Water laser MD inlocuieste freza

22-11-2011
ALYANDRA
Nu este medic/terapeut
ALYANDRA
Ma intereseaza ce stiti despre Water Laser care poate fi folosit in tratarea cariilor in loc de freza.Se poate folosi si la un drenaj daca maseaua e cariata?Daca stiti si clinici in Bucuresti care au Water Laser la care ati fost sau doar ati auzit de ele ar fi bine ca eu am gasit doar una si e cam scump.
Astept raspuns cat mai repede.

Multumesc.
7 comentarii
0
22-11-2011, ora 08:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
De fapt, la aceste cabinete particulare care, au asa ceva, trebuie sa platesti putin mai mult.
Nu e ok asa?
daca ar avea toti, toate cabinetele si cele de stat, ar interveni "concurenta" si iata...pretul ar fi accesibil tuturor.
asa..
O zi buna.
0
22-11-2011, ora 19:46
nella 2006
Nu este medic/terapeut
nella 2006
chiar ieri am folosit laserul la o obturatie de canal a unui dinte cu o carie extinsa, a fost foarte bine iar ca efecte secundare 0 nu durere, nu umflatura.Problema este ca sunt foarte putine lasere in tara 5 eu am fost la Targoviste, pretul este cam mare dar merita fiecare banut.
0
09-12-2011, ora 18:32
nightwolf
Nu este medic/terapeut
nightwolf
In ce orase sunt restul de water lasere? In Buc si Targoviste am gasit dar prin Craiova, Pitesti RM Valcea or fi? Stie cineva?

nella 2006 Cat ai platit in Targoviste?
0
09-12-2011, ora 19:57
nightwolf
Nu este medic/terapeut
nightwolf
In Constanta e ImplantoDent care are water laser, in Bucuresti dentexcela3.
0
10-12-2011, ora 17:10
nella 2006
Nu este medic/terapeut
nella 2006
Nu stiu niciun laser in Pitesti, Craiova, Rm.Valcea mai sunt lasere la Sibiu, Tg-Mures, Timisoara si Constanta.
Costul obturatiei si cariei extinse a fost de 350 ron.Tot cu laser am efectuat si o operatie de extirpare de epulis gingival, a fost incredibil vindecare rapida fara dureri.Clinica din Constanta este super dar si preturi mari.Taner Chemal este un bun profesionist dar e cam departe.
0
03-04-2013, ora 20:24
aaligheri
Nu este medic/terapeut
aaligheri
Buna seara, puteti sa imi spuneti cum se numeste cabinetul stomatologic din targoviste unde ati fost si are water laser?
0
27-05-2013, ora 17:02
aaligheri
Nu este medic/terapeut
aaligheri
Experienţă Water-laser stomatologic.
Pentru început trebuie să precizez că am fobie de dentist.
Laserul nu se compara cu freza clasică. Descrierea de pe site-urile cabientelor stomatologice corespunde întru-totul cu realitatea. Astfel, folosirea laserului este nedureroasă, ba chiar nu simţi nimic în afară de jetul de apă. Nu există termen de comparaţie cu freza clasică, intrervenţia fiind, aşa cum am spus, aproape insesizabilă.
Din discuţiile cu medicul stomatolog, pot sa vă spun că laserul poate fi folosit la orice carie, indiferent de marime, adâncime etc., laserul putând fi utilizat şi pentru 'spargerea' plombelor.
Pentru mine, a fost cea mai plăcută experiuenţăn din viaţa mea de la dentist.
Eu am fost pe 24 mai 2013 la o clinică în Târgovişte (Centrul Medical Mediplus) şi am plătit, pentru o carie destul de mare şi avansată spre nerv, 430 lei (cost ce a inclus anestezie locală cu dispozitivul Wand - am insistat să mi se facă anestezie, pentru liniştea mea, îndepărtarea cariei cu water laserul şi plomba).
Poate vi se va părea scumpă o astfel de intervenţie, dar să ştiţi că merită fiecare bănuţ şi, în plus, doamna doctor stomatolog este răbdătoare, prietenoasă şi profesionistă, ca de altfel şi restul personalului (asistente, recepţionere).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •