Zgomot suspect in ureche

12-05-2010
ionescu i
Nu este medic/terapeut
ionescu i
Cu o luna in urma am simtit niste pocnituri in urechea dreapta dar nu le-am luat in seama dupa care am observat ca aud cu urechea doar pe jumatate din cat auzeam inainte.Acum deci dupa o luna de zile mi-a aparut un zgomot in urechea respectiva ca vn vajait care nu este permanent si tine cam o ora insa acest zgomot nu ma lasa sa adorm iar auzul este mai diminuat.Va rog ce se intampla si ce as putea sa fac pana ajung la medic tinand cont de cat dureza cu programarile ?
7 comentarii
0
13-05-2010, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu dureaza o programare la ORL.. mai mult decat ai neglijat TU problema.
poti merge si urgenta.. fiindca chear este o urgenta!!!
0
30-03-2011, ora 17:34
elena-simona
Nu este medic/terapeut
elena-simona
si eu am acelesi simtome... insa medicul ORL mi-a asociat simptomele cu o rinita alergina (am si nasul infundat si simt un fel de flegma in gat care daca incerc sa o inghit simt ca mi se duce spre urechi). e posibil sa nu fie rinita alergica?
0
30-03-2011, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele rinitei alergice sunt foarte clare
stranut des si de durara
secretii apoase din nas
mancarime in jurul nasului
0
07-04-2011, ora 04:23
modelon12
Nu este medic/terapeut
modelon12
Buna ziua

Mi se infunda nasul permanent si am senzatia in urechi ca sunt infundate, daca deschid gura larg aud in ureche niste pacanituri(ca si cum crapa ceva)

Am fost la Orl si mi-a spus ca am Rinita Alergica Hipertrofica si m-a pus sa fac Aerosoli ca mi se duce senzatia de pacanit in urechi.

Au trecut 2 ani de atunci si folosesc in continuare picaturi de nas.

Mi-a facut si control de auz si aud bine.

Va rog spuneti-mi ce sa fac.

Multumesc
0
07-04-2011, ora 06:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa intrerupi picaturile pentru nas ( ai devenit dependent si tre sa depui un efoirt mare ca sa scapi de dependenta
2 pocnitura in urechi este de la articulatia temporomandibulara..si tine de Maxilo-facial
0
07-04-2011, ora 10:42
modelon12
Nu este medic/terapeut
modelon12
Problema este ca mi se infunda nasul si imi pun picaturi.Urechea stanga imi da inpresia ca este infundata dar aud bine cu ea, o simt ca si cum sunt in avion, parca am ca un aer in spate.

Se poate face ceva pentru Rinita Alergica Hipertrofica si sa scap de starea asta cu urechile?
0
10-04-2011, ora 01:39
modelon12
Nu este medic/terapeut
modelon12
Domnule Doctor,

Am fost la Orl si am aveam senzatia ca nu aud bine cu urechea stanga.

Mi-a zis ca am Otita medie cronica supurata reincalzita.

Am facut si Audiograma si aud foarte bine.

Mi-a dat tratament cu Augumentin, Acc 600, Nurofen, Aereius si Nibrocil pentru nas.

Si pentru nas ca mi se infunda mereu mi-a spus ca am RINITA CRONICA HIPERTROFICA si ca se rezolva cu operatie.

Ce pot sa fac ???? Doresc o parere

Va multumesc, Alexandru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: