Xanax - vreau sa nu-l mai iau! Cum sa fac? | Forumul Medical ROmedic

Xanax - vreau sa nu-l mai iau! Cum sa fac?

16-04-2008
diandra dima
Nu este medic/terapeut
diandra dima
Buna seara, in urma diagnosticului de depresie si stari anxioase, mi s-a prescris acest medicament Xanax, in doza de 0, 25 mg seara la culcare.Problema e ca acum, dupa o luna de la inceperea tratamentului, nu ma simt deloc mai bine, am stari de depresie mai accentuate, ameteli si stari de panica. Asa ca am hotarat sa-l intrerup insa am citit ca nu e voie sa-l intrerup brusc. Va rog sa-mi spuneti cum sa dozez pastila asa incat sa nu am reactii neasteptate, ca sa o pot elimina din tratament. Multumesc si multa sanatate !
4 comentarii
0
17-04-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Doza luata este mica. luati 2-3 zile cate 1/2 pastila si apoi renuntati.Daca doza era mai amre se putea lua prin inlocuire cu Spitomin dar aici nu este cazul
0
17-04-2008, ora 00:00
diandra dima
Nu este medic/terapeut
diandra dima
Va multumesc si va doresc multa sanatate !
0
03-02-2009, ora 15:48
g_rro
Nu este medic/terapeut
g_rro
buna ziua,
tatal meu ia 6 xanax pe zi si i se administreaza acest medicament de cateva luni (tocmai i s-a marit doza de la 4 la 6 pe zi), stiind ca are efecte secundare ingrozitoare (de asemeni am citit -pe internet e adevarat- ca nu se recomanda luarea lui pe termen lung, mai exact pt mai mult de 3 luni-) am cautat alternative ale acestui medicament si am gasit ca s-a descoperit ca vitamina B3, mai exact niacinamida (non-flush), ar avea efecte anti-anxietate similare (sau chiar mai bune) decat xanax (benzodiazepine). are cineva informatii cu privire la acest posibil inlocuitor al xanax-ului? sau cunoasteti alte alternative pt xanax?
va multumesc
sanatate!
1
11-09-2010, ora 18:42
anonima13
Nu este medic/terapeut
anonima13
Medicamentele homeopate.Am 13 ani si am tulburare afectiva bipolara si episod hipomaniacal, tulburare obsesiva si anxioasa.Am inghhitit la pastile de nu mai stiu de mine.Cu medicamente homeopate am scapat de alprazolam de olanzapina si de toate minunile, rispolept, zoloft, romparkin, abilify, levomepromazin, depakine si multe altele dar mai ales haloperidol.Cel mai bine consultati un medic homeopat care va poate administra tratamentul potrivit in doza potrivita!Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.