D S A de 4 mm, cu Suflu sistolic la adolescenta 18 ani

22-11-2007
hemimi
Nu este medic/terapeut
hemimi
A-si cere sfatul cu privire la boala fetitei mele. Am o adolescenta de 18ani si 8 luni, bine dezvoltata in.1, 70m, 65kg., diagnosticat prin ecografie dopler in anul2005 cu D S A de 4 mm, cu Suflu sistolic, parerea medicului pediatrua fost ca nu trebuie operat, numai tinut sub observatie.Precizez ca din anul 2003 face des amigdalita ac. pultacee anual de 2-3 ori, iar din anul 2005 sa pus in evidenta prezenta streptococului b hemolitic in exudat faringian, de atunci puseele acute se trateaza cu penicilina inj.iv.si se face profilaxia endocarditei infectioase cu Moldamina 1200000ui.(in acest timp ASLO de la 400 pana la 700).Dupa examinarile recente la cardiologia din Sf.Gheorghe (jud. Covasna)sa pus diagnosticul de Defect septal interatrial nesemnificativ hemodinamic.Ecocardiografia arata:regurgitare tricuspida gr.I/II si regurgitare pulmonara gr. I.Medicul pediatru recomanda amigdalectomia.Examenele de lab. recente arata: ASLO=400ui/l, Fibrinogenemie=4, 35g/l iar VSH=25-42, precizez ca suntem la 3 sapt. dupa un puseu acut, tratat cu penicilina G 1000000ui.de 4x/zii 7 zile continuat cu ospen 3x1tb./zii 5zile, Moldamina 1200000ui. la 7zile.
Intrebarea mea este:-Este indicat operatia pt. DSA de 4mm, luand in considerare ca streptococul este prezent in organism?Prin ce metode si unde se face o astfel de interventie, daca este cazul.
-Se poate face amigdalectomia?, este indicat?(parerea medicului orelist este amigdalectomia).
Raman cu speranta raspunsului dvoastra, cu stima si respect:

Hegyeli Vilma
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul