Zyprexa, se poate lua in timpul sarcinii?

13-11-2007
manuela71
Nu este medic/terapeut
manuela71
anul trecut cumnata mea a fost la psihiatru care i-a spus ca sufera de depresie cu forma usoara de schizofrenie. tratamentul ei constand in Zyprexa, pe care l-a luat pana in luna a doua de sarcina (acum este in 5 luni).fratele meu nu a stiut de boala ei, decat dupa ce a vazut ca ceva nu este in regula cu ea, intrebandu-i pe parintii ei.
acum a intrerupt tratamentul sau mai i-a cate o pastila la 2 zile.intrebarea mea e daca aceste medicamente il vor afecta intr-un fel pe copil.ea nu vrea sa mearga la medic, nici macar la ginecolog nu a fost (ultima oara a fost cand era insarcinata in 2 luni).refuza orice ajutor, nu comunica, e distanta, isi inchipuie fel de fel de lucruri si e "umbra" fratelui meu.ce medicamente se pot lua in cazul ei? auzisem de Zoloft, dar acest medicament se gaseste la noi?

va multumesc, manuela
10 comentarii
0
13-11-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Zoloft eu stiu ca se gaseste la noi.
Este bine sa vorbeasca totusi si cu un ginecolog si cu un psihiatru despre felul in care medicamentele pot afecta fatul, scrie ceva si in prospectul Zyprexei, cum ca copilul a cerei mama a luat Zyprexa in ultimul trimestru de sarcina pot fi mai somnolenti si sa suga mai lent.
Cel mai bine stie un medic,.
0
13-11-2007, ora 00:00
manuela71
Nu este medic/terapeut
manuela71
am incercat sa o convingem de asta, de a merge la medic, dar refuza, ne spune intr-una ca a fost singura la medic si ca are fetita.ceea ce noi stim ca nu este adevarat. tot ce ii spunem zice ca sunt prostii si sa o lasam in pace.sotul ei trebuie sa insiste ca e singurul de care mai asculta in momentele de luciditate.

iti multumesc pentru raspuns.
0
13-11-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
trebuie luata cu binisorul pentru ca este un om bolnav.
Spuneti-i cu vorbe frumoase, cu blandete ca trebuie sa aiba un bebe sanatos, care sa nu se chinuie ca ea.
sau cum credeti ca e mai bine, in orice caz, cu multa dragoste si tact.
0
14-11-2007, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
M-am tot gandit, poate ca ea a fost totusi la medic si o acuzati pe nedrept ca nu ar fi fost.
Doamne ajuta, sa aiba un copil sanatos.
0
14-11-2007, ora 00:00
manuela71
Nu este medic/terapeut
manuela71
nu, nu a fost, ca a recunoscut, spunand "am zis si eu doar asa".
si eu ma rog sa aiba un copil sanatos, si cu siguranta Dumnezeu va lucra la asta
0
30-11-2007, ora 00:00
aidinou
Nu este medic/terapeut
aidinou
Administrarea acestui tip de medicamente, cum este Zyprexa, in timpul sarcinii, nu a fost studiata, asa ca este greu sa stabilesti care este cel mai bun raspuns. Sigur ca dupa nastere copilul nu trebuie sa fie alimentat la san pentru ca Zyprexa se excreta si prin lapte.
Zoloft se gaseste la noi sigur, dar este o alta grupa de medicamente, mai exact un antidepresiv.
0
30-11-2007, ora 00:00
manuela71
Nu este medic/terapeut
manuela71
a reusit pana la urma sa o convinga sa mearga la medic, si i-a spus ca e ok, poate sa ia acest medicament, dar ea il ia o zi da, o zi nu, ceea ce cred ca nu e bine.
dar zoloft nu se incadreaza in medicamentele antidepresive?
in america acest medicament este recomandat antidepresiei, cunosc pe cineva care e insarcinata si ia aceste medicamente, neafectand copilul, asa spunandu-i medicul.
0
03-12-2007, ora 00:00
aidinou
Nu este medic/terapeut
aidinou
Ba da, tocmai asta spuneam, Zoloft este un antidepresiv, Zyprexa este altceva. Iar in privinta Zoloftului toate studiile arata ca nu pune probleme daca este luat in timpul sarcinii.
Ar trebui sa urmeze tratamentul exact asa cum ia fost prescris daca vrea sa obtina si rezultate.
0
02-07-2010, ora 13:59
olimp-eforie
Nu este medic/terapeut
olimp-eforie
Salutare! Nu vreau sa fiu cel care sunt impotriva sfaturilor care le-ati dat referitor la persoana in cauza dar tot ce stiu e ca o persoana(cunoscuta) care ia Zayprexa(1/2 de pastila pe zi) se ferea sa ramana gravida.si a terminat medicina.cred ca stie ea ce stie(spunea ca poate iesi somnolent, etc).si eu inclin sa cred acelasi lucru...e imposibil sa nu afecteze fatul.personal am intrebat un medic si mi-a spus ca sansele nu se pot spune in procente de cat la suta un fat poate avea sau nu pb.eu am urmarit si niste grafice si e posibil sa aiba pb sau e posibil sa fie sanatos dar nu prea am inteles cine stie ce.Si in cele din urma numai D-zeu o poate ajuta pe mama si nu in ultimul rand pe copil.nu stiu ce sa mai zic ca nici eu nu sunt prea lamurit cu aceste aspecte.multa sanatate!
0
01-12-2010, ora 17:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Orice medicament luat pe timpul sarcinii afecteaza fatul.

De aceea cred ca trebuie facuta mai degraba prevenirea sarcinii.

Dumnezeu sa ocroteasca mamele care iau medicamente si au ramas insarcinate, sa nasca copii sanatosi.

Cu pace,

Clara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Schizofrenia începe înainte de naștere?
  •