Zgomot plamani

30-11-2009
Micumic
Nu este medic/terapeut
Micumic
Va rog mult sa ma ajutati. Acum doua saptamani am fost diagnosticata cu pneumonie interstitiala stanga datorita febrei de 37.5, tuse si zgomot plamani. Dupa un tratament initial cu Augmentin, dupa care Ciprinol si Zinnat inca mai am zgomotul la plamanul stang, subfebra 36, 8 - 37 si tuse foarte rar.

Nu se stie inca o cauza pentru zgomotul de la plamani desi radiografia a iesit bine si hemograma la fel.

Ce ar putea fi?
2 comentarii
0
30-11-2009, ora 19:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai luat ceva antibiotic, nu gluma! Nici nu se putea sa mai ai ceva dupa atacul a trei antibiotice.Daca temperatura acum este normala, radiografia nu mai are nici o urma imagistica a pneumoniei, inseamna ca totul este bine si boala respiratorie e vindecata. Acel zgomot poate ca este perceput de tine putin exagerat, de frica, fiindu-ti greu sa crezi intr-o vindecare dupa ce ai tot schimbat medicatia.Poate ca ai mai avut raceli in trecut care s-au cam vindecat singure, fara sa ajuti plamanul cu o terapie.Mai ales daca si fumezi, acest zgomot se va mai auzi si tusea va mai persista un timp mai lung.Ar fi bine ca dupa terminarea terapiei sa ai grija cum te imbraci sa nu racesti iar, sa nu fumezi, macar doua saptamani si sa nu consumi lichide reci.
0
30-11-2009, ora 21:04
adyty
Nu este medic/terapeut
adyty
Am o durere in spate, poate sa provina de la plaman?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.