Xanax = dependenta? | Forumul Medical ROmedic

Xanax = dependenta?

20-06-2007
tobi
Nu este medic/terapeut
tobi
Buna ziua ! Am 33 de ani si sufar de tulburari anxioase ( agorafobie ). Am luat in 3 zile la rand, dimineata, un xanax de 0, 25 mg si mi-a fost mult mai bine. Intrebarea e creeaza dependenta ? Am mai citit pe forum ca lumea se fereste si-l contraindica. Este chiar asa de rau ? Ce alternative mai blande ar fi ? Are cineva experiente negative cu Xanax ? Va multumesc din suflet !
50 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
22-06-2007, ora 00:00
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Buna! Eu am 34 de ani si sufar de atacuri de panica si anxietate. Am facut tratament cu xanax 6 luni (de 0.5 mg - 3 pe zi) dar in momentul in care am inceput psihoterapia, psihologul mi-a recomandat sa renunt la el, deoarece folosit o perioada indelungata poate creea dependenta. Ea imi spunea ca are pacienti pe care incearca sa-i vindece de aceasta dependenta. Recomandabil e sa-l iei cu prescriptie medicala deoarece are si efecte adverse, si totodata iti spune si dozajul. In legatura cu fobiile, eu datorita atacurilor de panica am dezvoltat mai multe fobii printre care si agorafobia. Am reusit sa scap de ea in trei luni de psihoterapie. Iti recomand sa consumi ceai de sunatoare-busuioc-rozmarin, sa faci miscare si sa mananci sanatos si nu in ultimul rand sa te duci la un psiholog nu psihiatru.
0
04-10-2007, ora 00:00
12345
Nu este medic/terapeut
12345
salut.am 21 d ani si am facut tratament cu xanax cam un an.mi-a facut bine.o data la o luna faceam pauza o sapt sa vad dak simt ceva, vreo nevoie.vreo dependenta.etc, nu am patit nimic, in plus aveam zile cand ma simteam bine si atunci nu luam.deci cam asa am facut eu...
1
02-08-2009, ora 23:19
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
N-am nimic cu Kava, dar totusi exagerati un pic, nu vi se pare?
0
03-08-2009, ora 15:24
Aruon
Nu este medic/terapeut
Aruon
Eu am luat Xanax de la mult la din ce in ce mai putin si nu mi-a creat dependenta.Michael Jackson era dependent de Xanax.
0
04-08-2009, ora 18:39
jdm
Nu este medic/terapeut
jdm
Salutare!
Si eu iau xanax (0, 25mg) o data pe zi seara. Sufar de anxietate de vreo 2 ani dar tratamentul l-am inceput acum un an. Ce pot sa spun. Xanaxul e un medicament folosit de o groaza de lume. Luat sub indrumarea medicului si in dozele prescrise efectul ar trebui sa fie benefic. Dupa o anumita perioada se poate incerca scaderea dozei. Eu am incercat acum cateva luni sa scad doza si efectele s-au simtit imediat. A trebuit sa revin la doza initiala. Dar asta nu inseamna ca as fi deja dependent. Doar ca inca mai am nevoie de tratament.
Sincer eu as prefera sa fiu dependent de xanax in loc sa fiu dependent de atacurile de panica:)
Multa bafta.
0
15-08-2009, ora 19:39
mariana_y
Nu este medic/terapeut
mariana_y
Xanax-ul luat pe peioade lungi de timp creaza dependenta.Este bine sa gasesti un Dr. care se preocupa si de aceasta latura.nu dispera mai cauta si in alta parte.
Anxietatea poate face parte dintr-o grupa mai larga de afectiuni psihice sau ca rezultat al unor traume din copilarie. Terapia cu un psiholog specializat in asa ceva ajuta mult.
Numai bine!
0
17-09-2010, ora 17:30
Stranger2021
Nu este medic/terapeut
Stranger2021
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu sfat medical daca se poate.

Ce Medicament similar la Xanax pe care l-am luat in jur de 20 de zile se poate cumpara de la farmacie fara prescriptie medicala! As dori sa adaug ca nu am un doctor de familie si m-ar ajjuta foarte mult un sfat si un nume de medicament similar cu Xanax si similar ca efecte care se poate elibera fara a fi nevoie de prescriptie medicala. Sufar de depresie si atacuri de panica.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns
0
17-09-2010, ora 17:36
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna!Ca medicament supliment se poate folosi Sedatif Pc, se gaseste in orice farmacie si se elibereaza fara reteta!Asta folosesc si eu si ajuta!Va doresc multa sanatate!
0
17-09-2010, ora 20:43
Stranger2021
Nu este medic/terapeut
Stranger2021
Multumesc mult Emmma pentru raspunsul acordat. Am incercat si Sedatif PC si consider ca are efecte foare foarte slabe.nu se simte vreo modificare in mine atunci cand iau...
0
17-09-2010, ora 22:29
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Poate da dependenta, dar daca e luat dupa sfatul medicului e OK.
Eu unul nu il dau imediat la anxietate, mai exista si alte remedii decat Xanaxul.
Grija mare sa nu cresteti doza de 0.25.
0
17-09-2010, ora 22:41
Stranger2021
Nu este medic/terapeut
Stranger2021
Am luat acele pastile de 0.5 mg... Imi puteti spune riscul la care ma asum daca pastila are mai mult de 0.25 mentionata de dumneavoastra? VA multumesc anticipat
0
17-09-2010, ora 22:50
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Doza de 0.25 si 0.5 sunt doze mici, deja cand o persoana incepe sa ia doze mai mari si de mai multe ori pe zi si acuza ca fara ele nu poate dormi sau se simte nelinistit, atunci e o problema.

Eu nu le recomand deloc pentru ca dau dependenta, dar in cazuri unde e absolut necesar, atunci nu am ce sa fac si le prescriu, dar pe o perioada limitata de timp si doze minime.
0
26-10-2010, ora 02:34
cristiy
Nu este medic/terapeut
cristiy
Buna ziua,
Am si eu o intrebare la dumneavoastra.Cu 8 ani in urma am avut atacuri de panica, pe care le-am tratat cu xanax timp de cateva luni.De curand, starile de panica au reaparut, si as avea nevoie de intrumarea dumneavoasta.Cu 2 pastile de 0.25mg una dimineata una seara ma simt bine, dar intrebarea mea este cat trebuie sa iau, si cand trebuie sa reduc din ele.
Daca ma puteti ajuta cu un tratament cat mai usor, pentru ca nu vreau sa fac dependenta din medicamentul asta.
Multumesc.
0
08-02-2011, ora 22:23
Hadryan
Nu este medic/terapeut
Hadryan
Passiflora sau Sedadif PC pot inlocui cu succes in timp Xanaxul, insa reducerea trebuie facuta treptat.Eu ajunsesem la o supradoza, nici acum nu am scapat de Xanax, dar in 3-4 luni sper sa nu-l mai iau.Totusi daca cineva imi poate da un sfat.De ce ma simt dimineata mai rau decat dupa amiaza?
0
18-02-2011, ora 11:04
dorina27
Nu este medic/terapeut
dorina27
Te simti mai rau dimineata pentru ca oxigenarea ste mai scazuta, in plus de fiecare data cand te trezesti, trezesti si grijile de zi cu zi, dar si frica de o noua criza de panica. Cel mai recomandat tratament si care nu da dependenta este; Sedatif PC. asociat cu calmoplantin, impreuna fac miracole. Asta pana reusesti sa te autocontrolezi.
La a doua intrebare ** de ce medicii prescrie xanas desi stiu ca da dependnta**?, De ce le-ar pasa?? sunt si ei distribuitori sau colaboratori sau pur si simplu din ignoranta. Xanas este cel mai recomandat drog, de toti medicii indiferent de specialitate. Se confrunta cu dependentii doar psihiatrii si psihologii, care la randul lor au clientii permanent si pe perioada lunga si asta este bine doar pentru ei. Cel mai bine este sa citesti conspectul medicamentelor si sa-i pui intrebarea medicului curant sa vezi ce raspunde. Asa macar testezi responsabilitatea medicului fata de pacient. Ce constati..., vei vedea pe pielea ta. In alta ordin de idei, multi medici nici macar nu stiu ce consecinte au sedativele, calmantele, /tratament lung sau/ toata viata. Nepoata mea (medic), da mamei sale Xanas, antidepresiv si somniofere(aceiasi gama a drogului), doar pentru ca acuza insomnii si anxietate, cu siguranta nu vra sa o omoare dar.din ce in ce mama sa, trebuie sa mareasca doza si din cate stiu eu, deja acuza dureri in ipohondrul drept si transaminazele sunt maricele. Pana la hepatita toxica nu mai este decat un pic. Iam spus ca este dependenta si supraintoxicata, dar fica ei (medic), a spus ca ; **alta solutie nu este**. Am uitat sa spun ca mama ei are varsta de 62 ani, la aceasta varsta este suficient 6 ore/noapte. Cu medicatiea insa, este somnolenta, acuza dureri de cap(din cauza toxinelor in sange), nu mai are concentratie distributiva a atentiei, si etc-uri. Concluzie:: increderea oarba/ medicamente si vointa =0, In toate cele, trebuie autocontrol, te ajuti cu medicatie, doar atat cat sa te poti autocontrola si dupa aceia, renunta cat nu este prea tarziu, renuntarea trebuie facuta treptat, altfel ai asa zisa criza a sevrajului.
0
26-08-2011, ora 07:55
utilizator_109544
Nu este medic/terapeut
utilizator_109544
dle dr t am avut atac de panica acum 3 luni de atunci iau xanax si thiogamma 1 dimineata una seara din fiecare e adevarat ca de multe ori luam jumate acum nu prea mam simtit bine si am fugit la un psihiatru si mia dat o scheme vreau parerea dumneavoastra :meprobramat 1/2 dim 1/2 amiaza1 seara.levomepromazin1/4 seara.haloperidol 3 pic.amiaza si seara doxepin 1seara va rog frumos un raspuns.mi se pare un tratament invechit si cred ca nu prea bun avand in vedere ce vad pe forumuri multumesc.
0
27-08-2011, ora 17:40
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Medicul asta are in cap niste scheme cu care probabil a avut reusite de-a lungul timpului.Levomepromazina poate da diskinezie tardiva, luata mult timp, sau ma rog, o perioada suficienta de timp, meprobamatul este ceva ce n-as recomanda, 3 picaturi de haloperidol sunt apa de ploaie(daca se ia mai mult timp, in cantitate mare, se simte soi efctul pe care eu il numesc de maciuca in varful capului, doxepinul e si el destul de vechi.Parerea mea este ca trebuie sa schimbati medicul si sa va tratati serios.Mult succes!
0
28-08-2011, ora 00:32
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
pulberedestele spune-mi si mie, te rog frumos, ce e cu efectul ala de maciuca in varful capului. Pentru ca eu simt ceva de cand am inceput tratamentul, parca imi este intinsa pielea in varful capului. Un fel parca ma trage cineva de par usor.
0
01-09-2011, ora 17:28
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@Daniel D.

Dupa ce ai scos Depakine mai aceasta senzatie?, daca raspunsul e afirmativ va cadea vina pe neuroleptic.
0
02-09-2011, ora 10:00
utilizator_109544
Nu este medic/terapeut
utilizator_109544
ms mult pt raspuns oricum nu mai iau de 10 zile nimik si ma simt mai bine doar magne b 6 forte si calciu atat sa auzim numai de bine
0
18-02-2015, ora 23:57
olimpia.o
Nu este medic/terapeut
olimpia.o
Buna seara. Sunt dependenta de benzodiazepine, de la alprazolam la tot ce se termina in "am". Am ajuns intr-un punct in care viata personala, sociala si profesionala imi este extrem de afectata. Am incercat sa renunt singura. Am rezistat o saptamana, o saptamana cumplita, dupa care am cedat si am luat din nou pentru ca nu mai suportam starea de rau. Am fost pe la diversi psihiatri, am incercat reducerea treptata plus tratament recomandat care sa ma ajute ca treptat sa renunt la xanax. Nu am simtit ca ma ajuta in niciun fel tratamentele recomandate. Am ajuns in starea de disperare care m-a adus aici sa pun intrebarea exista clinici pentru dependenta de benzodiazepine? Multumesc.
0
19-02-2015, ora 18:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ olimpia.o

In principiu benzodiazepinele trebuiau luate maxim 2-3 luni si daca nu erati vindecata se trecea pe un antidepresiv.
Ce cantitate de xanax luati de sunteti asa de panicata si de cat timp ?
Ce antidepresive vi s-au prescris ca sa renuntati la xanax, in ce concentratie si ce s-a intamplat cand ati incercat sa le luati ?
0
20-09-2015, ora 14:43
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Buna. Ma confrunt si eu cu aceasta dependenta de xanax :-(
Mi s.a prescris 0, 5 de 3ori pe zi pt anxietate si tulburari de panica. Intre timp am mai scazut doza cateva zile dar dupa unele probleme am revenit la doza initiala :-( la mine problema majora e ca factorul declansator si de intretinere al atacurilor e mereu langa mine(mama prin comportamentul ei)... As dori sa scap de aceasta dependenta prin tratamente naturiste, imi puteti recomanda ceva?
La psiholog si psihorerapeut merg deja.
Va multumesc si multa sanatate va doresc tuturor!!!
0
21-09-2015, ora 13:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Numai psihiatrul avea autoritatea sa va prescrie medicatie. Doza mi se pare mare, nu stiu cine v-a prescris-o. Naturistele sunt mai slabe decat 0, 25 mg Xanax deci nu se pune problema. Mergeti la psihiatru si cereti antidepresiv cu care sa continuati tratamentul in total minim 6 luni. Apoi daca va simtiti perfect reduceti dozele dupa schema oferta de psihiatru. In paralel mergeti la psiholog. Ideal ar fi fost sa va mutati de langa mama dv dar probabil ca momentan nu e posibil acest lucru.
0
22-06-2021, ora 10:50
Diana9009
Nu este medic/terapeut
Diana9009
Am luat 14 zile Alprazolam de 3 ori pe zi: 05mg jumate de pastila dimineata si la pranz, iar una intreaga seara pentru niste probleme inexistente oarecum(sunt prescrise de medic pe o perioada mai indelungata)... Mi am dat seama cat de nocive sunt si nu vreau sa mai continui cu ele. Cum pot renunta la ele fara efecte de sevraj??
0
22-06-2021, ora 12:57
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Diana9009, ce ma enerveaza pe mine ca apar topicuri de acuma 14 ani, degeaba raspundem acuma, trebe sa ne uitam la data postarilor.
Vroiam sa raspund si acuma vazui ca e 2007, m-am si enervat. Nici tu nu te-ai uitat la data, ca altfel stiai ca e inutil sa raspunzi unui om care de mult nu mai stie de forumul asta.
2
22-06-2021, ora 14:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Diana9009

Anxietatea nu se vindeca in 14 zile, necesita tratament mai indelungat de minim 6 luni. Se trece de la Xanax la antidepresiv = medicament ce se recomanda in anxietate si depresie.
Nu e cazul sa va puneti problema de dependenta si sevraj dupa numai 14 zile de tratament.
0
26-06-2021, ora 18:27
Diana9009
Nu este medic/terapeut
Diana9009
Pai nu am avut nici un fel de depresie mi au dat xanx pentru ca au crezut ca fac atacuri de panica iar mai apoi am descoperit ca erau un fel de crize de astm iar acum nu mai pot sa l au simt ca ma controleaza si imi da tot felul de ganduri foarte urate pe care eu nu le am avut pana acum si imi e frica sa nu inebunesc. Am. Cosmaruri in care ma comport ca cei de la nebuni imi vine sa strâng de gat pe toat lumea si simt ca sunt prinsa in corpul meu.. Niciodată nu am avut senzatia asta pana sa iau alprazolam. Mai pot revenii la normal vreodata???
0
26-06-2021, ora 20:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca credeti ca aceste ganduri sunt de la Xanax, lasati Xanaxul. V-ati lasat de el si nu v-ati revenit? De ce credeti ca nu va veti reveni?
0
26-06-2021, ora 21:23
Diana9009
Nu este medic/terapeut
Diana9009
Inca nu m am lăsat de el.. Am i injumatatit pastilele. Nu am mai avut asmenea comportament inainte de asta cred ca este de la xanax. Dumneavoastră ce ctedeti?
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •