.

Aplicatia acestei informatii In cazul Hipomaniacilor si nu numai :
- In cazul Hipomaniacilor creierul este atat de mult incarcat pozitiv incat chiar daca celula este incarcata negativ din start cu -70 mV, chiar daca exista un Nod a lui Ranvier care este incarcat negativ, acesta nu mai face fata la un moment dat si transmite mai departe informatia cu o incarcatura mai pozitiva decat ar trebui in mod normal ( aici intervine tratamentul medicamentos de urgenta si Credinta sau invers depinde de situatie, nu conteaza ordinea, Credinda- smerenia, in cazul mesajelor pozitive, laudelor, pt ca lauda te incarca pozitiv, nu trebuie sa fim curiosi, nu trebuie sa credem nimic, Dumnezeu se arata doar Sfintilor, suntem simpli oameni care ne invatam lectille ca sa evoluam sufleteste [parerea mea] si daca nu le invatam Dumnezeu ne indreapta El cumva chiar si cu suferinta pentru a ne trezi, de asemenea rugaciunea mintii ajuta foarte mult cat si celelalte Reguli din Subiectul meu postat anterior [Sfaturi Pareri ( din experienta proprie pentru Hipomanie si sau Depersonalizare )]

Va iubesc!! Aveti grija de voi si LUPTATI CA MERITA!! Dumnezeu stie ce face sa nu va indoiti niciodata!

Viitorul este in mainile voastre si Dumnezeu va pune la dispozitie o intreaga echipa de medici, oameni, ingeri care doresc sa va ajute si sa va ghideze daca il lasati si daca vreti ! :)


Sper ca aceste informatii va sunt de folos! Dumnezeu sa va aiba in paza!


Astept raspunsuri, nelamuriri, intrebari, pareri, etc, mi-ar face o deosebita placere sa va raspund! Numai bine!

Livia86
4 comentarii
0
25-04-2014, ora 00:26
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Eşti pe drumul cel bun :) Şi-mi pare bine pentru tine că ai descoperit terapia prin metoda dezvoltării personale :)

Pentru că: 'o problemă nu poate fi rezolvată de pe nivelul de conştiinţă care a generat-o' (Albert Einstein)
0
25-04-2014, ora 09:59
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Multumesc Verbina pentru raspuns, este o lupta grea de dus mai ales cu tine insuti pentru fiecare om nu neaparat cei afectati psihic, fiecare are crucea lui de dus pana la capat :). M-am gandit ca daca eu asa am procedat le-ar fi de folos si celor aflati in situatia mea. Da, m-a trecut Dumnezeu prin foc si la propriu ( simteam cum ma arde si ma inteapa) dar si la figurat ( focul fiind perceput in cazul acesta iadul), dar doar ca sa imi invat lectia si aceea sa nu ne mai indepartam niciodata de El, sa speram tot timpul, sa nu ne mai fie atat de frica " caci El ne tine in mainile lui", sa fim mai uniti, mai iubitori, mai iertatori, sa conlucram ca binele sa invinga, atat eu ca individ pe plan intern ( vorbesc cu organele si imi cer iertare si le spun ca de acum incolo va fi bine si vom lucra impreauna sa fie bine, mai ales "creirasului" in cazul de fata:).

Albert Einstein a avut mare dreptate. Frica intensa care am simtit-o mai ales la 11 ani a inceput sa faca valuri in toata fiinta si a generat avalanse, cutremure emotionale, insa acum simt ca odata ce mi-am infruntat anumite frici ( chiar si frica de intuneric) si mai multe chiar daca m-a costat o Hipomanie, odata infruntate, constiinta e din ce in ce mai in realitate, mai netematoare, si am avut si cateva milisecunde cand Eul a mai iesit dar s-a speriat chiar si de un fulg, sau o atingere fina, baniesc ca odata ce se va echilibra totul si voi reveni de la avalanse emotionale la doar simple frici normale a unui om normal atunci ma voi regasi complet :)


E complicat tare sa intelegi creierul asta dar si fascinant :)

Numai bine! Multa sanatate!
0
25-04-2014, ora 10:34
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Livia, orice om are o parte de întuneric ascunsă în sufletul său. Atâta că unii sunt mai sensibili, sufletul lor neputând suporta atingerea întunericului (întuneric = mizerie karmică). Aşa apare anxietatea, aşa apar atacurile de panică.
0
25-04-2014, ora 12:45
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
Multumesc Verbina, la asta m-am gandit si eu dupa ce am postat, da poate sufletul meu e mult prea sensibil si s-a ascuns, dar sunt sigura ca atunci cand imi voi invinge toate fricile va avea curaj sa mai iasa la suprafata :)

Inca odata imi este demonstrat ca totul este interconectat si inima la inima raspunde, Divinitatea fiind sursa suprema :). Pe viitor as vrea sa fac calea Domnului as infiinta o Asociatie initial pt oamenii suferinzi de aceste tulburari, inainte vor avea cei mai saraci si apoi as vrea sa restaurez spitalele noastre de psihiatrie, macar din BV, astfel incat pacientul sa se simta ca la el acasa, stiti foarte bine cum sunt tratati, adica si eu am fost pe acolo..am un plan de anu trecut deocamdata doar pe hartie dar sunt sigura ca Dumnezeu ma va ajuta si imi va arata calea, cum e cel mai bine sa ajut :), oricum am inceput deja, si o facusem si inainte cu pasi marunti, dar acum parca am primit un mai mare avant si pas cu pas o sa reusesc atata vreme cat voi fi alipita de Dumnezeu inimi vor raspunde si vom cladi ceva frumos si de ajutor. Daca ne unim e imposibil sa nu reusim! Asta inseamna iubire, prietenie, asta vrea sa ne invete Divinitatea :)

Cu mult drag, Livia86
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul