Wheezing recurent

02-07-2009
mamacamy
Nu este medic/terapeut
mamacamy
Buna ziua,

Am un copil de 1 an si 10 luni care a facut de mai multe ori bronsiolite si este posibil sa aiba wheezing recurent... Am inteles ca va trebui sa faca tratament cu flixotide si cu singulair...singulair-ul va trebui sa il ia timp de 6 luni zi de zi? Dar flixotide-ul? As vrea sa stiu cat mai multe detalii despre boala si tratamente. Va multumesc din suflet!
10 comentarii
0
06-07-2009, ora 23:38
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
In mod sigur are wheezing recurent, sau chiar astm bronsic, daca indeplineste criteriile de diagnostic pentru astm, iar pe acestea le poti gasi pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com/category/astmul-bronsic-la-copii/.
Poti chiar sa-mi lasi eventualele intrebari acolo, direct pe blog.


Singulairul pentru inceput se administreaza pentru 6 luni iar Flixotide, depinde in ce diagnostic a fost incadrat copilul tau, de regula se administreaza minim 1 luna.Daca are criterii de astm bronsic se administreaza 3 luni si apoi se reevalueaza copilul, daca a mai suierat sub tratament, eventual se cresc pufurile, etc, si se poate chiar utiliza pe termen lung la copiii astmatici.
E foarte important daca are criterii de astm si daca s-au exclus alte cauze de wheezing recurent, gen fibroza chistica, refluz gastro-esofagian, malformatii bronhopulmonare, aspiratie de corpi straini, etc.
Astept mai multe detalii despre copil.

Cu bine,
dr. Hiastru
0
14-07-2009, ora 10:07
simona_crizantina
Nu este medic/terapeut
simona_crizantina
am si eu o fetita de 4 ani are acum, dar de la 11 luni au inceput problemele cu weezingul de fapt cu episoade repetate de bronsiolita, si in final, diagnosticul a fost weezing recurent
tratamentul a fost cu singulaire flixotide si ventolin la inceput cu administrate cu ajutorul nebulizatorului[aerosoli] si apoi cu spray. pe linga asta au urmat citeva cure de praid si i-am dat lapte de capra 2 veri.Azi pot sa spun ca a scapat de probleme
de cite ori raceste nu mai face weezing
0
29-07-2009, ora 15:54
hunc
Nu este medic/terapeut
hunc
Baietelul meu de la varsta de 10 luni face lunar bronsiolita, iar la ultimul control la pneumolog ne-am trezit cu astm bronsic. M-am speriat fr tare caci si diagnosticul meu e la fel - astm bronsic si alergie de 20 ani - Tratamentul e de singulair, ventolin si bineinteles flixotide, iar cand a fost fr rau cu wheezing medicul ne-a prescris si antibiotic.e... dar au fost prea multe si in cazul in care vom incepe toamna la fel de greu ca anul trecut as vrea sa nu ii dau antibiotic deloc, ci doar medicamente homeopatice daca e posibil. E prea mic - in iulie a implinit 2 ani -
In luna iunie si iulie in sfarsit nu am mai avut probleme, dar am trecut si pe lapte de capra.

Din toate mesajele citite am inteles ca tratamentul cu singulair e de minim 6 luni. Dar ce se intampla dupa aceasta perioada.? Se intrerupe brusc sau treptat caci bronhiile sunt obisnuite cu tratamentul respectiv si neadministrarea lui poate duce la inrautatire bolii ?
0
09-08-2009, ora 11:23
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua,
tratamentul cu singulair poate dura si 1-2 ani sau mai mult, in functie de modul cum evolueaza astmul copilului.Tratamentul este cronic, dar la fiecare 3 luni se fac reevaluari, si daca boala a evouat fara acutizari in ultimele 3 luni sub tratament, se pot reduce sau elimina medicamentele, dar asta o face, bineinteles medicul.
Singulairul nu da inrautatirea bolii daca este intrerupt brusc, exista alte clase de medicamente care dau asa-zisul fenomen de rebound- inrautatirea simptomelor la momentul opririi medicamentului- si este cazul prednisonului, antihipertensivelor, etc.

Pentru alte intrebari, pe acest forum sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com.

Cu bine,
dr. Hiastru
0
30-11-2009, ora 13:40
ttogabi
Nu este medic/terapeut
ttogabi
Buna ziua,
Baietelul meu are 3 ani si a inceput anul acesta gradinita. Din 18.09.2009 pana in noiembrie nu a fost 1 zi sanatos.
Dupa cele 4 raceli repetate (rosu in gat, amigdalita) a ramas de fiecare data cu tuse care nu trecea la nici un fel de tratament. Deci de 3 luni el a tusit mereu, cand sec, cand productiv in functie de cum era la debutul sau la sfarsitul episodului de raceala.
In noiembrie am mers la spital si acolo diagnosticul a fost pneumonie. A fost tratat cu antibiotic injectabil si aerosoli cu ventolin si flixotide. Diagnosticul s-a bazat pe un control clinic, radiografie nu a facut.
Avem 1 saptamana de aerosoli si inca mai tuseste un pic dimineata si seara.
Medicul ne-a zis ca are o hipersensibilitate bronsica care se va vindeca la varsta de 6 ani.
Ne-a mai dat o scrisoare medicala pe care scrie wheezing recurent si tratament timp de 3 luni cu Singulair 4 mg si dupa 3 luni sa revenim la control. Eu nu l-am auzit niciodata suierand. Copilul acum este vizibil mai bine. Tusea a scazut ca intensitate si ca frecventa. Intre timp am intrerupt gradinita pe perioada nedeterminata.
Singulair trebuie sa il administrez cand nu mai tuseste deloc?
Aceasta hipersensibilitate bronsica ce este de fapt? Este cumva bronsita astmatica?
In lista celor 999 de coduri de diagnostic nu gasesc hipersensibilitate bronsica si nici hiperactivitate bronsica.
Mai mult de 10 zile se pot face aerosolii? (Medicul a zis sa-i facem aerosoli pana ii trece nusea dar nu a indicat cat sa fie perioada maxima si nici eu nu am intrebat)
Oare daca mergeam mai repede la spital si i s-ar fi administrat tratamentul corespunzator, mai ajungeam la acest diagnostic?
0
01-12-2009, ora 10:47
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua,

asa e, acest diagnostic nu exista in in lista mentionata de dvs, insa hiperreactivitatea bronsica, adica tendinta cailor aeriene mici de a raspunde anormal, spastic, in cursul virozelor respiratorii sau in contextul efortului fizic, sau al expunerii la diverse medicamente, este considerata un precursor al inflamatiei bronsice astmatice.
Radiografia toracica era bine sa fie facuta, pentru a exclude alte cauze mai grave de wheezing.
Iti recomand sa-i faci aerosoli numai cu flixotide timp de o luna, iar singulairul sa i-l dai in paralel, inca 2 luni dupa ce opresti flixotide-ul.Pare sa fie hiperreactivitate bronsica tipic intra-infectioasa, asa ca daca il feresti de raceli si nu-l mai duci in colectivitate cateva luni, nu o sa mai repete fenomenul.
Iti dau un link pe care poti gasi mai multe informatii : http://www.patient.co.uk/doctor/Wheezing-in-children.htm.

Cu bine,
dr. Genoveva Hiastru
-*

(*modificat de administrator)
0
07-01-2010, ora 13:12
mela_nia
Nu este medic/terapeut
mela_nia
Buna ziua,
Baietelul meu are 2 si 6 luni si de la inceputul toamnei, de cand a inceput cresa, a facut bronsita f des. In luna noiembrie a facut o amigdalita f urata pentru care am stat in spital o saptamana si a primit tratament cu injectabil cu penicilina si gentamicina.vreau sa va spun ca o saptamana si jumatate a facut febra incontinuu peste 39 grade. La 3 zile dupa ce a terminat injectabilul a inceput sa faca iar un pic de febra, si iar a primit antibiotic, b complex, vitamina c, biotics... De o luna avem tratament cu singulair de 5 mg, dat tot a facut bronsita de 2 ori pt care i-am facut tratament cu Klacid, erdomed si ambroxol. ieri am fost la control si pe reteta scria diagnosticul de weezing recurent si bronsita recidivanta. pur si simplu nu stiu ce sa mai fac, copilul e plin de antibiotic.
0
07-01-2010, ora 13:14
mela_nia
Nu este medic/terapeut
mela_nia
Cat de grav este acest weezing recurent?
0
19-01-2011, ora 11:25
gabitom
Nu este medic/terapeut
gabitom
Buna ziua! Am un baietel de 1 an si 2 luni care are la activ 3 bronsiolite. Ig E efectuat la varsta de 7 luni era de 46, 7ui/ml. La testul alergologic insa nu a iesit alergic la nimic. am fost la prof. Cernatescu si diagnosticul este; Obstructie bronsica fara reversibilitate. Tratament: Singulaire 3 luni si Flixotide 2saptamani. Va rog sa-mi spuneti daca este grav ce are el, daca este astm si cum ii pot de singulaire granule ca de multe ori nu vrea sa manance seara.Il pot da dizolvat in 5 ml lichid dat cu seringa? Va multumesc!
0
02-10-2023, ora 22:21
Andreia Maria
Nu este medic/terapeut
Andreia Maria
Buna seara, baiatul meu a facut anul trecut 2 pneumonii interstitiale cu weezing, iar anul acesta a facut din nou o pneumonie din nou cu weezing, a fost suspect de astm bronsic dar pneumologul a zis ca nu este cazul, acum nu stiu unde si ce sa fac, stau numai in stres sa nu raceasca din nou si sa faca iar pneumonie, nu inteleg de ce medicii nu iau dat de capat, la ultima internare ia iesit ige-ul crescut dar la fel inca nu se stie de ce, acum iam facut programare la orl poate, poate o fi o cauza si acolo, si mai trebuie sa fac la alergolog sa vedem si acolo ce se intampla, dar credetima ca nici nu stiu in ce parte sa merg ca sa ii dam de capat, pana anul trecut imi racea destul de rar si raceli usoare, dar de atunci sa dat peste cap, nici febra nu a facut cand a avut pneumonia, nu inteleg ce provoaca pneumonia si weezingul, mai sunt persoane care au trecut prin asta, ma poate ajuta cineva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •