Zentel pentru copil de 4 ani suspensie

06-06-2008
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
buna ziua am si eu o nelamurire suspensia de zentel in flacon de 10 ml cum sa o dau copilului o data si gata priza unica sau cum? mentionez ca nu a iesit in scaun dar simptome sunt totusi si pentru siguranta mi-a spus doctorita sa ii dau dar nu mi-a spus cum a zis ca scrie acolo-
5 comentarii
0
18-07-2008, ora 00:00
vica
Nu este medic/terapeut
vica
BUNA, CU CATEVA ZILE I-AM DAT SI EU LA COPILUL MEU DE 7 ANI SI SE DA IN PRIZA UNICA DAI SA O BEA TOATA ODATA.CIAO
0
15-05-2009, ora 10:51
necsu
Nu este medic/terapeut
necsu
da asa este se da o doza unica cinci zile la rand. asa am dat si eu fetitei mele si acum la 8 ani dar si cand avea varsta de 4 respectiv 6 ani pa si multa sanatate
0
16-05-2009, ora 00:20
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Dragi mamici,
acest medicament nu se da decat daca exista dovezi - analize de laborator care sa dovedeasca prezenta Giardiei in materiile fecale, si nu altfel, deoarece este hepatotoxic si una din cauzele de hepatita toxica.
Nu-l folosim, de asemeni, in mod repetat, la copii cu simptome recurente abdominale, confundate cu parazitoze, dar care de obicei, dupa investigatii tintite, au de fapt alte cauze.
Multa sanatate,
dr.Hiastru, medic pediatru
0
16-05-2009, ora 14:36
stanciu_maria_camelia
Nu este medic/terapeut
stanciu_maria_camelia
Acum 3 zile baietelul meu sa trezit cu o respiratie urat mirositoare.Am mers la medicul de fam. in dupa-amiaza aceea si mi-a spus ca are putin rosu in gat si mi-a recomandat sa-i dau nurofen de 3ori cate -5ml si mi-a dat bilet de trimitere la analize pt. ex.coproparazitar spunandu-mi ca s-ar putea sa aiba paraziti intestinali si din aceasta cauza sa aiba respiratia urat mirositoare.Am facut ex. urmatoarea zi de dimineata si apoi dupa amiaza am fost cu rezultatul care era negativ.Ne-a dat zentel si un bilet de trimitere la orl.Am fost azi de dimineata la orl si d-na doctor mi-a spus ca are amigdalita eritematoasa pultacee.. zentelul i-am dat o doza iar urmatoarea i-o voi da peste 14 zile
0
19-05-2009, ora 08:08
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Daca examenul coproparazitar a fost negativ - ce-i drept, trebuie dat in 3 zile succesive, halena, adica respiratia urat mirositoare, este cel mai probabil de la amigdalita pultacee.Pe viitor, este suficient tratamentul amigdalitei, si igiena cavitatii bucale-spalat pe dinti dupa fiecare masa, Tonsilotren si Bioparox.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •