Yasmine - se poate incepe un blister unul dupa altul?

19-12-2008
jenica28
Nu este medic/terapeut
jenica28
La anticonceptionalele, gen Yasmin, se poate incepe un blister unul dupa altul? Sau se poate face o pauza mai mica?
Asa am procedar eu, am facut pauza doar de 2 zile. Sunt protejata de o sarcina pana termin folia sau sa folosesc si metode suplimentare?
7 comentarii
0
19-12-2008, ora 23:33
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
pai tu le iei la recomandarea medicului sau dupa capu tau???? daca citesti prospectul scrie foarte clar : iei prima pastila in prima zi de menstruatie si apoi cand termini blisterul e normal sa faci o pauza de 7 zile in care trebuie sa iti vina menstruatia. nu mai lua asa. daca le iei normal, asa cum ti-am spus si in fiecare zi la orice ora, esti protejata de o sarcina tot timpul ( si in timpul menstruatie normal ). nu mai lua asa dupa ureche.
0
20-12-2008, ora 10:37
jenica28
Nu este medic/terapeut
jenica28
La Yasmin scrie in prospect ca se poate schimba ziua inceperii menstruatiei sau chiar se poate sa nu faci deloc pauza.
Yasminul este un contraceptiv combinat care are un alt regim fata de celelalte AC. Eu asa inteleg din prospectul atasat.
Voi ce parere aveti, cele care folositi Yasmin?
0
09-02-2009, ora 19:09
alina vip
Nu este medic/terapeut
alina vip
buna seara!am si eu o intrebare...in loc de 7 zile de pauza am facut 9 si a 10 a am inceput a doua tableta!daca am contact sexual risc sa raman insarcinata? astept un raspuns!va multumesc:)
0
01-03-2009, ora 16:14
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
da riscurile sunt mai mari daca s-a facut o pauza mai mare de 7 zile, foloseste o metoda de bariera timp de 7 zile...citeste prospectul si ai sa intelegi mai bn
0
02-03-2009, ora 21:14
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
pt jenica28: daca ai citit in prospect ai vazut probabil ca zice ca poti luat cel mult un blister unu dupa altu fara pauza. chiar daca ai facut pauza doar de 2 zile esti protejata in continuare. daca faci pauza mai putin de 7 zile nu e nici o problema, insa daca o faci mai mare de 7 zile atunci trebuie sa te protejezi suplimentar.
0
02-03-2009, ora 21:16
roxanik88
Nu este medic/terapeut
roxanik88
pt jenica28: daca ai citit in prospect ai vazut probabil ca zice ca poti lua cel mult un 2 blistere unul dupa altul fara pauza. chiar daca ai facut pauza doar de 2 zile esti protejata in continuare. daca faci pauza mai putin de 7 zile nu e nici o problema, insa daca o faci mai mare de 7 zile atunci trebuie sa te protejezi suplimentar. scz pt greselile de mai sus.
0
15-03-2009, ora 17:34
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
pe prospectul care il am eu nu scrie ca se pot lua cel mult 2 folii una dupa alta.Oricum se intelege ca folosirea lor fara pauza poate duce, probabil, la o dereglare hormonala... ceva. Informatia e buna ptr incepatoare sau ptr cele care sunt mai putin informate despre subiect...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •