Xanax are aceleasi efecte ca si consumul de droguri sau metadona?

05-07-2007
Alina899
Nu este medic/terapeut
Alina899
Hello...am si eu o intrebare si anume daca acest medicament ( XANAX) are aceleasi efecte ca si consumul de droguri sau metadona. Ideea este ca am un prieten care atunci cand ia metadona pupile i se contracta si devin foarte mici si vreau sa stiu daca acest lucru se intampla si la consumul de XANAX ( pupilel se fac foarte mici)..multumesc
28 comentarii
0
07-07-2007, ora 00:00
lenas
Nu este medic/terapeut
lenas
nu este aceeasi substanta..xanaxul este un medicament antidepresiv care poate fi administrat insa numai la indicatia medicului.
0
07-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, Xanax nu modifică semnificativ calibrul pupilelor.
0
11-07-2007, ora 00:00
Alina899
Nu este medic/terapeut
Alina899
Exista droguri care pot "fenta" testul antidoping? Daca da, care sunt acelea. Dupa cat timp substantele din droguri sunt eliminate complet din organism. Mercic
1
25-08-2007, ora 00:00
danuna3
Nu este medic/terapeut
danuna3
SFATUL MEU ESTE PENTRU TOATA LUMEA.NU LUATI XANAX.ESTE UN DROG CARE TE TINE IN STARE DE EUFORIE SI ATATA.EU AM LUAT 5 PE ZI SI TIMP DE 3 LUNI.UN NENOROCIT DE MEDIC MI, A PRESCRIS ASA CEVA.NU ESTE BUN DE NIMIC ACEST MEDICAMENT.NU AJUTA DECAT PA MOMENT.
0
22-09-2007, ora 00:00
john00
Nu este medic/terapeut
john00
xanax am luat si ue cu ani in urma dar nu se vedea nici un semn la ochi in schimb efectul lui era sa te mentina intro stare nu prea cu inima la gat adica mai relaxat
0
22-03-2008, ora 00:00
duchi
Nu este medic/terapeut
duchi
xanax este un medicament ce iti reda linistea.dar nu trebuie luat mult timp si trebuie intrerupt treptat.nu are nici o legatura cu ochii.EU am luat la indicatia medicului psihiatru si mi/a facut bine.
0
07-06-2008, ora 00:00
Roxu
Nu este medic/terapeut
Roxu
Am 19 ani sunt din Timisoara si sunt studenta in primul an la drept.Din pacate in pimul semestru am avut probleme la examene, dupa ce am picat unul nu am mai putut sa ma concetrez, plangeam toata ziua si ma gandeam numai la faptu ca nu pot sa fac fata cerintelor facultatii.Acum in semestrul al doilea ma gandesc numai la restante si nu reusesc sa ma adun.Ieri am baut jumatate de pastile de xanax, pentru ca nu stiam ce sa mai fac.Mi-e foarte frica sa nu cad intr-o depresie.Nu stiu cum sa ma stapanesc si sa ma adun.Ma gandesc numai la ce-i mai rau si asta ma distruge.Nu imi place nici sa ies din casa pentru ca oriunde merg numai la examene ma gandesc.Un sfat daca se poate..:( multumesc
2
07-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Nu luati droguri.
2. Daca luati droguri ca sa invatati, macar luati amfetaminice.
3. Anxietatea inainte de examen este absolut normala, mai ales in anul I, cand se trece de la lalaiala din liceu la ritmul studentesc de invatat.
4. Primul obstacol mental care trebuie invins este ideea ca facultatea e ceva foarte greu, anume ceva atat de greu incat nu prea poate fi dus la bun sfarsit.
5. Scopul invatatului in facultate nu sunt examenele. Invatam ca sa raspundem unei vocatii profesionale (sau chiar sociale). Asa cum insetatul simte nevoia sa bea apa, asa trebuie studenta sa simta nevoia sa invete. Poate ca inca nu vi s-a facut sete.
0
07-06-2008, ora 00:00
Roxu
Nu este medic/terapeut
Roxu
Multumesc mult!
0
25-10-2008, ora 22:07
kikidualcore
Nu este medic/terapeut
kikidualcore
vreau sa-mi raspunda cineva daca stie cazuri de administrare de xanax la copil de 6 ani jumate si daca nu e daunator pt el, avind in vedere ca pe prospectul sau scrie "a nu se administra sub virsta de 18 ani" I l-am administrat timp de o luna, apoi neobservind nici o imbunatatire, l-am intrerupt total de teama sa nu-i creeze dependenta
0
03-02-2009, ora 15:38
g_rro
Nu este medic/terapeut
g_rro
buna ziua,
tatal meu ia 6 xanax pe zi si i se administreaza acest medicament de cateva luni (tocmai i s-a marit doza de la 4 la 6 pe zi), stiind ca are efecte secundare ingrozitoare am cautat alternative ale acestui medicament si am gasit ca mai nou s-a descoperit ca vitamina B3, mai exact niacinamida (non-flush), ar avea efecte anti-anxietate similare (sau chiar mai bune) decat xanax (benzodiazepine). are cineva informatii cu privire la acest posibil inlocuitor al xanax-ului? sau cunoasteti alte alternative pt xanax?
va multumesc
sanatate!
0
18-05-2009, ora 21:20
RezsoLazar
Nu este medic/terapeut
RezsoLazar
Buna,
Xanax poate fi inlocuita cu Rivotril, cel care face parte de grupa benzodieazepinelor. Oricum e mai bine daca renuntat la benzodiazepine incet, decrescand doza zilnica, si folositi SSRI( Serotonin Re-uptake Inhibitor) Fluoxetin, Paxil. Pentru stare de anxietate se recomanda unul dintre ei. Nu uitati ca anxietatea si depresia are de a face cu neurotransmiterul numit Serotonin.
Puteti sa incercati si o alta varianta HIPERICUM PERFORATUM, un extract de plante, care are aceasi efecte ca alte antidepresive si sedative.
0
03-09-2009, ora 16:03
black_edition
Nu este medic/terapeut
black_edition
Salut,
am o cubnostinta care isi adminisrtreaza zilnic xanax fara prescriptia medicului si are halucinatii nestiind acest lucru, ce se intampla daca il intrerupe?
0
04-09-2009, ora 01:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca are halucinatii si nu stie in sensul ca nu isi da seama ca sunt halucinatii, atunci acesta e un motiv sa ceara sfatul unui medic psihiatru.
0
23-03-2010, ora 13:06
Permarcu
Nu este medic/terapeut
Permarcu
Eu, 60 ani, iau Xanax de peste 3 ani in cantitati de circa 15 mg pe luna, pt tratarea nervozitatii.depresiei si anxietatiide somnul prost si intrerupt.Am grija sa fac scurte intreruperi si variatii de ritm de dozare.Efectele sunt bune, nu am obsrvat pana acun manifestari de dependenta, pt mine Xanax este strict necesar, il consider foarte bun.As dori sa aflu de la alti pacienti ce doze iau si pe ce perioade lungi de timp fara sa apara dependenta.Pt mine calmantele din plante nu au efect.As dori sa cresc putin aceste doze ca sa mai reduc din neplacerile intreruperilor.
0
17-07-2010, ora 23:57
cipralex
Nu este medic/terapeut
cipralex
am luat seroxat -foarte bun, zolofot-relativ bun, ixel-cel mai prost, mianserin-prost si slab, si intr-un final am renuntat la antidepresive si am luat anxiolitice, sigur toate la prescriptia medicului si anume tranxene 10 mg de 3 ori pe zi si xanax o, 25 de 3 ori pe zi. FRATILOR. cand am inceput sa reduc acest NENOROCIT XANAX dupa 3 luni de tratament abia m-am tinut sa nu ma sinucid, dar fiti atenti ca nu toate odata. l-am intrerupt progresiv, intai am scos xanx la pranz, dupa 2 sapt xanax seara si urmeaza cel de dimineata, ramanand inca o perioada cu tranxene. simptome cand reduci cel putin la mine: ganduri de suicid non stop, neliniste, sufocare, stare de voma, anxietate, depresie, tremuraturi, stare de confunzie, dezeechilibru, exact ce scrie la efecte adverse la xanax cand reduci doza.
XANAXUL AR TREBUI INTERZIS PE PIATA
CREDETI-MA CA MA TINEAM DE ICOANE SI PLANGEAM SI MA RUGAM LA DZEU SA NU MA SINUCID, NICI SEROXATU NU MI-A FACUT ASA CEVA CARE ESTE UN ANTIDEPRESIV F PUTERNIC CI L-AM LUAT 2 ANI.
1
17-09-2010, ora 17:28
Stranger2021
Nu este medic/terapeut
Stranger2021
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu sfat medical daca se poate.

Ce Medicament similar la Xanax pe care l-am luat in jur de 20 de zile se poate cumpara de la farmacie fara prescriptie medicala! As dori sa adaug ca nu am un doctor de familie si m-ar ajjuta foarte mult un sfat si un nume de medicament similar cu Xanax si similar ca efecte care se poate elibera fara a fi nevoie de prescriptie medicala. Sufar de depresie si atacuri de panica.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns
0
22-10-2010, ora 23:35
Fair-play
Nu este medic/terapeut
Fair-play
Buna, in urma cu aprox. 2 ani am avut o depresie de aprox 1 an, ganduri de sinucidere zi de zi pas cu pas, un adevarat chin, mi s-a prescris in acel timp un tratament cu vreo trei medicamente printre care si xanax, tratament pe care l-am tinut vreo 2 saptamani-3, dupa care am dat-o ca neghiobu pe alcool, am si combinat si nu paream sa mai am vreo sansa de insanatosire, practic eram un, , mort viu", am avut insa vointa in lupta cu propria-mi persoana si din senin, cum nu ma asteptam vreodata, cand flacara sperantei era aproape jar, mi-am revenit ca prin minune si am revenit la o viata normala.nu imi pot explica nici acum ce s-a intamplat, a fost o minune, multumesc CELUI DE SUS!Problema e ca dupa acest an bun, de vreo saptamana mi-a revenit starea de atunci, si acele ganduri negre datorita unor probleme pe care le-am avut recent.Iau xanax dar fara sa sar calul cu ele, ma ajut mai mult de vointa mea si xanaxul il iau ca un mic ajutor, nu las totul in seama lui iau cam 1 pastila la zi(0.5 mg), rareori una jumate si nu odata ci dimineata de exemplu jumate si seara jumate sau unul intreg, alteori unul intreg seara.In lupta cu depresia, fiti ambitiosi, stiu ca e greu sa fi ambitios cand propriul subconstient nu te ajuta dar, fiti luptatori, in primul rand trebuie sa ne ajutam noi, nici un medicament nu ne va insanatosi, daca noi nu facem nimic in privinta asta.In privinta xanax-ului mie imi amelioreaza depresia si ma simt bine dar nu ma las controlat de el chiar daca simt uneori sa maresc doza, resping aceasta idee si ma inarmez cu rabdare si vointa, imi este greu, dar daca eu nu cred in mine, cine sa creada?Daca eu nu ma pot ajuta o poate face xanax-ul sau alt medicament?Nu cred, ele sunt dor niste arme, dar luptatorii suntem noi.Pentru cei ce treceti pentru prima data prin asta, nu va panicati si nu aveti impresia ca va veti chinui toata viata in depresie, ganditi-va ca daca luptati, dupa aceasta lupta grea veti avea parte de o viata frumoasa si linistita, la care din noi are dreptul!Mult curaj, multa bafta, si sa auzim de bine!
0
23-10-2010, ora 15:52
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Draga Fair - play, faptul ca ai reusit, dupa o perioada neagra de un an, sa iti revii singur, si inca asa o perioada lunga sa iti mentii starea psihica buna, arata clar ca esti un om puternic, ca te poti echilibra chiar si singur. In ceea ce priveste depresia, incearca sa fii mai intelegator cu tine insuti, acceptand ca orice om poate trece prin momente de depresie, mai mult sau mai putin intense, avand in vedere problemele cotidiente atat de solicitante in ultimul timp si mai ales avand in vedere sentimentul de insecuritate care ne insoteste pretutindeni: la munca - nu stii cat mai ai loc de munca, acasa, pe strada! Doza de xanax pe care o iei nu este mare si te poate ajuta sa depasesti momentul. Incearca sa iti gasesti indeletniciri care sa te relaxeze. Pe internet gasesti seriale bune, poti sa urmaresti seriale ale copilariei ori recente, poti sa te joci un joc care ti se potriveste pe calculator, poti sa faci o plimbare, poti sa mergi la cumparaturi, poti sa stai la povesti cu un prieten/o prietena, poti sa te rasfeti cu o ciocolata, poti sa gasesti o multime de motive marunte ca sa traieste, care adunate iti fac viata mai relaxanta. Viata e formata si din momente marunte, care ne fac sa depasim obstacole mari. Tu insuti ai spus ca datorita unor probleme pe care le-ai avut recent ti-au revenit acele ganduri. Deci esti cat se poate de normal, e firesc ca daca ai probleme sa te si consumi, eu mi-as face probleme pentru un om fara sentimente, nepasatori si indiferent.
0
22-03-2011, ora 15:07
bubu G
Nu este medic/terapeut
bubu G
am si eu o intreabare:) daca iei o supradoza de xanax iti poti pierde memoria? asi fi foarte recunoscatoare daca mi-ar raspunde si mie cineva in masura sa dea un raspuns bun
0
21-07-2011, ora 22:42
adrian66
Nu este medic/terapeut
adrian66
pt bubu g..VREI SA IEI PESTE 6 GR DE XANAX SAU AI LUAT? NU ITI POTI PIERDE MEMORIA...DAR SIGUR AJUNGI PE LA URGENTA INTOXICATA:)SI VREO 2-3 ZILE ESTI CA SI IN STARE DE LESIN.
0
22-09-2011, ora 18:38
Kazimir
Nu este medic/terapeut
Kazimir
@adriano66 esti un prost si jumatate. in primu rand vrei sa zici 6 mg nu grame... in al doilea rand poti sa'ti pierzi memoria pt ca orice benzodiazepin are ca efect amnezia luat in doze mari. mai scrii si cu caps lock ca si prostu...
0
24-07-2012, ora 19:06
goldangel
Nu este medic/terapeut
goldangel
cine ma poate lamuri si pe mine daca e bine sa ii dau copilului meu de 2 ani si jumatate xanax (recomandat de medic psihiatru)in conditiile in care el se comporta ca si un copil normal doar ca nu vb.a avut unn soc la cresa si de atunci nu mai vb.
1
24-07-2012, ora 22:42
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Xanax unui copilas de 2 ani si jumatate???

Cred ca e o gluma, nu?
0
29-07-2012, ora 21:20
goldangel
Nu este medic/terapeut
goldangel
nu e o gluma...in schimb am uitat sa spun ca ii dau o sesime din pastila intreaga, pe langa ACTOVEGIN(jumatate de pastila).si Pure DHA (4 pastile pe zi)
0
05-08-2012, ora 09:25
redemption
Nu este medic/terapeut
redemption
Pe mine ma ajuta sa pot iesi pe strada, dar nu vad a fi un tratament pe care sa-l pot urma toata viata. Odata si odata dozele or sa inceapa sa creasca si vor aparea problemele.

Uneori ma gandesc ca ar trebui folosite doar in spitale si in nici un caz sa se gaseasca in farmacii. Dar, pana se descopera un anxiolitic macar la fel de potent fara celeasi efecte adverse n-avem ce face. Am incercat buspirona, dar... sincer parca nu are nici un efect.
0
30-01-2013, ora 21:16
daniela1013
Nu este medic/terapeut
daniela1013
Buna seara!! am si eu o intrebare.peste o saptamana trebuie sa fac o intrerupere de sarcina si sunt speriata rau.,.imi este foarte frica,.de cand am aflat ca trebuie sa o fac nu mai am liniste, nu mai sunt om, a inceput sa imi cada si parul de la stres. Poate cineva sa imi spuna daca ma poate ajuta xanax ul?? Mentionez ca am vorbit cu doamna doctor si mi-a spus ca este ok, ca pot lua o pastila, dar tot imi este frica. Oare poate sa ma ajute sa nu mai simt acele dureri atat de intens?? Va multumesc frumos.
0
22-10-2018, ora 22:29
ciprian6777
Nu este medic/terapeut
ciprian6777
metoda avion...1-2 mg xanax + 100 gr whisky...rezultat garantat.ATENTIE aceasta metoda chiar se foloseste in avion ( cursele comerciale ) cand cineva are un atac de panica etc..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul