articulatii care trosnesc continuu, la orice miscare

22-10-2007
sophie
Nu este medic/terapeut
sophie
articulatii care trosnesc continuu, la orice miscare, mai ales articulatiile bratelor pt ca evident sunt cele pe care le misc mai mult. toate articulatiile:picioare, brate coate, genunchi, glezne, maini, fara durere insa.stare de disconfort, dureri usoare pe falange, cervicala si putin coloana.dimineata senzatie de raceala.starea e provocata daca stau in frig sau pe ceva rece.ultima criza dureaza de 2 sapt si a fost cea mai rea de pina acum.stau la londra de 1 an si asta sigur a contribuit f mult la inrautatirea situatiei.ce pot face?analize?rezonanta magnetica?imi simt scheletul ca si cum ar fi de ceramica.ajutor?p.s.am numai 33 de ani
3 comentarii
0
19-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Trebuie sa faceti urmatoarele analize: proteina C Reactiva, fibrinogen, calciu ionic si seric, ASLO, VSH, fosfataza alcalina, acid uric, creatinina si o hemoleucograma cu formula leucocitara.Comunicam dupa.
0
22-11-2010, ora 13:37
diatcu
Nu este medic/terapeut
diatcu
De 7 luni am dureri mari de maini, picioare dar si amorteli. Totul incepe de seara in pat la culcare, numai ca dimineata durerile si amortelile ma trezesc din somn (sunt foarte puternice). Dupa ce ma dau jos din pat aceste stari cedeaza. A doua zi o iau de la capat si asta de 7 luni, zi de zi. Nu mai stiu ce sa fac, aproape zilnic iau Ibuprofen iar seara fac masaj cu Ghiara diavolului. Am uitat sa spun ca in acelasi timp am dureri la fel de mari si la coloana. Daca aveti un sfat ptr. mine. Va multumesc.
0
22-11-2010, ora 13:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Prima cauza este o problema vertebrala cervicala (cervico-brahialgie).
Prin urmare, pentru inceput consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Genunchi care „trosnesc” - un posibil semn de osteoartrită
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • De ce trosnesc articulațiile? (cauzele posibile ale zgomotelor articulare)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Oasele/articulatiile trosnesc/pocnesc - cauze posibile
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •