Vreau sa ma las de fumat.

18-06-2008
mona_chiriac@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mona_chiriac@yahoo.com
Am 31 de ani si fumez de la 17 ani, in ultima vreme ma simt din ce in ce mai rau de la tigari, stari de voma, ameteli.Vreau sa renunt dar lucrul care imi lipseste este VOINTA si sper ca poate ma ajutati sa gasesc si alta metoda de a renunta.
58 comentarii 12 Înainte ›
0
22-06-2008, ora 00:00
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Buna.parca esti eu! Am acceasi varsta, fumez de la acceasi varsta, ma simt rau de la tigari.si nu am vointa!!!!!! ce ne facem?
Am incercat cu Nicorette. Era super, fumam 3 tigari pe zi si nu ma urcam pe pereti! Chiar te ajuta. Dar prietenul meu fumeaza...si eu tot ma gandesc ca lasa ca dupa vacanta, dupa aia, dupa ailalata.
Incearca si tu cu Nicorette.vezi poate tu te descurci mai bine.
Daca nu te tin la curent daca mai aflu ceva si fa si tu la fel!
poate reusim!
0
08-07-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Eu am 20 de zile de cand n-am mai fumat si ma simt bine. Singura problema a fost ca 'explodam' mai des si atunci parca cautam tigarile, dar cum n-am avut nici nu m-am dus sa cumpar. Adevarul e ca de multa vreme am trecut treptat la tigari mai slabe, pana am ajuns la slims. Insa aici era problema, ca fumam tot mai multe si intr-o zi m-am scarbit. Desi se spune sa te lasi direct mi-era frica de efectele secundare imediate, asa ca am redus treptat cu o vointa de fier pana m-am lasat. Am fumat 23 de ani, deci va pot incuraja si sa va spun ca puteti si voi! Si inca ceva pentru cricricri: si partenerul meu fumeaza chiar mult, dar asta nu trebuie sa te deranjeze, pentru ca trebuie sa-l vezi ca pe oricare alt om care fumeaza langa tine dupa ce te-ai lasat de fumat.
0
29-07-2008, ora 00:00
Fane24
Nu este medic/terapeut
Fane24
nai nici un efect secundar, tot ce simtzi u e generat de creier eu fumez de 7 ani (alintat) am zis sa fumez cand beau dar nu tzine daca vrei sa te lasi te lasi brusc, fratemiu nsa lasat o data cu eu el nu mai fumeaza eu fumez iar...avem acelasi timp de cand fumam amandoi..
0
30-07-2008, ora 00:00
nicoletacalistrat
Nu este medic/terapeut
nicoletacalistrat
am trei luni de cand n-am mai fumat, am 36 de ani, fumam de la 18 ani, cam 1-1, 5 pachete pe zi, era naspa, ma simteam rau, nu aveam vointa sa ma las, dar intr-o zi.am spus gata.a fost extraordinar de greu si inca mai este ffffffffff greu, te lupti de fapt cu tine insuti dar SE POATE, acum am alta problema, ce ciudat.ma lupt si cu kilogramele in plus ( 9 Kg in 3 luni).
0
30-07-2008, ora 00:00
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
buna fetelor. Nu am reusit sa rezolv nimic pana acum, dar ma bucura sa aud ca nicoleta chiar a reusit! Oricum si eu cred ca ma apropii de limita organismului meu la fumat..in fiecare dimineata imi este greata, atat de tare ca nu mai pot fuma. Mereu ma gandesc sa nu fie prea tarziu cand ma las si sa imi stric prea tare plamanii...si mie mi-e frica de kilogramele in plus. Atunci cand fumam doar 3 tigari..in continuu ma gandeam la mancare. Banuiesc ca solutia pentru cele 9 kilograme ale tale este sa reduci definitiv : sucurile dulci sa le inlocuiesti cu apa, zaharul din ceai, cafea cu zaharina, paine putina si neagra, covrigei si prostii dietetice fara gust pentru rontaiala dintre mese, fructe, carne la gratar, salate, fara cartofi prajiti, fara prajeala in general. Poate si un regim sau un consultant de nutritie te poate ajuta - medicii de la diabet si nutritie.
Sincer daca nu faci ceva acum repede.o sa fie mai greu! Vorba ta : scapi de una dai de alta. Bafta!
0
27-08-2008, ora 00:00
VeronikDemonik
Nu este medic/terapeut
VeronikDemonik
buna! Am 25 de ani si fumez de la 16. Sunt sigura ca lasatul de fumat depinde in mare parte de vointa.Anul trecut m-am " lasat" de fumat 3 luni in vacanta de vara. Cand am inceput din nou serviciul am fumat iar, cafeaua n-avea nici un gust, iar ispita era mare, atunci cand colegii mei fumau in pauze. Daca aveti alte solutii in afara de vointa vreau sa stiu si eu. la mine nu a functionat.
0
09-09-2008, ora 00:00
Lara
Nu este medic/terapeut
Lara
O sa incep cu "e o carte" :).. deci e o carte la editura Humanitas a lui Allen Carr "In sfarsit nefumator". Eu am primit-o cadou de la prieteni care dupa ce au citit-o s-au lasat toti de fumat Eu nu, pentru ca nu aveam ca prioritate lasatul de fumat, dar ea chiar functioneaza, e plauzibila.
1
09-09-2008, ora 00:00
mona_chiriac@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mona_chiriac@yahoo.com
Va multumesc pt sfaturile voastre dar tot ce pot spune este ca totul tine de VOINTA indiferent ce metode ai folosi trebuie sa-ti doresti cu adevarat sa te lasi de fumat.Din pacate, eu nu sunt invingatore, inca, in razboiul asta.
0
17-09-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
ai fumat vreodata tigari mentolate?
daca da, ai noroc te poti lasa de fumat fara sa iti dai seama, incepe sa fumezi inapoi tigari mentolate apoi dupa ce te obisnuiesti cumpara-ti tigari smoz au acelasi gust si e mai ieftin, o tigara costa cam 6 euro si poti sa tragi din ea cam 5 zile, e o tigara mecanica, din plastic, fara nicotina, si cand tragi simti ca si cum ai fuma o tigara obisnuita mentolata, mult noroc
0
03-10-2008, ora 00:00
VeronikDemonik
Nu este medic/terapeut
VeronikDemonik
buna! de unde pot sa cumpar o astfel de tigara?
0
29-10-2008, ora 09:33
Sithis
Nu este medic/terapeut
Sithis
Buna ! Si eu vreu sa stiu unde se pot cumpara tigarile Smoz ! te rog raspunde-ne !
0
05-03-2009, ora 00:16
StopFumatul.
Nu este medic/terapeut
StopFumatul.
Cand eram inca fumatoare am incercat si eu o tigara electronica, pe cea mare (cea care seamana cu o tigara superlong, groasa, cu port-filtru) si nu era la fel de satisfacatoare ca fumatul... decat probabil pentru cei care fumeaza pufaind. Pentru cei care trag fumul in piept senzatia aburului nu e suficienta.
0
11-04-2009, ora 16:54
baiuem
Nu este medic/terapeut
baiuem
Cateva reguli de baza pentru cei care doresc sa se lase de fumat (am 47 ani si am fumat 32 ani):
1. Pastrati tigarile intr-un spatiu spre care trebuie sa va deplasati in mod special atunci cand doriti sa fumati o tigara (nu le mai tineti asupra dumneavoastra);
2. Fumati tigara fara sa faceti si altceva in timpul acesta;... cu aceste 2 conditii indeplinite in mod constient incercati sa eliminati mecanica gestului.
