Zona mica de puroi pe gingie

15-06-2015
allah
Nu este medic/terapeut
allah
Buna ziua,

Am o mica zona rosie pe gingie, in dreptul unei masele. De obicei nu ma deranjeaza absolut deloc, doar cateodata se mai umfla un pic: o storc, iese un pic de lichid galbui si sange. Apoi iar se calmeaza si tot asa.

Nu este ceva f deranjat, nici vorba. Ideea e ca nu trece niciodata de tot, mereu e acel punct rosu - alb care ocazional se umfla un pic pana il storc.

Am aceasta mica problema de vreo 6 luni deja.

Este si f aproape de zona una am singura mea plomba.

Povestea plombei:
Acum vreo 2 ani de zile mi s-a pus prima plomba.
M-am dus la medic pt ca ma dureau dintii la rece intr-o anumita zona, a spus ca e carie, mi-a plombat.
Dupa ce mi-a pus plomba, vreo cateva luni bune tot ma durea la rece. Am revenit la medic cand am avut ca si o criza, de ma durea ff rau in zona respectiva (banuiesc ca a fost totusi din cauza maselei de minte care dadea si impingea in dinti) a zis ca nu stie de ce ma doare, poate de la maseaua de minte sau poate pt ca e plomba prea mare asa ca mi-a scurtat din ea. Dupa inca ceva timp m-am 'obisnuit', nu m-a mai durut la rece si nu mai am deloc probleme, totul e normal in leg cu plomba.
3 comentarii
0
15-06-2015, ora 22:10
allah
Nu este medic/terapeut
allah
Poze aici:

http://forum.softpedia.com/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1501685

si aici:

http://forum.softpedia.com/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1501686
0
16-06-2015, ora 16:50
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Din cele scrise de dvs. reiese ca aveti o fistula din cauza faptului ca "nervul" a...murit. Ar trebui sa mergeti la medic pentru a face un tratament endodontic (tratament al canalelor radiculare). Fara aceste tratament situatia se inrautateste tacit.
0
19-07-2015, ora 18:32
Francii
Nu este medic/terapeut
Francii
Buna ziua ! Acum 4 zile am simtit o umflatura micuta pe gingie care imi provoca o senzatie de discomfort, durerile fiind acceptabile si doar la nivelul gingiei ! Ieri m am dus la stomatolog "de urgenta" pentru ca ma umflasem destul de tare la fata pe partea gingiei afectate si aveam si dureri dar minore ! Doamna stomatolg mi a facut o radiografie si a constatat ca aveam puroi ! Observasem si eu ceva pata mare alba pe radiografie ! Mentionez ca inainte sa imi faca anestezie mi a pus azot pe lateralul maselei, dar nu am avut nici o reactie iar apoi m a si anesteziat ! Astea toate au fost inainte de radiografie, deci mi am dat seama ca ceva se va intampla ! Dupa ce si a facut anestezia efectul, a inceput sa imi scobeasca mult in masea, ca sa imi curga puroiul, dar a observat ca si nervul imi era mort de mult ! Asa ca mi a tot gaurit maseaua si cu ceva sarmulita imi freca in masea iar apoi cu niste ace imi scotea nervul ! Dupa ce am fost gata, mi a astupat putin locul pana marti cand voi merge iar la un alt consult ! Nu am primit reteta pentru nici un fel de medicamente, decat daca am dureri arunci sa iau calmant ! Nu m am dezumflat deloc dupa toata operatiunea asta, ba chiar m am umflat mai tare ! Azi dimineata m am trezit foarte umflata la fata, plus ca s a extins umflatura si sub ochi si pe sub buza de sus durerile fiind minore ! Este ceva normal ? Ca mie nu mi se pare asa ! Nu trebuia sa imi prescrie niste antibiotice ? Ce e de facut ? Va multumesc !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul