Vulvovaginita... Analizele pt candida si chlamydia igG si igM au iesit negative

03-12-2013
utilizator_144602
Nu este medic/terapeut
utilizator_144602
Buna seara! Problemele mele au aparut in timpul unui tratament cu antibioticul Minoz prescris de medicul dermatolog timp de 50 de zile. In urma controlului ginecologic diagnosticul a fost vulvovaginita ( leucoree, prurit, arsuri vaginale). Analizele pt candida si chlamydia igG si igM au iesit negative. Tratamentul pe care l.am primit consta in ovule Lactic atb si Leukarrest. Am terminat acest tratament insa nimic nu s.a schimbat in plus simt un miros vaginal neplacut dar si unul la urinare. Sper ca imi puteti da un sfat legat de ceea ce ar trebui sa fac.
6 comentarii
0
04-12-2013, ora 00:03
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Testele pentru bacterii le-ati facut? Miros neplacut poate fi o Gardnerella vaginalis.
0
04-12-2013, ora 08:19
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
E posibil sa aveti o infectie cu candida in urma trat atb! Faceti o cultura din col si un ex de secretie vag ! In functie de rez veti primi un trat adecvat!
0
04-12-2013, ora 15:03
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cervugid 7 zile cate un ovul pe zi seara si unguent Triderm aplicatii de doua ori pe zi ( extern bineinteles) plus spalat in zona genitala cu produse destinate bebelusilor sau lotiune specifica pentru zona intima- le gasesti in orice supermarket.
Asa mi-a recomandat mie medicul in cazul vulvovaginitei din cauze nespecifice. Evident, mi-a trecut in aceste 7 zile.
0
04-12-2013, ora 17:40
utilizator_144602
Nu este medic/terapeut
utilizator_144602
Am folosit cervugid. Fara efect insa.
0
04-12-2013, ora 18:51
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Incearca si o alta varianta de tratament ! In 600 ml de ceai de galbenele bine strecurat se pun 2 linguri rase de bicarbonat si 50 de picaturi de apa oxigenata (3%)! Cu aceasta solutie se face irigatie in felul urmator : cu doua perne sub fund, se sta cate 8-10 minute pe spate, pe burta, pe stanga si dreapta, deci 30-40 de minute in total ! 5 sau 6 zile consecutiv si se poate repeta dupa cateva zile de pauza daca mai e nevoie !

Sper sa fie de leac !
0
05-12-2013, ora 11:37
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Irigiatii vaginale cu tantum rosa ai facut? Macmiror Complex ovule ai folosit ?
Mirosul neplacut este dat de candidoza intotdeauna si apare mereu in urma tratamentelor cu antibiotice prelungite. In timpul tratamentului cu antibiotic trebuia sa iei si ceva impotriva candidozei, Nistatin ori alt medicament. Daca ai si anumite secretii albe atunci clar ai candidoza. Poate nu aveai la momentul testului insa a aparut intre timp.
Cateodata nu functioneaza primul tratament. Nici al doilea.. Trebuie sa incerci mai multe tratamente pana sa aiba rezultat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •