pete albe pe penis, pe degetele de la maini si pe coloana in jos, inspre anus

02-02-2008
b74xcc
Nu este medic/terapeut
b74xcc
sotului meu i-au aparut pe penis niste pete albe in urma cu mai mult timp.Acestea au aparut si pe degetele de la maini si pe coloana in jos, inspre anus. Nu il deranjeaza cu nimic, insa am dori sa stim daca este contagios si daca il poate afecta cu ceva si daca vor mai aparea si in alta parte. Am vorbit cu un dermatolog care ne-a spus ca este o boala fara leac si ca nu exista nici o explicatie pt aparitia acestora. Pe maini noi initial am crezut ca petele sunt efect al produsului cu care intra sotul zilnic in contact la fostul loc de munca( gaz petrol lichefiat, vanzator si pistolu cu care se alimenta mai avea pierderi in care ardea in sezonu rece), insa aparitia pe organele sexuale ne-a ingrijorat.Va rog sa imi raspundeti.Si daca exista leac pt asta.
1 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Se pare ca este vorba despre vitiligo( caracterizeaza prin depigmentarea pielii sub forma de puncte sau pete) ; nu este contagioasa; este o afectiune poligenica, se asociaza cu afectiuni autoimune; sunt propuse diverse solutii terapeutice alopate, acupunctura, fitoterapie care ar avea rezultate; puteti citi cateva articole pe www.vitiligo.ro;mai multe detalii legate de boala va poate da medicul dermatolog; Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.