3. Nu mai fumati in timpul diverselor activitati scurte dar care se repeta zilnic sau periodic (deplasari la un magazin dupa paine sau alte cumparaturi);
4. Toate cele de mai sus insotite de tratament medicamentos;
Incet, incet, veti incepe sa reduceti momentele in care sunteti tentat sa fumati ( personal am avut o regresie continua de la 3 pachete in 2 zile, la 2 pachete in 3 zile, la 1 pachet in 2 zile, la 1 pachet in 3 zile - in 3 saptamani)
5. Incepand cu saptamana a 4 (patra) nu mai cumparati tigari; atunci cand nu mai puteti rabda cereti unui fumator si platiti-o ca sa nu ramaneti dator;... combinand cele de mai sus veti ajunge cam in 4 saptamani sa fumati din ce in ce mai rar (intervale de 3, 4, 5 ore) (personal, in saptamana 4, am fumat 3 zile cate 3 tigari pe zi, 3 zile cate 2 tigari pe zi, iar in a saptea am renuntat de tot);
Cel mai greu este sa amani tigara de dimineata...stiu. Constietizati atunci cand va duceti sa luati o tigara (1), cand fumati o tigara (2), faceti cafeaua, lasati-o pe masa, iesiti afara si fumati si apoi beti cafeaua...Incercati
0
02-05-2009, ora 01:51
mikka
Nu este medic/terapeut
mikka
In sfarsit, nefumator- Metoda usoara a lui Allen Carr ; este o carte pe care ar trebui sa o citesti numai daca intentionezi sa te lasi de fumat sau ai incercat deja, dar nu ai ajuns la niciun rezultat. Altfel, este pierdere de timp si energie, mai ales ca nu vei descoperi vreun secret nespus, ci te vei lovi de lucruri pe care deja le stii. Citeste si te vei convinge singur.
Cartea o poti lua de aici :
http://www.lovesite.ro/2009/05/02/in-sfarsit-nefumator-de-allen-carr-afla-cum-te-poti-lasa-de-fumat-imediat-sanse-90.html
0
19-05-2009, ora 17:15
ECATERINA13
Nu este medic/terapeut
ECATERINA13
si eu fumez de la 18 ani si pentru mine a fost destul de rau, deoarece pe langa toate relele care le fac tigarile unui om sanatos eu mai am pe langa si astm bronsi si probleme cu circulatia sangelui(varice).prietenul meu s-a lasat de fumat cu ajutorul unei tigari din plastic cu gust de mentol.acum incerc si eu cu aceasta tigara, este un produs nou in farmacii, dar merita cautat.pur si simplu cand simti nevoia sa fumezi iei tigara inlocuitoare din plastic.pe mine ma ajuta mult pt ca, si din obisnuita imi aprind tigara doar ca sa o am in mana, asa iau tigara din plastic, o tina in mana si uit.este foarte eficace mai ales pentru persoanele care fumeaza tigari mentolate, ai impresia ca sunt chiar tigari.va spun, merita incercat!!
0
02-06-2009, ora 11:36
robero
Nu este medic/terapeut
robero
Buna ziua

M-am lasat de fumat de 3 luni si ma enerveaza ca tot simt gustul de nicotina in gura. Ma spal pe dinti foarte des, dar degeaba. Ce as putea sa iau pentru a nu mai simti gustul de nicotina?
0
02-06-2009, ora 21:07
alina_lorelay
Nu este medic/terapeut
alina_lorelay
si eu vreau sa ma las de fumat :(((((( dar nu pot si mai am si probleme grave de sanatate, am incercat cu nicorette si nik fumam cu guma in gura, am incercat sa le redut ajunsesem de la 2 pachete pe zi la 6 tigari si pe urma l-am luat iar am ajuns la 2 pachete pe zi.ce sa fac VOINTA logica ca nu prea este am incercat dar ma enervez rau cand nu fumez. si nu prea am voie sa ma supi am facut o operatie la cap mi-a plesnit un anevrism pe font nervos :(((( ce sa fac ajutati-ma va rooooooooog
0
03-06-2009, ora 12:28
nicoletacalistrat
Nu este medic/terapeut
nicoletacalistrat
Buna, alina_loreley, daca ai vointa sa stii ca vei reusi. Tot ce iti trebuie, este VOINTA, si vei reusi. Am fumat 17 ani, ajunsesem la 2 pachete pe zi, si am renuntat, am un an de cand numai fumez. Sincer, nu am apelat la nici un medicament miraculos, nici la nicorette pur si simplu m-am trezit intr-o dimineata si am zis GATA. Nu zic ca a fost usor, ba din contra, extrem de greu dar se poateeeeeee, crede-ma. Exista si reversul medaliei, m-am ingrasat asa cum am si spus pe acest forum, cam 12 KG intr-un an, dar nu putem sa le avem pe toate odata. Deci am postat raspunsul meu ca sa intelegi ca se poate. Multa VOINTA SI bafta. Va fi greu dar lupta, ca la urma urmei. viata este o lupta, mai ales ca ai probleme cu sanatatea. Gandeste-te on primul rand la sanatate si apoi dupa catva timp ai sa iti dai seama ca numai esti sclavul TIGARII si ai putea sa privesti detasat in urma si sa-ti dai seama ca este mai bine fara TIGARA.Sanatate si toate cele bune.
1
09-06-2009, ora 18:14
Andrushk
Nu este medic/terapeut
Andrushk
buna am 19 ani si din clasa a 8 a am inceput sa fumez...primii ani putin...dupa aia din ce in ce mai mult... faza e k in urma cu 2 luni imi venea sa vomit tot mai mereu de la tigari..si m am dat pe alea mentolate...1 pachet la 3 zile...dar vreau sa ma las de tot..mai bine mananc ceva sanatos decat sa ma droghez cu nicotina... intrebari frecvente... cum pot sa ma las de fumat ?
0
18-08-2009, ora 21:26
obladon
Nu este medic/terapeut
obladon
buna am 20 ani si vreau sa ma las de fumat dar nu reusec.cum as putea sa ma las ma poate ajuta cineva?
0
25-08-2009, ora 16:20
ancamarius
Nu este medic/terapeut
ancamarius
buna...m-am lasat de fumat acum 3 luni...2 luni nu am fumat..dar mestecam din cand in cand guma nicorrete..acum o luna din prostie am fumat o tigara cu gandul ca e singura..k nu voi mai fuma si alta..dar..uite ca a trecut o luna deja de cand m-am apucat iar de fumat...incerc din nou sa ma las..dar acum nu mai am vointa care am avut-o prima data..iar guma nu mai tine...mai e cineva in situatia mea?..c as putea sa mai incerc??a incercat cineva plasturele nicorrete...cum e...are efect?..
0
01-09-2009, ora 15:44
Anonimu
Nu este medic/terapeut
Anonimu
neatza O.o
am 18 de vre'o cateva zile si fumez de'o luna deci pot spune ca am inceput de la 17 ani iar acum avand 18 am deja un an =))
A inceput dintr'o prostie, lipsa de ocupatie, inainte nu suportam sa stau langa un fumator sau chestii de genul, la inceput mi'a placut efectul primei tigari, dar dupa 2 zile si cateva pachete tigarile nu mai au nici un efect... nu vad fumatul ca pe un viciu, am puterea sa cred ca ma pot lasa oricand de fumat, desi nu am incercat asta, dar o sa ma las cat de curand...
0
15-09-2009, ora 20:25
samsam
Nu este medic/terapeut
samsam
eeu am fumat 30 de tigari una dupa alta si mi sa facut rau de atunci nu am mai fumat am 6 luni dar tot mai am pofta totusi incercati multa bafta
0
21-09-2009, ora 08:38
Dina Ionita
Nu este medic/terapeut
Dina Ionita
buna.si eu m-am lasat de fumat de vreo...3 luni( dupa ce am fumat vreo 20 de ani) dar am mai gresit de citeva ori si mi-am aprins cite o tigara si nu faceam bine ca o luam de fiecare data de capat. Puse una peste alta ma bucur ca am reusit sa nu fumez atita vreme si ca simt deja beneficiile nefumatului. Este adevarat ca m-am ingrasat si mi-e cam rusine dar o sa gasesc si la asta o solutie. problema mea este alta.nu pot sa dorm noaptea, am cosmaruri, stari de veghe si stare de frica. Oare de la lipsa de nicotina sa fie sau trebuie sa merg la doctor? Imi poate da cineva un sfat?
0
04-11-2009, ora 03:19
akua3y
Nu este medic/terapeut
akua3y
buna eu am 40 de ani si la fel vreau sa scap de fumat, fumez de la 20 de ani am deja probleme cu respiratia noaptea sunt si mai voluminoasa dar problema mea e ca mi se pune in git o chestie si nu mai pot scapa de ea ma deranjeaza noaptea cind adorm de multe ori ma inec si nu mai scap de chestia aia din git si gata somnul am incercat sa le las a apropo fumez aproape 2 pachete pe zi am incercat sa le las am reusit 2 zile dar problema cea mai cea e ca nu ai ce face cu mainile tre sa duci ceva la gura si eu daca as manca ceva de fiecare dat mas face cit o balena am vazut comentariul lui ECATERINA13 si as vrea sa imi spuna unde as gasii acea tigara de plastik ar fii o idee oricum eu in cele 2 zile de nefumat mam simtit foarte bine dar dimineata ma trezeam cu gustul ala oribil de nikotina oricum in timpul zilei acel gust disparea dar va spun ca cele doua zile am fost foarte capiata nu pot sa va spun senzatia exacta dar am fost cu nervii la pamint si colac peste pupaza sotul venea de la munca si fuma in casa si nu mai rezistam asa ca ECATERINA13 draga te rog spunemi si mie de unde ai luat acele tigari de plastic
0
06-11-2009, ora 08:27
miky_12b
Nu este medic/terapeut
miky_12b
sunt fumatoare de 3 ani tot dintr o prostie ca majoritatea. sunt in a patra zi de cat nu am tras nici macar un fum si inca mai traiesc :) dar este foarte greu mai ales la serv cand toata lumea se duce in pauza la o tigara. sper ca ambitia mea sa fie destul de mare pt a reusi. pont: dropsuri pana am facut rani in gura dar e ok
0
24-11-2009, ora 11:08
calin carmen
Nu este medic/terapeut
calin carmen
sunt fumatoare de 26 de ani.am hotarat sa inchei cu acest viciu.am mai incercat o data dar nu am fost suficient de hotarata.sotul meu a reusit.are o luna de cand nu a mai fumat.eu de ieri dimineata.sper sa reusesc.sunt foarte hotarata.nu vreau sa ma mai joc cu sanatatea mea si a celor dragi mie.am pus plasture.nu stiu daca ajuta sau nu.pofta este dar imi spun ca nu ma conduce tigara pe mine.
0
15-12-2009, ora 19:36
abcdurs
Nu este medic/terapeut
abcdurs
am 21 de ani, fumez de aproximativ 5 ani, 1/2-1 pachet pe zi, nu am vointa deloc, ce sa fac?
0
21-12-2009, ora 11:30
NutZu.
Nu este medic/terapeut
NutZu.
Fumez si am 11 ani trec pe 12..anturajul ma provocat..Am inceput intro zi in bucatarie din tigarile mamei...nam tras in mine si nam putut sa termin tigarta apoi treptat cu prietenii am inceput sa aflam cum sa face si am inceput.Prima oara mai aveam putin si lesinam, dar cu timpul mam invatat..Si dintro prostie mergi in alta.am fumat pipete..si multe alte porcarii.Shtiu ca uni zic ca ma dau mare dar e adevarat..dak vreti sa aflati veniti in ovidiu intr-o zi..vreau sa ma las dar aceasi problema..NU POT!!
0
30-12-2009, ora 15:14
lidiamitzi
Nu este medic/terapeut
lidiamitzi
buna, ma numesc lidia si fumez de 10 ani.Anul trecut am renuntat la tigari cu plasture nicorette aproape 10 luni.in aceasta perioada luasem 10 kg in plus, asa ca m-am apucat iar de fumat.acum am 3 zile de cand incerc sa ma las iar dar parca nu mai am acea ambitie ca prima data.
Adaugă un comentariu / răspuns
58 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Renuntarea la fumat
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  •