WPW, TPSV

12-03-2007
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Am inteles ca in cazul celor care sufera de WPW se poate face o ablatie. daca stie cineva dupa ablatie se poate reveni la modul de viata normal (mai sunt necesare mendicamentele). Ce riscuri implica aceasta ablatie in conditiile in care calea anormala este situata aproape de calea anormala.
Am crize de TPSV ( 3/an) si sunt sub tratament cu Rytmonorm.Am palpitatii zilnic.
Colesterolul si trigliceride marite au legatura cu palpitatiile sau rytmonormul.
In speranta ca am sa primesc un raspuns competent,
Va mutumesc
134 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
12-03-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
Daca ablatia este eficienta nu mai sunt necesare medicamentele antiaritmice. Riscul este de intrerupere a caii de conducere normale, cu blocarea transmiterii impulsului electric de la atrii la ventriculi, caz in care este necesara implantarea unui cardiostimulator. Colesterolul si trigliceridele marite nu au legatura cu palpitatiile sau rhytmonormul.
0
13-03-2007, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Multumesc. Dr. Alin
Un sfat. sa risc sau nu o ablatie in conditiile enumerate mai sus?
WPW netratat influenteaza durata de viata dar ablatia?
0
13-03-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
In situatii rare, sindromul WPW poate pune viata in pericol. RIscurile ablatiei sunt mici si depind de mai multi factori (localizarea caii accesorii, experienta medicului care face ablatia etc). Electrofiziologul va poate preciza mai exact riscurile procedurii in cazul dvs, dar decizia va apartine. Daca tolerati prost palpitatiile si crizele de TPSV, va sugerez sa o faceti...
0
15-03-2007, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Multumesc Dr. Alin.
Sfaturile dumneavostra m-au determinat sa iau o prima decizie si anume sa fac acel studiu electrofiziologic si. ablatia daca riscurile, in cazul meu, nu sunt foarte mari. Unde credeti ca este cel mai indicat: Bucuresti (Fundeni - Dr. Radu Ciudin ), Timisoara, Targu Mures sau undeva in U.E.
0
15-03-2007, ora 00:00
dr.Alin
Identitate neconfirmată
dr.Alin
Sincer sa fiu nu stiu care centru e mai bun, dar procedura nefiind foarte complicata presupun ca se face cu rezultate bune in oricare dintre ele. Nu cred ca merita sa incercati in strainatate...
0
21-09-2007, ora 00:00
alina_yoll
Nu este medic/terapeut
alina_yoll
Nu stiu daca intre timp ai facut studiul electrofiziologic si ablatia. Eu am fost depistata cu TPSV anul asta in martie, dupa a 2a criza (prima credeam ca e o cadere de calciu, dar la a doua am mers la urgente si dupa EKG mi-au pus diagnosticul. Crizele mele erau la fel de rare ca ale tale, ultima la 240 batai/min (prima nu stiu). Calea anormala era f aproape de calea normala (TPSV nodal). Am facut ablatia la Iasi, centrul de cardiologie, Spitalul Parhon, Dr Mihaela Grecu. O recomand cu toata caldura! Este un medic extraordinar si un om deosebit! Interventia a fost un succes. Costurile se suporta din asigurarile sociale de sanatate. Trebuie sa stii ca riscurile mentionate de Dr. Alin (aceleasi care mi s-au spus si mie) depind de anatomia fiecarei persoane. Nu se poate stabili cu precizie pozitia caii anormale decat in timpul studiului. Interventia se poate repeta, daca nu reuseste, cam la 3 saptamani. Mult succes
0
21-09-2007, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Multumesc Alina
Am facut studiul si calea anormala este f aproape de calea normala. Astept o noua aparatura la Spitalul fundeni.
As avea mai multe sa te intreb daca vrei poti sa scrii -*
Multumesc pentru raspuns.




(*modificat de administrator)
0
21-11-2007, ora 00:00
lbm
Nu este medic/terapeut
lbm
eu am aceasta afectiune de 33 de ani. Am facut mai multe ablatii, dar nici una nu a reusit. le-am facut in strainatate.
0
05-01-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
sal mateias, si eu sufar de TPSV si trebuie sa fac cat mai repede interventia, la mine crizele sunt foarte dese!Un foarte bun dr. cardiolog din Timisoara mi-a spus sa nu fac in Tm sub nici o forma pt. ca aparatura nu e foarte performanta si mi-a sugerat sa fac afara.cica e mai bine decat la noi in Romania.Nu mai stiu ce sa cred.daca Ibm.spune ca afara nu ia reusit ablatiile sunt foarteeeeeeeeeee interesata sa stiu unde le-a facut????
0
07-01-2008, ora 00:00
alina_yoll
Nu este medic/terapeut
alina_yoll
draga hardutza,
cum i-am recomandat si lui mateias, te sfatuiesc sa incerci sa iei legatura si la iasi cu Dr Mihaela Grecu (daca nu iti e prea greu, ca e departe timisoara de iasi), la Spitalul Parhon, Centrul de Cardiologie. Se spune ca e cea mai buna din tara. Eu am fost foarte multumita de ea! Nu cred ca trebuie sa incerci afara inainte de a incerca in tara. Si in cazul meu au fost riscuri, dar ablatia a reusit. Daca se constata, in timpul studiului elevctrofiziologic, ca riscul e prea mare, nu se face ablatia. Trebuie sa discuti cu medicul chestiunile astea. Eu am un prieten in Iasi al carui frate a fost diagnosticat cu WPW, acum 2 ani cred, si a facut ablatia chiar la timisoara. Si a reusit. Daca vrei sa vii in iasi, spune-mi ca sa iti dau datele de contact
0
09-01-2008, ora 00:00
danig
Nu este medic/terapeut
danig
Mesaj pentru alina_yoll
Am 45 de ani si sunt diagnosticata cu TPSV de 3 ani, timp in care am facut 3 crize. Iau rytmonorm. Mi s-a recomandat ablatie la Timisoara. Eu sunt din Constanta. Spui ca si la Iasi sunt doctori f. buni. As vrea detalii, te rog( tel., adresa). Ce inseamna studiu electrofiziologic? In ce consta? Unde se face? Se face odata cu ablatia sau mai inainte? Sincera sa fiu, mi-e frica si aman, dar daca mai fac vreo criza... Am si palpitatii mereu, daca ma sperii sau fac efort imi bate inima tare si se potoleste doar prin autosugestie. Oare are legatura cu TPSV-ul? Daca fac ablatie scap si de palpitatii? Cel mai rau e ca te poate apuca criza oricand si atunci trebuie sa ajungi la spital. Si stai mereu cu frica in san, mai ales cand plec la drum, in vacante, etc.Medicii mi-au spus ca nu pune in pericol viata si ca nu afecteaza inima aceste crize. Va rog pentru alte informatii si incurajari scrieti-mi -*. Multumesc si numai bine!

(*modificat de administrator)
0
12-01-2008, ora 00:00
maria25
Nu este medic/terapeut
maria25
Am 27 de ani sunt din Rosiori de Vede.Sunt dioagnosticata cu TPSV din anul 92.In prezent iau rytmonorm dar nici un efect, am palpitatii dese si inceput de TPSV.Am fost internata la C C iliescu si mi-a spus ca nu am nimic ca am inima lenesa.Am facut test de efort si la 8 m mers am avut un puls de 170b/min.Am mai facut o ecocardiografie, la aceea mi-a iesit ca sint din nastere ca nu mi s-a lipit artera pulmonara de aorta.Nu stiu in ce parte sa o mai iau.Mi s-a recomandat sa fac cateterism si inca nu l-am facut.Cineva m-a recomandat sa ma duc la Sp Floreasca.
Astept un raspuns cu informatii.Multumesc sanatate multa!
0
13-01-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
eu sunt diagnosticata 100% cu sindrom WPW, cititi putin pe google si o sa vedeti despre ce e vorba. e clar ca exista o cale de conducere anormala a curentului la mine in inima (se vede pe ekg din afara crizelor) care trebuie ablata (caterablatie). Pe de alta parte sau redus crizele, acum am doar palpitaii scurte, de cand am inceput sa iau METROPROLOL. este un medicament adjuvant insa are ca efect secundar scaderea tensiunii, dar nu mai conteza nimic atunci cnd faci peste 20 de crize din dec. pana in ian.. asa ca ne vom mai auzi dupa interventie cand ma intorc acasa. daca care e grav si are bani, poate reusesc sa il pun in legatura cu clinica din wiena (e super profi). luati in calcyl ca acolo 1 zi de spitalizare este 700 Euro iar la o ablatie e nevoie de 3 zile cazare. aici intra si interventia si nici vorba de spaga! ori faceti-va din timp daca inca nu sunteti inregistrati pe la medici in catastife, asiguari de viata si sanatate private. asa veti putea incasa niste bani de la aia. noi din pacate nu am facut-o, asta e. dai doamne romanului mintea de pe urma, si va sfatuiesc sa nu le luati in deradere, sunt super bine venite. aveti grija de voi!
0
13-01-2008, ora 00:00
lbm
Nu este medic/terapeut
lbm
este de recomandat sa se faca studiul elecrofiziologic in aceeasi sedinta cu ablatia, pentru a menaja venele resp. arterele. Eu am facut interventiile in Budapesta. Faptul ca nu mi-au reusit in nu m-a descurajat deloc. Anul acesta incerc din nou. Probabil tahicardiile mele au un substrat extrem de complex. Nu exista ca pana la urma sa nu-i dam de capat.Din pacate nici eu nu mi-am facut asigurare de sanatate sau de viata inca, iar acum am in antecedente aceste interventii. Cunosc in schimb multe cazuri care s-au rezolvat la noi in tara.Despre costuri aproximative in strainatate: Ungaria 2500 E, Germania, Belgia 6000 E.
0
13-01-2008, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Nu consider o alternativa ablatia pe alte meleaguri cu costuri atat de mari atata vreme cat avem aceeasi tehnologie si doctori f buni si cu experienta in ablatii.
Ma bucur ca subiectul postat de mine este interesant pentru voi.
Daca va pot ajuta cu ceva puteti scrie -*
Poate a sa fac un site unde sa putem avea informatii despre WPW, TPSV, ablatii, cateterism, spitale, clinici , doctori etc.
Sanatate maxima



(*modificat de administrator)
0
27-01-2008, ora 00:00
ccclau30
Nu este medic/terapeut
ccclau30
Buna am 29 de ani iar in octombrie am fost diagnosticata cu wpw tip A mai. DE-ATUNCI sunt f speriata sant fumatoare dar nici nu pot lasa tutunul.pe 28 01 2008 sunt programata sa fac acea ablatie de care tot vb. eu nici acum nu stiu exact ce este.poate ma lamuriti si pe mine va rog ca imi este frica de mor.
0
03-02-2008, ora 00:00
tonic
Nu este medic/terapeut
tonic
am 24 de ani se pare ca am WPW, medicul a recomandat sa mai merg la un cardiolog pentru a sti sigur.Ce aparat sau analiza poate da sigur un raspuns?Prima criza am avuto cam 2 luni in urma am pierdut cunostinta, de atunci am mai avut 2 crize ametesc si ma inteapa inima, mam lasat si de fumat din aciasta cauza, am auzit de ablatie de pe forum si ca se face intara.Chiar asa de grav e acest sindrom WPW, adica o viata normala nu o sa pot avea?
0
03-02-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
vesti TARI. sunt deja la Tg. Mures, maine e ziua cea mare.. studii si poate chair si ablatia!!!!
va tin la curent, direct de la fata locului.
0
03-02-2008, ora 00:00
ccclau30
Nu este medic/terapeut
ccclau30
buna hardutza esti chiar curajoasa si eu ma duc miercuri pt studiu ne auzim dupa si poate ai un id de mess sau mail aici imi e tare incomod sa vb. bafta si ai grija de tine
0
04-02-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
buna ccclau30, unde faci studiul??? si interventia???
0
04-02-2008, ora 00:00
ccclau30
Nu este medic/terapeut
ccclau30
buna studiul il fac la spitalul militar in bucuresti te rog daca poti sa-mi spui daca se face anestezie totala sau generala?
0
04-02-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
locala, doar la nivelul incizei de la femur... nu simti nimic in interior deoarece venele nu au terminatii nervoase. cica dupa interventie nu ai voie sa misti piciorul 7 ore sa se inchida cusaturile de la picior.. in rest toata lumea zice ca e destul de usor!
tu ce stii care sunt atentiile ce trebuie date. costuri? stii ceva, medic... asistent... analize... bla bla bla
0
04-02-2008, ora 00:00
ccclau30
Nu este medic/terapeut
ccclau30
da stiu si sunt pregatita cu vreo 900ron nu asta e problema.Problema e ca eu sunt tare speriate si incerc sa adun cat mai multe informatii tu ce stii. SAU CE ZICI E SUFICIENT 400 500 LA MEDIC?
0
04-02-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
aceleasi sume le-am auzit si eu pe aici
0
04-02-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
aici sumele cam sunt urmatoarele.ptr stimulator cardiac se da cam 1000 ron, ptr ablatie unii au dat 1000 ron altii 300 ron (batranica) alta saraca nu are la ea decat 100 ron. eu s-ar putea sa stric piata am pregatit initial 500 euro dar am lasat momentan in plic 300 euro. cica se da doar dupa interventie.. acum om vedea. nu fi speriata, daca mie imi fac maine interventia te tin la curent!
sa nu mananci nimc sa iti faca analizele ca lumea... u mai intru si maine pe la 10 dimi, ne auzim. ok?
0
04-02-2008, ora 00:00
ccclau30
Nu este medic/terapeut
ccclau30
bafta si ne auzim maine iti tin pumni.sami zici cat dureza ce-ti face ce simti etc etc.poop.
0
06-02-2008, ora 00:00
Crroco
Nu este medic/terapeut
Crroco
Draga Hardutza ! Cred ca deja ai scapat de interventie ! Acceasi echipa mi-a facut-o si mie in anul 2002. Sunt niste medici foarte competenti. ! Dupa ablatie mi-au implantat si stimulatorul, care are longevitate ( bateriile de fapt ) 8 ani. Deci mai am putin si vor trebui schimbate. Nu stiu daca tot pacemakerul sau doar bateriile. Oricum ma simt mult, mult mai bine dupa ablatie ! Astept comentarile tale in legatura cu interventia, cu echipa de medici si asistenti. Sper sa te simti bine si iti doresc recuperare rapida !
0
06-02-2008, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Pentru Crocco
Daca ablatia ta a reusit de ce echipa ta de medici, , competenti " au mai implantat stimulatorul ( daca nu cumva mai aveai si alte probleme)
La ablatie cel mai rau lucru care se poate intampla este sa te alegi cu stimulator - in acest caz ablatia a fost cu complicatii, ori a sangerat, ori a ablatizat ce nu trebuia.
Oricum daca tu esti multumita ca te simti mai bine.
Sanatate maxima pentru toti
0
06-02-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
dragi mei.vesti triste... sau chinuit, sau mai bine zis mau chinuit vreo 3 ore si nimic. mi-au spus ca au gasit calea, in ventriculul stg, si ca e periculos locul. nu mai rezistam. acum trebuie sa ma intorc peste 1 luna... deja am facut azi noapte criza si m-au mutat la ATI, stau asa de azinoapte de la 3 si nimic. acum mi s-a facut un fosfobion sa ies din criza si tot nimic.
CROCCO, ce drac cauta pacemakerul la tine daca a reusit ablatia??? nu e ok, sau ti l-au pus ptr altceva?
tineti-ma la curent... vreau detalii... sunt distrusa... e groznic de deranjant. ma doare pciorul de mor..
bafta la toti cardiacii mei!!!
0
06-02-2008, ora 00:00
hardutza
Nu este medic/terapeut
hardutza
CRROCO, unde ai avut plasata cale aberanta? ti-au gasit-o usor?
Adaugă un comentariu / răspuns
134 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici