de 2 ani am o durere, in partea dreapta, in zona ficatului

04-01-2008
aglo
Nu este medic/terapeut
aglo
De aproximativ 2 ani am o durere, in partea dreapta, in zona ficatului. Durerea nu este zilnica insa atunci cand exista provoca o umflare a abdomenului si o stare accentuata de oboseala. Am facut ecograf, si analizele aferente : ficatul a iesit putin marit si gras. In urma cu 2 luni in urma unor investigatii am fost diagnosticata cu Heliobacteria Pylori, spondiloza cervicala si reumatism pe colona.Am urmat tratamentul recomandat pe HP cu nexium, claritromicina si amoxacilina. Fac precizarea ca am probleme cu constipata insa sunt si perioade, mai scurte cei drept, cand scaunul este regulat l.Nu prezint sangeri de nici un fel si nici varsaturi. Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca durerile abdomninale pe care le am imi induc o stare de oboseala foarte puternica Crede-ti ca este necesara o colonoscopie, intrucat consider ca aceasta durere imi este provocata de colon, cu toate ca durere exista si in perioadele cand nu sunt constipata
3 comentarii
0
11-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Nu cred ca e colonul ci de fapt si suferinta colonului e datorata de fapt suferintei hepatobiliare.Fie colecistul e vinovat fie o dislipidemie(trigliceride, colesterol, lipide ridicate), fie o diskinezie biliara intrahepatica intretinuta de o veche hepatita(adica ati avut cindva o forma mai usoara ce a trecut neobservata si asta si-a lasat amprenta pe calea biliara.Puteti face o colonoscopie sa excludeti si cauza colonului, dar eu sint 80%sigura ca nu el e vinovat.pentru detalii scrieti-mi -
0
12-05-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal
am 28 de ani si am cam aceleasi simptome cu tine.: durere abdominala stanga jos( dar o durere difuza), durere abdominala fosa ilica dreapta (dureri aproape permanente), balonari, greata uneori, dureri de cap in zona tamplelor, dureri de spate uneori, si nu stiu daca are legatura dar ma mai doare-amorteste si piciorul drept.destul de multe simptome si fff enervante

mi-am facut o gramada de analize, endoscopie, colonoscopie, ecografir.mi sa pus diagnosticul de colon iritabil.

CREZI CA ESTE DOAR COLON IRITABIL??

PT MARINALINA
0
13-05-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
DUrerea din fosele iliace e posibil sa fie data de colonul iritabil dar si de anexe sau de caile urinare.Daca acuzi balonari si greturi posibil sa fie o colita, dar colonul iritabil da de obicei si alternante de tranzit intestinal adica perioade de constipatie si de diaree.Faptul ca acuzi si durere pe picior ma face sa ma gindesc la o problema urinara-fie litiaza fie o cistita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •