Zilnic aceiasi problema...diareea

19-05-2008
pavelo
Nu este medic/terapeut
pavelo
as vrea sa stiu de la o vreme am diaree in fiecare zi, si nu stiu care ar fi cauza declansari acesteia si un eventual tratament pentru stoparea ei
am fost la medic dar medicul mia spus ca sunt ok si ca nu e cazul de un eventual pericol sau de o inrautatire, dar si cu medici din ziua de azi ati e frica sa intri in farmacie sa-ti cumperi ce ti-au prescris
AS VREA UN SFAT DE LA CINEVA CARE SA ESTE IN MASURA SA DEA UN SFAT
2 comentarii
0
19-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
De cat timp aveti aceasta problema? Aveti si alte simptome, de ex. greata, varsaturi, dureri abdominale? Ati luat vreun medicament? Cate scaune aveti pe zi? Sunt lichide, cu sange, cu puroi...?
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Va inteleg neplacerea provocata de acest tablou clinic, dar nu imi place aprecierea Dvs ca " in ziua de azi va e frica sa intrati in farmacie sa cumparati ce v-a prescris un medic"...daca nu aveti incredere in medici de ce apelati la ei? Eu sunt medic si la mine vin oameni care au incredere in medici si isi fac sperante.
Legat de sindromul diareic- trebuie mers in paralel cu investigarea sa si cu tratamentul. Investigare- irigografie-colonoscopie-coprocultura-ex coproparazitologic-hemoleucograma, VSH, test serologic ptr rotavirusuri
Tratament- de exemplu- Ercefuryl 1 tb la 12 h, solutie de rehidratare orala, Smecta plicuri, Loperamid 1 tb dupa fiecare scaun diareic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •