Yasmin + Ampicilina 3 zile

25-02-2009
GabrielaM
Nu este medic/terapeut
GabrielaM
Buna seara!

As vrea sa stiu ce sanse sunt sa fiu insarcinata avand in vedere urm: iau Yasmin de 2 luni, luna aceasta am urmat tratament cu ampicilina 3 zile, am avut contact sexual neprotejat suplimentar in ziua a 6-a dupa terminarea ampicilinei.
Mentionez ca inca de la inceperea administrarii Yasmin am avut ca reactii greata, ameteli si usoara somnolenta, insa luna aceasta s-au accentuat (recunosc ca sunt foarte stresata la gandul unei eventuale sarcini... ) si parca si mai mult dupa contact neprotejat.
Nu am efectuat nici un test de sarcina pana in acest moment, avand in vedere ca au trecut doar 11 zile de la contact.
Astept un raspuns, macar sa stiu din punct de vedere al probabilitatii ce sanse sunt sa fiu insarcinata.
Sunt f stresata,
Multumesc,
GM
1 comentarii
0
26-02-2009, ora 20:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca iei Yasmine corect, in mod regulat, nu ai de ce sa fii stresata.Chiar daca ai luat Ampicilina si ai facut sex neprotejat nu ai motive sa crezi ca ai ramas insarcinata, esti sub efectul contraceptivului.Contactul sexual neprotejat l-ai avut in timp ce luai regulat Yasmine, nu-i asa?Termina folia, asteapta ciclul si daca ti-e din ce in ce mai greu sa suporti Yasmine, mergi la un cabinet de planificare familiala sau la ginecolog si cere inlocuirea lui.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul