Vreau si eu sa slabesc!

13-03-2010
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna ziua tututror. Sunt un adult de 30 de ani si 90 de kilograme. Aceste 90 de kg le am de aprox 10 ani. Reusesc sa le pastrez, dar nu sa slabesc. Dieta, sport, apa multa si mai jos de 85 nu am scazut nici dupa 6 luni de respectare stricta a dietei. Am fost la medic endocrinolog sa ma consult, eu vreoiam sa ma internez pentru investigatii, dar dl Dr mi-a acordat 5 minute din timpul sau si mi-a spus: Tii dieta de 1000 de calorii/zi si vii la control lunar cu 5 kilograme pierdute. Am tinut. In prima luna am dat 3 kilograme, iar dupa aceea, nimik. Mi-a spus ca sunt o vaca si ca nu sunt in stare sa tin o dieta, mai mullt am tupeu sa ma duc si la control. Am 30 de ani si recunosc atunci cand gresesc, nu trebuie sa ma ascund dupa nimic. Insa eu de ce nu pot slabi? Este vreun secret, ca eu nu mai inteleg nimic. M-am documentat, mi-am dat si licenta in domeniu, dar eu de slabit nu am reusit. Va rog ajutati-ma si ep mine cu un sfat, o dieta care sa functioneze, orice. Mentionez ca am arderile foarte lente. Si eu si parintii si fratii mei suntem la fel de obezi. Ce sa facem? Va multumesc anticipat
8 comentarii
0
13-03-2010, ora 20:40
yochana
Nu este medic/terapeut
yochana
Buna, Nicolca!

Varul meu a slabit 35 de kg in 6 luni, parca. A fost la un nutritionist din Bucuresti, iar sport nu a facut prea mult. Daca esti interesata il pot intreba si-ti trimit datele de contact.
Cat despre medicul la care ai fost, nu pot decat sa spun ca nu este un profesionist. Cum sa ti se adreseze in asa hal??
Nu te descuraja, sunt convinsa ca vei reusi.
Multa sanatate iti doresc!
0
13-03-2010, ora 20:49
Nicolca
Nu este medic/terapeut
Nicolca
Buna yochana
-*
Te rog frumos ajuta-ma. Daca ar fi dragut varul tau sa-mi impartaseasca si mie reteta. Eu sunt din Moldova, nu pot ajunge la Bucuresti. Multumesc tare mult pentru cuvintele tale.



(*modificat de administrator)
0
04-04-2010, ora 09:31
CARMENailoaei
Nu este medic/terapeut
CARMENailoaei
bună, Nicolca. produsele de la ganoderma dacă ai auzit sunt foarte bune pt. slăbit. Dacă te interesează mai vorbim pe email. o zi bună
0
08-04-2010, ora 23:32
kriszta87
Nu este medic/terapeut
kriszta87
Buna,

Acum 2 ani m-am inscris la un concurs de slabit, eram in total 3 fete din care una avea probleme similare, nu pot sa va dau un regim de succes doar pot sa va povestesc ce a facut ea. Programul nostru a durat 2 luni. In fiencare samptamana 1-2 ori aveam cate un masaj pentru celulita ( ajuta la slabit ), starvak ( e ca un aspirator care se pune pe piele, putin doar), parafango ( ne inveleau in parafina si ne-au pus sub plaluma termica, cred ca la 45C, pt a elimina surplusul de apa, dupa un astfel de tratament eu slabeam 0.5 kg-1 kg).In plus saptamanal 3-4 antrenamente de cate o ora ( aleator aerobic, pilates sau pe aparate), din cand in cand un ceai diuretic si un regim de aprox 1000-1500 calorii. La inceput ea a slabit 2 kg apoi a stagnat dar in final, in 2 luni, a slabit in total 7kg.

Bafta
0
12-04-2010, ora 21:39
treipui
Nu este medic/terapeut
treipui
nicola draga mea si eu am aceleasi prob ca si tine insa eu pot sa slabesc f repede dar vointa nu prea am.as vrea sa te rog sa-mi zici si mie daca ai rezolvat cu acel var a lui yochana, daca tia zis cu ce a slabit ca as fi si eu interesata. iar cit despre aia care te-a facut asa, nu este nici pe departe, , un medic, ,.te pup si daca vrei tinema la curent -* mersii mult



(*modificat de administrator)
0
22-04-2010, ora 20:04
ioana49
Nu este medic/terapeut
ioana49
Am slabit 15 kg !

Citind comentariile d-vs m-am gandit sa va scriu despre cum am slabit eu.
Sint cosmeticiana, dar nu prea ma incred in doctori, de asta citesc mult despre ce ma intereseaza si gasesc raspuns la multe intrebari.

Femeile au de obicei arderi lente, doar cele norocoase pot manca orice si tot suple raman, mai sint si genele mostenite de la parinti..
In fine eu am slabit 15 kg, in citeva luni, mancand pe saturate, dar... disociat.
Iata cum:
La o masa, de obicei, se manca carne si grasime (proteine+ lipide) si cartofi, pasta sau alt fel de carbohidrati.
Se poate slabi daca nu se amesteca la aceeasi masa proteino-lipidele cu carbohidratii, ci mancam ori una, ori alta impreuna cu fibre ( legumele ).
Pe scurt, daca mancati friptura- combinati cu salata, brocoli, sau orice alte legume in afara de cartofi.
Daca doriti sa mancati paste, faceti un sos de rosii cu Pesto, sau orice altceva in afara de carne, Adaugati legume- ardei grasi, dovlecei, vinete, este un sos de paste foarte bun.

Ideea este ca trebuie sa treaca citeva ore intre masa cu carne si cea cu fainoase.
Daca doriti ceva dulce, mancati ciocolata cit mai bogata in cacao- este ideala pentru slabire, pentru ca se digera greu si pentru 2 ore nu ai senzatie de foame.
Fructele sa maninca doar in prima parte a zilei, de dimineata inainatea micului dejun. De ce ? pentru ca daca mancam fructe la desert, la amestecul cu mancarea in stomac, ele fermenteaza si stomacul se "baloneaza" si arata umflat, avem arsuri pe esofag etc.

Ca si pachet la scoala, servici, putem lua chifle graham( eventual se taie in doua si se pun citeva foi de salata- suna ciudat, dar folositi imaginatia- ca avem destula). Se poate manca la intervale mari si 1-2 banane, sau alte fructe, daca nu ati mancat un mic dejun bogat, totul este sa nu provocati balonarea, care cel putin pentru mine este groaznica- stomacula se umfla cu citiva centimetri.
Se poate lua la pachet si salam, sunca presata -( mezeluri), inpreuna cu legume proaspete.
Se poate fierbe de cu seara niste pipt de pui si se ia la pachet cu salata verde si alte legume usoare care va plac.
Omleta este o alta solutie- folositi cuiperci( chiar de la cutie), sau multe alte legume: dovlecei, patrunjel, ardei gras etc.
Insa nu se manaca mezeluri cu paine- la aceeasi gustare.
Unii oameni au intoleranta la lactate si fainoase albe.
Simpomele sint duresi de stomac si de regula alergiile de primavara( ochi si nas)- se accentuaza cind se consuma multe lactate. Fainoasele ar fi preferat sa fie cit mai negre, orezul, pastele integrale, painea neagra, etc. Fainoasele integrale sint mai scumpe, dar satura mai repede si pentru lung timp, ajuta si la o digestie mai rapida- deci tot ce dorim pentru ca sa slabim.



De obicei femeile care iau in greutate au si probleme de sanatate, endocrine sau ale organelor interne( fiere, ficat etc), de aceea trebuie facut si cite un control medical.


Sper ca va foloseste comentariul meu,
Succes,
Claudia
0
23-04-2010, ora 16:17
kriszta87
Nu este medic/terapeut
kriszta87
Buna ioana49,

Mulţumim pentru idee, probail o să încerc şi eu.
Aş mai vrea să ştiu că lactatele se poate cu făinoase? Pot la micul de jun să mânânc un covrig cu sare şi un pahar cu lapte? sau o chiflă simplă cu o felie de telemea?
0
23-04-2010, ora 19:36
ioana49
Nu este medic/terapeut
ioana49
Cauza pentru cresterea in greutate este hyperinsulinism / nivelul ridicat de zahăr din sânge.

Hiperinsulinismul este rezultatul unei secretii pancreatice excesive a hormonului insulina. Insulina este ceea ce scade nivelul zahărului din sânge în timpul proceselor metabolice în urma digestiei.

Atunci cand mancam carbohidrati / alimente glucidice (paine, pate, cartofi, fructe, zahar...) sunt transformate in glucoza. Glucoza trece prin peretele intestinal si merge în fluxul sanguin.
Acest lucru provoacă vârfurile glicemiei, creşterea nivelului de zahăr din sânge, care, pe stomacul gol sunt de aproximativ 1g pa litru de sânge. Glicemia declanşează secreţia de insulină, care ajuta la reglarea glicemiei la nivel nomal. Într-un corp sanatos-, secreţia de insulină este proporţională cu nivelul de zahăr din sânge.
Insulina secretata de corpulnostru este, aşadar, necesară pentru a reduce glicemia. La unele persoane, care au o functionare proasta a PANCREASULUI, se secreta insulina in exces.. Aceasta secreţia de insulină in exces este ceea ce este cunoscut sub numele de hiperinsulinism.
În ultimii 25 de ani, numeroase studii ştiinţifice au arătat că hyperinsulinismismul e întotdeauna legat de excesul de greutate şi duce la obezitate.
Cercetător medical B. Jeanrenaud a descris acest proces destul de bine: "În toate cazurile de obsitate, indiferent de specie şi mecanism, hiperinsulinismul este întotdeauna prezent, şi acest hiperinsulinism este direct proporţional cu indicele de masă corporală (IMC) care măsoară gradul de excesul de greutate. " El adaugă că, "La animale, excesul de greutate pot fi provocate prin injectarea insulinei.
Excesul de insulina rezulta în greutate excesiva- ingrasare; şi, invers, insulina in cantitati mici- mormale, duce la în scădere în greutate.

Kriszta87, exemplu de meniu Proteido-glucidic( fara grasimi) ptr slabit:
Micul dejun- se poate servi de exemplu o portocala(alt fruct), paine neagra integrala, gem de fructe
fara zahar, cafea fara cofeina sau ceai, si lapte smantanit ( sarac in grasimi), dar nu branza.
La pranz, : morcavi rasi cu lamaie si orez integral fiert cu sos soia( sau alt sos).- Se poate lua la
pachet in caserole de plasitic.
Seara : linte cu sos de rosii, castraveti, ciuperci a la grecque, paste integrale cu sos de rosii, fasole
alba cu ulei masline, etc..

Exemplu de meniu Prteido-lipidic( fara glucide)
Micul dejun: oua jumari, bacun/jambon, ceai -cafea, lapte semismantanit
Pranz: peste afumat, friptura la gratar sau fiarta, sau la cuptor( dar nu prajita), fasole verde, branza.
Cina: salata verde, legume fierte( brocoli, spanac, fasole verde), peste innabusit sau carne fiarta
de la pranz, branza.

Dupa cum se vede nu trebuiesc amestecate painea, fainoasele cu grasimile, pentru ca se va produce insulina in exces care este responsabila pentru stocarea grasimilor in corp.
De asemenea nu se recomanda sucurile si racoriroarele de nicicun fel, chiar sucurile de fructe- au in compozitie orice altceva numai pulpa de fruct nu-. Daca nu le putem pregati acasa-( este un lux, fructele costa.), atunci mai bine se consuma fructul ca atare, ca are si fibre.
Se bea apa, ceai, sau la cina- un vin( dar nu pe namancate).

Deci Kriszta87, este ok cu o chifla neagra si un pahar de lapte smantanit, dar nu branza telemea.
Poti manca branza intr-o omleta, dar fara paine.

Toate bune,
Ioana49
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.