Zgarietura in cerul gurii

14-08-2009
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Buna ziua, am o fetita de 2 anisori si s-a lovit in cerul gurii cu o jucarioara, i s-a luat un pic pielea, asta s-a intamplat acum cateva zile (4 zile) si tot nu s-a vindecat, as dori sa stiu ce as putea folosi, medicament (uz extern) sa-i dau sa se vindece si as dori sa stiu daca se poate infecta, avand in vedere ca se vindeca greu fiind rana in gurita.Rana nu arata rau, dar am observat ca o doare cand mananca ceva mai tare, mar, pesmet etc.Astept raspuns.
12 comentarii
0
14-08-2009, ora 17:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Clatirea deasa cu si baut de ceai de coada soricelului (cel mai bun la sangarari si rani externe) impreuna cu "Arnica CH12 " cate 3-5 granule pe zi (se sug ) pana la vindecare de la o farmacie homeopata.
In caz ca se inflameaza exista alte remedii homeopate pt. care puteti consulta un medic homeopat.
0
14-08-2009, ora 20:16
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Multumesc mult de tot pentru sfaturi, dar nu sunt in tara si aici unde sunt, in Norvegia, nu prea dau ei hemeopate, dar am albastru de metil luat din tara, stiu ca e bun dezinfectant, dar pentru zgarietura din cerul gurii nu stiu cat e de bun.Mi-e frica sa nu faca vreo infectie si atunci este mai grav.Multumesc mult de tot, inca o data, o sa-mi notez aceste hemeopate, sa mi le cumpar, cand ajung in tara.
Toate cele bune.
0
14-08-2009, ora 22:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Glicerina boraxata! Numai Bine si multa sanatate...


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
14-08-2009, ora 22:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai homeopatele le puteti cumpara la orice farmacie in tarile occidentale. Costa f. putin.
Numele latin de la coada calului este Achillea millefolium, care il puteti folosi si in dilutii joase in loc de ceai. Arnica insa ajunge pt. asa ceva.
Albastru de metil este o toxina chiar daca dezifencteaza rana toxifiaza restul...
0
14-08-2009, ora 23:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Coada soricelului am vrut sa spun, nu coada calului...
0
15-08-2009, ora 09:21
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Este posibil sa existe in farmacii, aici, o sa merg sa intreb, m-am referit la faptul ca aici in Norway nu se dau medicamente ca la noi in tara, trebuie sa mergi la dr si daca considera el iti da antibiotic, aici nu poti cumpara la liber ca la noi in tara.Daca copilul are temperatura 39 grade, nu-i da nimic, ai scade temperatura cu prosoape umede, rar dau paracetamol, ai lasa asa pana nu mai pot si apoi merg la dr si dr da un antibiotic slab.Cred ca hemeopatele sunt la liber ca si vitaminele, nu stiu ce sa spun.
Multumes mult.Numai bine va doresc.
0
15-08-2009, ora 11:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Remediile homeopate nu se dau cu reteta ca si antibioticele si nu este nevoie de prescriptia medicului neaparat. Acum nu stiu cum este in Norvvegia, dar ce fac doctorii acolo este mult mai bine decat in cele mai multe tari.
0
15-08-2009, ora 12:09
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Aici, la copii nu se dau medicamente decat cu prescriptie de la medicul de familie sau de medicul de la urgenta, ei considera ca sunt toxice medicamentele atat pentru adulti cat si pentru copii.Nu se dau decat in cazuri grave, dar cum v-ati dat seama intradevar o duc bine medicii aici, spitalele, cabinetele medicale sunt moderne si esti tratat cum trebuie, fara SPAGA. La copii nu se plateste nimic pana la 18 ani, dar adulti platesc orice consultatie.
0
15-08-2009, ora 22:04
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Am fost astazi la medic, la urgenta cu fetita, doctorul mi-a spus ca-i rana inchisa numai ca mai dureaza pana se vindeca, sa nu-mi fac probleme. Nu mi-a dat niciun fel de medicament. Am fost la un magazin de "naturiste " si am gasit doar dropsuri cu propolis, nimic altceva.Oricum saptamana viitoare plecam in tara si o sa-i cumpar hemeopate si ceaiuri si sper sa se vindece repede sa poata manca fara dureri.Pe curand.
0
17-08-2009, ora 13:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai pana atunci se vindeca si de la sine...
0
21-08-2009, ora 08:41
daida28
Nu este medic/terapeut
daida28
Ar fi fost bine sa fie asa, dar astazi e vineri si tot nu s-a vindecat, ce-i drept nu mai este rana asa urata dar este, se vindeca greu.Numai bine va doresc.
0
22-08-2009, ora 23:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai daca vi se da un sfat bun si nu il urmati si faceti numai ceva spune doctorul sunteti singura de vina...
homeopatele fac minuni la rani dinastea si nu au nici un efect advers.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul