Zbateri, zvicnituri in diverse parti ale corpului

04-11-2008
Kalimero
Nu este medic/terapeut
Kalimero
De ceva timp, imi apar ceea ce in termen popular numim zbateri, zvicnituri...in diverse parti ale corpului dar cu precadere in zona...anusului.
Simt aceeasi zvicnire pe care o simte o femeie insarcinata cind se misca fatul iar daca privesc locul respectiv, se vede clar pret de citeva minute chiar mai mult (in zona anusului, non stop) cum tresare musculatura...
Am fost la medic si acesta, revoltat, m-a facut neserioasa reprosindu-mi ca iau in seama orice prostie.
Eu, sunt ingrijorata totusi si sunt convinsa ca nu-i o prostie ci, un simptom al unei boli.
Dvoastra, ce credeti?
2 comentarii
0
04-11-2008, ora 06:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi la medicul de familie si solicita un bilet de trimitere la laborator si fa-ti analizele [ roaga-l sa-ti treaca si calcemia, magneziul si potasiul ]. Tu ai ceea ce se cheama spasme musculare involuntare.Acestea pot avea drept cauze un efort fizic prelungit, o sarcina, lipsa magneziului, carenta de vitamine din complexul B [in special B1 si B6], hipokaliemia, hipocalcemia, deshidratarea [nu bei apa suficient ], , traumatismele abdominale etc..Daca e adevarat ce spui si aceste spasme sunt frecvente si te deranjeaza fa-ti intai analizele.Numai bine!
0
22-03-2012, ora 15:40
Kalimero
Nu este medic/terapeut
Kalimero
Va multumesc, pentru sfat si imi cer scuze pentru raspunsul meu intirziat.
Am fost la doctor si m-a tratat cu ironie dar, la insistentele mele "obositoare", mi-a dat sa-mi fac unele controale.
Asa am descoperit ca am probleme neurologice, (mi s-a dat sa fac un TAC peste o luna) si HPV negativ la testul pap"HPV DNA" si am fost abandonata sub pretext ca "e negativ, draga" desi, am 2 condiloame.Am obosit...ma lovesc de incompetenta si indiferenta continuu...
Nu sunt in tara.Sper cind voi veni, sa merg la doctorii nostri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.