Zgomote articulare

18-06-2014
Amalia93
Nu este medic/terapeut
Amalia93
Buna ziua,

Am 21 de ani, iar inca din copilarie am observat ca incheieturiile de la mana fac niste zgomote extrem de tari. Adica daca imi intorc mana sau o misc putin mai intes se aude un sunte foarte puternic. Sunetul este ca un fel de cracment. Stiu ca nu este nimic grav sa iti pocneasca articulatiile, dar ma ingrijoreaza sunteul care este puternic si constat atata timp cat imi rotesc incheieturile.
Considerati ca ar trebui sa investighez problema sau nu ar trebui sa imi fac griji?
9 comentarii
0
19-06-2014, ora 15:47
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Daca zgomotele nu sunt insotite de durere, tumefactie, inrosire, deformare, atunci nu aveti motive sa va ingrijorati. Exercitiile fizice si suplimentele pentru a reda mobilitatea articulatiilor ( gen Articlar Forte, Supramax articulatii, Artro efervescent, Artrostop Plus) vor rezolva problema.
0
13-07-2014, ora 23:02
egeria
Nu este medic/terapeut
egeria
Buna ziua, va rog frumos sa imi spune-ti si mie daca este grav ce am din raportul medical rmn, am probleme cu genunchiul stg. totul s-a intamplat cand eram in masina si s-a pus o frana brusca si m-am lovit la genunchi, de atunci cand urc scarile aud un pocnet fin si de fiecare data cand intaind genunchiul si am o durere fina sub patela in coltul interior, ortopedul la care m-am dus nu stia concret ce am si mi-a dat rmn sa fac iar cand m-am intors la consultatie nu era sigur pe raport si mi-a zis ca s-ar putea sa fie meniscul rupt, mi-a facut testul mcmurray si n-am simtit cine stie ce durere, defapt durerea era mai mult patelara, acum cer un sfat, pt ca nu stiu la cine sa ma duc sa imi citeasca imagistica, a zis ca raportul nu e cel bun.
Examinarea IRM nativa a genunchiului stang (ax. T2*, cor PD, cor STIR, sag PDFS, sag T2*) evidentiaza: -piese scheletice cu raporturi normale;
-cartilajul de acoperire al paletei si al condililor femurali si tibia cu aspect normal;
-fara modificari de semnal subcontrale;
-menisc intern cu hipersemnal triunghiular cornual posterior ce nu intercepteaza suprafetele articulare;
-menisc extern cu hiposemnal omogen;
-LIA edematiat mai accentuat in 1/2 inferioara, fara intreruperea continuitatii;
-LIA, ligamente colaterale cu aspect IRM in limite normale;
-mica cantitate de lichid intrarticular;
Concluzii: Degenerescenta MI. si Intidere LIA
Mentionez sunt balerina de profesie, multumesc !
0
16-07-2014, ora 20:07
Tinu tinu
Nu este medic/terapeut
Tinu tinu
Buna ziua ma adresez cu o intrebare unui domn doctor pe probleme articulare imi pocnesc articulatiile de la genunchi cind urc sau cobor scarile, iar cand fortez pe ele ma dor, mentionez ca nu sunt inflamate sau unflate, ce recomandari imi puteti da, am 48 de ani si lucrez in constructii pe santier
0
16-07-2014, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce greutate/inaltime aveti, ce sporturi ati practicat pana acum??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-07-2014, ora 22:01
Tinu tinu
Nu este medic/terapeut
Tinu tinu
buna domnul doctor am 1, 82 si 86 kg, 48 ani nu am practicat nici un sport lucrez de mic de la 14 ani, in regim de santier de 25 de ani, probabil ca stiti cum e lucrul pe santir, ridicaturi de grizi, galeti cu mortare si altele
0
18-07-2014, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu distrugerea cartilajului articular (artroza), datorata efortului excesiv.
Distrugerea este definitiva si evolutiva, iar singura modalitate de ameliorare a suferintelor este reducerea DRASTICA a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-07-2014, ora 11:39
Tinu tinu
Nu este medic/terapeut
Tinu tinu
Va multumesc pt. Recomandari ce tratament as putea urma in acest sens (artrita) ce parere aveti despre produsele revital saenciuc sunt bune
0
22-07-2014, ora 14:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba despre artrita (inflamatie, infectie), ci despre artroza (distrugerea cartilajului articular).
Nu se pune problema medicamentelor sau suplimentilor nutritivi, deoarece ar fi total inutile.
Solutia este una de tip cauzal, adica reducerea majora a solicitarii mecanice a genunchilor (scadere ponderala, reducerea drastica a efortului fizic).
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-08-2014, ora 10:50
laura123
Nu este medic/terapeut
laura123
Buna ziua, in urma unei lovituri in apa (mi a alunecat piciorul intre doua pietre si mi au intrat si 3 tepi de la un arici de mare care ulterior au fost extrasi)am facut radiografie cu urmatorul rezultat :scleroza suprafetei articulare extremitate proximala falanga I haluce drept, fara pensarea spatiului articular.
Locul unde m am lovit este umflat si tare si doare la palpare.Va rog sa mi spuneti ce as putea face? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •