diagnosticata cu stafilococul auriu (furunculoza) si mi s-a prescris un tratament cu zinnat 500mg

28-03-2013
Andra Viorica
Nu este medic/terapeut
Andra Viorica
Buna ziua! Am fost diagnosticata cu stafilococul auriu(furunculoza) si mi s-a prescris un tratament cu zinnat 500mg 3x2capsule/zi timp de 10 zile, toaleta locala cu sapun lichid cu betadina, solutie de dermobacter, unguent fucidin si din nou unguent fucidin pentru a-l aplica in interiorul foselor nazale.Cand m-am dus sa-mi iau medicamentele(cautand pretul mai mic am colindat mai multe farmacii), toata lumea(farmacistele)mi-au spus ca e enorma cantitatea...60 capsule in 10 zile! Am citit prospectul si scrie 2x1/zi la 12 ore.Va rog sa ma sfatuiti cum sa iau tratamentul...cel prescris de medic sau cel din prospect, pentru ca sunt foarte derutata? Ar trebui sa iau si medicamente pentru protectia gastrica? medicul nu mi-a indicat, de la farmacie da?! Va multumesc!
7 comentarii
0
28-03-2013, ora 09:52
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Asculta medicul, este mult mai avizat decat farmacistii in a prescrie medicamente.Cateodata medicul nu prescrie medicamentul asa cum e in prospect, ci diferit, insa bine e sa ti-l administrezi asa cum a spus medicul. De stafilococul auriu nu scapi asa usor, unii nu scapa niciodata.
0
29-03-2013, ora 19:50
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Doza e enorma sigur nu e vorba de o greseala ?
0
29-03-2013, ora 20:19
Andra Viorica
Nu este medic/terapeut
Andra Viorica
Buna seara! Din pacate sigur nu e nici o greseala...la toate farmaciile mi-au spus acelasi lucru, ca e enorma cantitatea, ba mai mult de la farmacia de unde m-am dus sa-mi iau medicamentele nici nu au vrut sa-mi dea toata cantitatea prescrisa(farmacia care are contract cu casa OPSNAJ), din alta parte nu pot sa le iau compensate. Au incercat sa ia legatura cu medicul care mi-a dat tratamentul dar spre (ne)norocul meu nu a raspuns la telefon. Medicamente pentru protectia gastrica si a florei intestinale sa iau? Va multumesc !
0
30-03-2013, ora 08:03
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Da trebuie luat obligatoriu Eubiotic (la 2 ore distanta). Vi s-a facut antibiograma s-au a dat Zinnat la intamplare ?
In mod normal casa de asigurari deconteaza doar medicamentele prescrise cf prospectului.
0
30-03-2013, ora 20:53
Andra Viorica
Nu este medic/terapeut
Andra Viorica
Buna seara! Nu nu mi s-a facut antibiograma mi s-a administrat zinnat pe baza unei consultatii...De la farmacie mi s-a recomandat Fluconazole Teva, Fluconazol Biogalenica si Enterolactis.
0
31-03-2013, ora 12:00
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Fluconazol luati 1 caps de 150 mg la 7 zile, probiotice puteti lua orice (Eubiotic, Enterolactis, Enterol, Zirfos etc...).
0
11-02-2016, ora 19:09
Andra Viorica
Nu este medic/terapeut
Andra Viorica
Buna seara! Revin cu aceeasi problema furunculoza. Ma lupt cu aceeasi problema in continuare. Am facut o data tratament cu Zinnat 500 (recomandat fara antibiograma facuta) si de doua ori tratament cu Clindamicin, recomandat pe baza antibiogramei si in continuare imi apar furunculi sub san si in zona pubiana. Am inceput epilarea definitiva(am facut pana acum 3 sedinte)tot imi apar...am facut din nou toate analizele nu am stafilococ auriu, nu am helicobacter pylori, nu am streptococ beta hemolitic, intr-un cuvant toate analizele sunt bune.doar ca mie imi tot apar...La ultima consultatie si d-na doctor a recunoscut ca nu stie ce antibiotice sa mai imi dea si in consecinta mi-a recomandat Isoprinosine 500 pentru imunitate 2-2-2 timp de 21 de zile. Am uitat sa spun ca tot la recomandarea medicului am folosit si Duac gel, nici un rezultat.Va rog sa ma ajutati cu un sfat ce as mai putea face? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •