Zgomot in ureche

04-04-2008
elena25
Nu este medic/terapeut
elena25
Buna ziua, de cateva zile am o problema cu urechea dreapta. Aud un zgomot ca o sonerie (de tonalitate inalta/subtire si continua). La inceput imi dadeam seama de acest sonor enervant numai cand era liniste totala, dar pe zi ce trece devine din ce in ce mai puternic incat il aud tot timpul. De obicei auzeam pt cateva ore acelasi zgomot dupa ce veneam de la o petrecere unde era muzica la maxim. Dar de cativa ani fff rar sunt in medii zgomotoase si nici nu asult muzica la casti.
Nu stiu daca are o legatura cu faptul ca de cativa ani in ambele urechi externe la baza canalului auditiv pielea are aspect f uscat, si daca incerc sa o inlatur se face f rosie se irita, aproape sangereaza. Cred ca e o ciuperca dar cum nu am timp si nici nu ma doare nu am fost la medic. si nici nu stiu daca ar trebui sa merg la dermatolog sau la orl pt acest lucru.
Aud la fel de bine cu ambele urechi, nu am avut niciodata probl cu urechile, in familie nimeni nu are probleme de acest gen, in prezent/recent nu iau antibiotice sau alte tratamente, am tensiunea normala, nu am migrene si nici atunci cand stau la calculator (stau ff mult) nu ma doare capul nici ochii. Poate sa ma consilieze cineva? Multumesc, Elena
6 comentarii
0
04-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Zgomotul din urechi(tinitus)...apare deobicei ca un semnal ca in zona respectiva a aparut o problema!
Exista mai multe posibilitati (circulatie proasta la nivelul urechii interne din cauza hipotensiunii, anemie, cervicoartroza, )
Lucrul intensiv la calculator poate provoca dereglari circulatorii cerebrale.
Va recvomand sa faceti investigatii la ORL(audiograma)
La oftalmologie(fund de ochi)
Monitorizarea Tensiunii Arteriale..mai ales in momentele cand zgomotul se intensifica.
Hemoleucograma.
Astept rezultatele!
0
16-01-2009, ora 22:41
georgigyo
Nu este medic/terapeut
georgigyo
buna seara, am 23 ani si am un vajait in urechea dreapta, durere de cap, nu am temperatura mare, insa simt o caldura interioara, in ochi, in zona nasului. Poate fi vorba de sinuzita sau de o meningita? In functie de raspunsul pe care mi-l dati, ce tratament imi recomandati? VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDE-TI, SUNT DISPERATA SI PANICATA
VA MULTUMESC
0
17-01-2009, ora 06:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
faptul ca ai febra.. poate vorbi despre o viroza respiratorie( nu cred ca e cazul sa te gandesti la sinuzita si meningita)
Un paracitamol sinus.. este suficient 1 la 8 ore.
ginseng 2 pe zi, magnii+B6 2 pe zi, multe lichide calde de baut.
Luni trebue sa mergi la ORL.. pentru o audiograma.
sunt cazuri cand viroza respiratorie face coplicatii la nivelul urechii interne.( de unde si zgomotul in ureche)
0
17-01-2009, ora 10:36
georgigyo
Nu este medic/terapeut
georgigyo
Nu am febra, insa am si amigdalele putin inflamate.
0
09-04-2015, ora 09:53
ionela23
Nu este medic/terapeut
ionela23
Buna ziua..am si eu un zgomot in urechia stanga...tocmai ce am avit probleme si am fost la un control Orl si am avut otita seroasa..am urmat tratamentul si inca mai am zgomotul..si in ceafa!! Dureri de cap foarte rare...!!
0
09-04-2015, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
verifica tensiunea arteriala
te intorci la ORL pentru investiagtii mai amanuntite
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: