Zeama de lamaie si Pantoprazol

18-04-2014
rfdangel001
Nu este medic/terapeut
rfdangel001
Buna ziua,
Imi puteti spune daca zeama de lamanie interactioneaza in vreun fel cu Pantoprazolul? Cineva mi-a recomandat o cura cu zeama de la 1 lamaie cu o lingurita de miere intr-o cana cu apa, dimineata pe stomacul gol. Totusi din ce stiu lamaia cam 'taie' medicamentele. Pot sa iau pantoprazolul si zeama de lamaie in acelasi timp? Sa iau pantoprazolul cu jumatate de ora in plus fata de zeama de lamaie?
Va multumesc pentru informatii.
1 comentarii
0
20-07-2016, ora 10:36
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua!

Pantoprazolul este o clasa de medicamente care reduc cantitatea de acid produsa de stomac, fiind util si in cazul reflexului, care implica regurgitatia continutului acid din stomac in esofag, dar și a ulcerului gastric și duodenal.
Lamaia face parte in schimb din grupa citricelor, iar majoritatea acestor fructe sunt iritante pentru mucoasa gastrica, inclusiv cea esofagiana. Prin urmare, conduita igieno-dietetica in afectiunile care presupun tratament cu pantoprazol recomanda limitarea consumului de citrice, dar si a altor alimente iritante pentru mucoasa: rosii, sucul de rosii, condimentele puternice/ picante etc.

Nu cunosc conditiile pentru care dvs. urmati tratamentul cu pantoprazol, dar nici scopul regimului care v-a fost recomandat sau ce beneficii doriti sa obtineti in urma adoptarii aceste „cure”.

Cel mai bine este sa urmati tratamentul recomandat de medic si sa administrati pantoprazolul cu apa, conform sfaturilor medicului, al farmacistului sau a informatiilor regasite in prospect.

Nu se cunosc interactiune specifice intre lamaie si pantoprazol, insa, preventiv este sa administrati amestecul de apa si lamaie la distanta de cel putin o ora dupa administrarea tratamentului, la fel si alimentele in general.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.