Ameteala inexplicabila, amorteala brate

10-08-2011
.Gaby.
Nu este medic/terapeut
.Gaby.
Salut, numele meu este Gabriel am 30 de ani
Problema mea este urmatoarea : in urma cu 2 luni din senin au aparut primele simptome de ameteala, stari de greata si amorteala a membrelor inferioare cat si superioare si cu o stare de "moleseala" ca abia ma mai puteam tine pe picioare...
De atunci aceste simptome au inceput sa faca parte din viata mea de zi cu zi, spre ingrijorarea mea.
Am fost de 2 ori la urgente din cauza ca ma simteam foarte foarte rau, am facut nenumarate analize la spital la urgente cat si la cabinete particulare: EkG, ecografie, analize la sange, am consultat un medic internist, un medic neurolog... nimeni nu imi poate da "de capat", toate analizele ies bune, dar eu ma simt in continuare foarte rau.
Tin sa precizez ca ziua cat sunt la munca si imi ocup timpul cu treaba, aceste simptome sunt mai rare...
Chiar daca sunteti siguri ca urmatorul pas pe care ar trebui sa-l fac ar fi sa consult un psiholog/psihiatru ( spun asta pentru ca am primit si astfel de sugetii), va rog din suflet sa imi spuneti ce alte analize asi putea face in continuare (sa exclud alte posibile afectiuni)
Orice mic sfat/sugestie este bine venit !
Va multumesc!
1 comentarii
0
30-08-2011, ora 01:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Tensiuneati-ai luat-o? cred ca este vorba de o tensiune mica. sau caderi de tensiune.
Zici ca analizele sunt bune. Cate leucocite ai si cum stai cu fierul (sideremia)?
Daca neurologul a exclus deja o cauza neurologica si nici la inima nu ai nimic atunci ma gandesc ca poate sa fie ceva infectios. Un soc septic poate determina simptomele tale - ameteli si furnicaturi. Adica anemie si cadere de tensiune.
Neutrofilele multe sau putine inseamna ca exista o infectie acuta sau cronica
Fierul mic ar putea indica o infectie cu e-coli - posibil in urina. E-coli mananca fierul din organism.
Trebuie sa verifici cu atentie analizele!!!
Nas infundat, raceala mai veche sau durere in gat ai?
Posibil sa fie un streptococ, e-coli sau stafilococ.
Tensiunea mica poate fi data de o infectie bacteriana destul de mare.
Nu te uita la analize ca nu sunt incercuite. Ele sunt date de calculator. Vezi daca valorile sunt pe la mijlocul datelor de referinta ale laboratorului sau sunt spre limite- minime sau maxime.
Ai putea sa cauti bacteriile astea in gat, nas si vezica.
Adica: exudat nazal si faringian cu antibiograma si urocultura cu antibiograma. Verifica sa nu ai o carie ascunsa pe la o masea fara nerv sau sub o plomba mai veche. Daca e asa, nu doare si nu stii pana nu erupe intr-o infectie de toata frumusetea.
Vorbeste cu doctorul tau sa faci analizele pe care ti le-am scris aici.
Eventual sa mai vii cu detalii ca sa stii ce sa faci in continuare. Daca nici infectios nu este nimic, desi m-as mira, trebuie sa cauti in alta parte. Nu poti sa stai asa. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.