Radiografie la sinusuri si plamani... pot sa merg la solar? | Forumul Medical ROmedic

Radiografie la sinusuri si plamani... pot sa merg la solar?

15-04-2007
iuly_a_yo
Nu este medic/terapeut
iuly_a_yo
Daca am facut o radiografie la sinusuri, una la plamani si o tomografie in ultimele 2-3 luni are ceva?Si as mai dori sa va intreb:daca vreau sa ma duc la solar are vreo legatura?adica sunt aceleasi radiatii?va multumesc
6 comentarii
0
16-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sunt intr-adevar, cam multe investigatii radiologice in timp scurt !!
Radiatiile de la solar sunt ultraviolete, iar cele de la radiologie sunt X, deci nu sunt acelasi tip de raze!
Ce fel de ten ai? Esti blonda, bruneta, ten alb, ten masliniu, ochi negri, ochi albastri? Toate aceste intrebari au rolul de a stabili cat de expusa esti la un cancer de piele daca te duci la solar !!! Cu cat tenul este mai deschis (blonda, ten alb, ochi albastri), cu atat riscul este mai mare !!!!
0
16-04-2007, ora 00:00
iuly_a_yo
Nu este medic/terapeut
iuly_a_yo
pei nu am tenul foarte deschis, sunt bruneta, am ochii verzi!mie mi;e frica si de cantitatea de radiatii din corp..sa nu dau in alta boala ca leucemie, cancer...dar pe langa asta am o prezentare de moda si trebuie sa fiu bronzata!
0
17-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru o prezentare de moda nu merita sa te expui la riscuri !! Pentru asta se poate utiliza un fond de ten!
0
17-04-2007, ora 00:00
iuly_a_yo
Nu este medic/terapeut
iuly_a_yo
mersi..mai am o intrebare?va referiti la faptu ca n;are trebui sa ma duc la solar ca nu e bun sau ca are legatura cu radiografiile facute?multumesc
0
18-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu are legatura cu radiografiile ! Noi, medicii dermatologi nu prea recomandam expunerea la ultraviolete in general, datorita riscurilor de cancer de piele.
0
07-02-2018, ora 18:24
Patryx
Nu este medic/terapeut
Patryx
Buna ziua!!am facut o radiografie la plamani iar rezultatul este :
Radiografie efectuata in timp respirator intermediar
Sub rezerva incidentei-fara leziuni acute sau evolutive pleuro-pulmonare
Silueta cardio-mediastinala in limite normale rg
Hemidiafragme egalizate prin aerocolie de unghi splenic
Multumesc anticipat!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nicio legătură cauzală definitivă între bronzarea la solar È™i melanomul malign?
  • SemnificaÈ›ia opacităților pulmonare
  •