Zgomote si dezvoltari ciudate la-in-langa intestine (nu stiu)

05-01-2009
UnchiulPaul
Nu este medic/terapeut
UnchiulPaul
Buna Ziua.
Ma numesc Paul si am 23 de ani. De aproximativ 2 ani am inceput sa am o durere in partea stanga chiar sub ultima coasta, mai mult deranjanta decat ceva greu de suportat.Dupa un timp in care m-am tot palpat mi-am dat seama ca acolo am o formatiune ca un fel de ganglion acest lucru fiind cam acum 1 an. Am fost la medicul de familie si cu putin chin a reusit sa simta si dansul cea ce cautam sa ii arat ca ma deranjeaza la o palapare normala(picioare/culcat pe spate) nesimtinduse. Anul trecut(2008) mi-am facut de 3 ori analize la sange tot mai detaliate, si au iesit in mare parte bine(colesterol un pic crescut la fel si fierul).Am fost si m facut testul cu bariu. si nimic. ecografie nimic.
De prin luna septembrie/octombrie. am observat ca si in partea dreapta a inceput sa imi apara asa ceva, iar in prezent pot simti asemenea formatiuni de acest gen cam pe tot traseul intestinului gros. durerile sunt mai mult de genul intepaturilor uneori semannad cu cele simtite la aparitia carilor dar mult mai usoare.
Consultul chirurgical a fost cel ce ma dezamagit cel ami tare o consultatie in graba facuta si nu am auzit decat pacientul nu are nimic.
Legat de titlu (partea cu zgomotele) ce ma sperie pe mine pe tot parcursul zilei este faptul ca la diverse miscari pe care le fac(sezut pe scaun/ridica, aplecat in fata/revenit etc.) simt in acea zona ca niste ganglioni cese lovesc intre ei, iar uneori explozii de gase interne(acestea mai rar), senzatii ca imi tremura zona respectiva uneori. Nu tot timpul patesc acest lucru dar destul de des pentru o zi ca sa nu pot uita macar o secunda de aceste 'chestii" si sa ma speriu.Si doctorul care mi-a facut ecograful a simtit cea ce ma deranjeaza pe mine si s-a abtinut mai mult de la un raspuns fiind mai mult cu zambetul pe buze ca sa nu mai imi fac griji ca el nu crede ca e ceva grav. Am sa mai revin cu detalii daca mai imi dau seama ca nu am scris ceva, dar sper sa imi zica cineva daca a mai patit asa ceva sau alte variante asemanatoare si ce a facut in aceasta privinta.
Va multumesc!!!
P.S. ce ma deranjat cel mai mult a fost ca doctori pareau mai putini implicati profesional in rezolvarea problemei mele din cauza varstei. de acea mi-am si facut acest cont.
5 comentarii
0
05-01-2009, ora 19:25
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Dar o colonoscopie ai facut?Daca nu, nu ar strica sa obtii o programare pentru aceasta explorare de la medicul tau de familie.
0
05-01-2009, ora 19:50
UnchiulPaul
Nu este medic/terapeut
UnchiulPaul
Pai am inteles ca daca nu voi obtine alte raspunsuri voi ajunge la asa ceva, dar doctorul de familie cat si cel de la ecograf aveau aceasi parere. ceva legat de inserti musculare sau ceva de genul deoarece daca reusesc sa simt la palpare acele formatiuni, insemnand ca sunt ceva mai superficiale. Nici eu nu am suspectat ca ar fi vorba de colon mult timp. Dar cam de 3-4 luni diminetile devin tot mai insuportabile: zgomote ca acelea cand ai stomcaul gol sau ceva de genul dar foarte accentuate, si seara daca consum mai multe lichide, dimineata pot auzi ca si cum ar curge apa prin mine non-stop... lucruri care ma sperie foarte tare.
Colonoscopia am inteles ca poate fi dureroasa, de aceea si doctorul de familie zice sa mai astept un pic. Pe mine m-ar tenta un RMN numai ca nu stiu cat de sigur este in cea ce vreau eu sa aflu. Adica se pot detecta bolii printr-un RMN sau reda numai forme de organe si atat?
De pe acest forum speram sa intalnesc pe cineva cu simptome asemanatoare sa vad ce tratament au urmat sau sa primesc un sfat in aceastaa privinta.
0
05-01-2009, ora 21:13
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Da, merge un RMN...colonoscopia e intr-adevar neplacuta.Avantajul colonoscopiei este acela ca in caz ca se observa ceva in interiorul colonului se poate face biopsie.Oricum un RMN initial urmat de colonoscopie daca se considera ca formatiunile tin de intestinul gros mi se pare o succesiune corecta
0
05-01-2009, ora 23:52
UnchiulPaul
Nu este medic/terapeut
UnchiulPaul
Da. Asa spuneam si eu. Doctorul de familie spune ca RMN-ul sa il fac mai incolo deoarece cost ceva mai mult si mai bine sa ma mai vada ceva doctori care sa si asculte cand le zic exact ce ma deranjeaza, si poate au mai intalnit asa ceva. Oricum multumesc ca mi-ati raspuns DrWeather... sa auzim numai de bine...
0
15-07-2018, ora 18:30
vasileb
Nu este medic/terapeut
vasileb
salut, de curând am descoperit ca am și eu aceiași problema. ce ai aflat, despre ce este vorba?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: