Vulva foarte inflamata

03-05-2015
CChristina
Nu este medic/terapeut
CChristina
Bună ziua, mă confrunt din ianuarie cu o problema a vaginului. Prima vizita la ginecolog a fost in ianuarie imediat dupa primele simptome (mancarime, usturime, secretie alb-galbuie abundenta) mi s-a dat ovule cervugid, totul bine dupa cele 10 zile tratament, dar dupa 3 zile de la finalizarea tratamentului am inceput din nou sa am vulva inflamata, rosie, secretia era alba un pic gelatinoasa (in mod normal era mult mai gelatinoasa) si o secretie alba 'cremoasa, putin grunjoasa' pe toata vulva si m-am dus iar la medic, mi-a recoltat o proba de secretie si analizele au aratat un germene la ureaplasma si mi s-a dat eritromicina si ovule tergynan, bun, am luat tratamentul 10 zile fara niciun efect! Din martie si pana in prezent am urmatoarele simptome: vulva este foarte inflamata (rosie-rosie), secretia este mai mult apoasa si alba (nu este deloc abundenta!) si aceea secretie alba cremoasa-grunjoasa pe toata vulva cu un miros neplacut. Am fost la un ginecolog doar sa ma vada si mi s-a zis ca ar putea fi herpes genital, dar nu am absolut nicio eruptie gen basica/ cos cu lichid in ea si mi-a prescris metronidazol si ovule Klion, dar momentan astept sa-mi vina si sa-mi treaca menstruatia pentru a nu face pauza la tratament. Va rog ajutati-ma cu un sfat, orice! Sunt disperata si sunt la pamant cu nervii de cand mi s-a zis ca ar putea fi herpes desi toate contactele au fost protejate prin prezervativ, iar partenerul nu are absolut niciun simptom de herpes.
4 comentarii
0
03-05-2015, ora 01:54
CChristina
Nu este medic/terapeut
CChristina
Voiam sa adaug inca ceva
- inca un simptom actual: r acea secretie de pe vulva se usuca si devine faramitoasa (pe degete), iar la curatarea ei pielea foarte uscata;
- pe chilot (am testat chilotul negru) raman cateva urme de secretie 'alandala' adica pe toata suprafata chilotului din dreptul zonei, albe (putin galbuie uneori), care se usuca si se faramiteaza;
- la prima vizita mi-a zis ca este candida si mi-a prescris cervugidul, la a doua vizita mi-a zis de acel germene, iar recent la a 3a vizita cealalta problema unde exista doar o parere cu 'e posibil sa fie' si mi-a zis sa revin in alta zi pt a-mi face toate analizele, dar nu prea am cum sa ma duc curand deoarece luni imi vine menstruatia.
p.s nu stiu daca am facut bine ca am hotarat sa astept pana sa fac acel tratament (metronidazl si ovulele klion), dar menstra mea ma tine o saptamana si am spus ca decat sa le iau 3 zile si dupa aceea pauza 7 mai bine astept..
0
04-05-2015, ora 19:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Cele peste 100 de tulpini de virus HPV si Herpesul genital se iau chiar daca folositi prezervativ. Sa va faceti testul Papanicolau anual.

2. El sau fostele lui partenere au avut vreodata in viata herpes genital ?

3. Dieta candida o tineti ?
0
05-05-2015, ora 17:01
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Este cel mai probabil vorba de o infectie micotica cu Candida, dar cel mai bine este sa faceti un test de lamela.
Trebuie luat tratamentul combinat, atat pe gura cat si local, de catre AMBII PARTNERI si tinuta o igiena locala riguroasa evitand:

-baile in sezut
-chilotul tanga si materialele sintetice
-umezeala
-contactul sexual pe perioada tratamentului.

Sanatate multa!
0
05-05-2015, ora 19:12
CChristina
Nu este medic/terapeut
CChristina
Am luat amandoi tratamentul cu eritromicina 10 zile, nu a mai existat contact sexual din luna martie.
El nu are absolut niciun simptom.de herpes (a fost si la urolog si i-a spus ca totul este ok, l-a trimis si la dermatolog si a spus ca e totul ok) si niciuna dintre fostele sale nu a avut nimic, nu s-au plans niciodata si a avut relatie de lunga de durata (deci i s-ar fi spus)
Nu tin o dieta anume, dar nu ma ating de paine, dulciuri decat foarte rar (doar cand sunt in sesiune)
Folosesc unguent cu propolis/ echinaceea crema acea alba de pe vulva dispare, dar revine dupa 2-3zile cand incetez sa folosesc unguentul.
La papanicolau reiese herpesul sau candida? Ultima data l-am facut in august, anul trecut si totul era ok.
Ma gandesc sa ma duc sa fac papanicolau si o analiza de secretie (la doctorita unde am merS initial) si dupa aceea sa iau acel tratament recomandat de doctorul celalalt (bineinteles, o instiintez si pe dansa si verific daca este de acord). Este ok asa?

P.s beau o cana de ceai echinaceea si cosum o cana de iaurt zilnic. De duminica fac si spalaturi in afara vaginului cu o lingurita de bicarbonat de sodiu intr-un litru de apa fiarta si racita si folosesc unguent cu echinaceea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vulvodinia - ce trebuie să știi
  •