de vreo 6 luni am mancarimi in zona inghinara si imi apar foarte des

17-11-2013
shtutz
Nu este medic/terapeut
shtutz
buna ziua!Am si eu o problema cam de vreo 6 luni.Am mancarimi in zona inghinara si imi apare foarte des (zilnic chiar dak ma spal seara a doua zi dim am) pe capul penisului un strat/pielita branzoasa..care se curata destul de greu.Astept un raspus ce as putea avea?Cat de grav e?Cum sa o tratez?
3 comentarii
0
17-11-2013, ora 16:45
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
shtutz


salut.cu ce sa incep..mancarimile din zona inghinala pot fi cauzate de la lenjerie(iritatie)te poti irita si din cauza sapunului, gelului de dus, pentru ca oricat te-ai spala, mai ramane un strat pe piele(aici e vorba si de ph)...dar poate fi si din alta cauza...eu nu stiu daca ti-ai inceput viata sexuala..dar daca da...poate ai luat ceva cu transmitere sexuala.in ceea ce priveste stratul branzos si cu aspect neplacut, si urat mirositor se numeste smegma.ea in mod normal este ca un strat protector asupra prepului(capul penisului)dar in cazul in care ea devine urat mirositoare si aproape ca nu mai scapi de ea, inseamna ca acolo s-au adunat anumite bacterii care duc la toate astea.deci ceea ce trebuie sa faci tu este sa tragi pielea penisului(decalotare)inspre baza penisului si sa te speli foarte bine pe zona respectiva.in general medicii iti prescriu niste ungente pentru asa ceva...asa ca sfatul meu este sa lasi jena la o parte si sa mergi la un dermatolog(barbat daca crezi ca te simti mai bine)si sa vezi despre ce e vorba(atat la mancarimi pe zona inghinala cat si la stratul branzos numit smegma).sper ca am putut sa iti fiu de ajutor!multa bafta si sa vii cu vesti bune:)!ceau
0
17-11-2013, ora 21:00
shtutz
Nu este medic/terapeut
shtutz
ms pt sfaturi.Am 25 de ani deci am avut parte te ceva contact sexual dar k orice prost care are incredere in "iubita" lui am facut mai mult neprotejat.Si asta cu medicu nu mie jena cat me urat si nu am nici o baza in medici astia de la mine, k nu dau nici makr 2 banii pe tn si cam deasta mie asa de urat.Mancarimile nu au cum sa fie de la lenjerie k port o zii boxeru' si apoi seara baitza si a-2-a zii alti boxeri...si de la gel de dus nu am avut doua saptamani la rand acelasi gel de dus.Deci mancarimile incep din zona inghinala si pe testicule uneori si ma scarpin pana se inroseste.MS mult pt tot mai astept raspunsuri
0
17-11-2013, ora 22:10
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
atunci daca nu e de la lenjerie(aia a fost o presupunere pentru ca nu avem de unde sa stiu cati ani ai)eeee...aici deja devine complicata treaba...cel mai probabil ai BTS(boala cu transmitere sexuala)si cu atat mai mult ca ai facut neprotejat.sti care e problema celor mai multe boli...ca oricat de mult am incerca sa nu schimbam partenerii/le, in ziua de azi si daca ai imunitatea scazuta, s-au ea ca femeie nu are flora vaginala, esti predispus la orice.eu stiu cum sta treaba cu medicii si sunt de acord cu tine, dar mai bine mergi la privat, chiar daca e mai scumo si vezi despre ce e vorba...si inca ceva spune-i iubitei tale sa faca acelasi lucuri ca poate ea este purtator pozitiv si atunci e nasol..sanatate multa si ne auzim!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.