Vreau sa ma ingras

19-12-2013
HandballSport
Nu este medic/terapeut
HandballSport
Buna ziua.Am 17 ani, inaltime 1.95, greutate 70kg. Practic handbal si mi-ar prinde bine 10-20kg in plus. Ce sfaturi imi dati pentru a reusi sa ma ingras? Mananc trei mese pe zi destul de mult dar am dimineata scoala si seara 2 ore de antrenament si consum multe calorii...Am posibilitatea de a face sala daca ajuta. Va rog sa imi spuneti ce sa fac. As dori sa ma ingras rapid nu conteaza sub ce forma(muschi, grasime)
5 comentarii
0
19-12-2013, ora 21:59
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Dac vrei iti dau de la mine ca eu am 1.79 si 108 kg daca sar putea.
Cel mai bun sfat pe care pot sa til dau este ca daca pt tine aceasta greutate pe care o ai nuti creeaza mari probleme de sanatate mai bine ramai asa ca mai tarziu cand te vei lasa de sport oricum o sa te ingrasi dar de data aceasta nu o sa te mai opresti si vei scrie ca vei vrea sa slabesti si no sa mai poti.
GANDESTETE LA ASTA.
0
20-12-2013, ora 00:26
HandballSport
Nu este medic/terapeut
HandballSport
In mare parte ai dreptate dar as vrea sa continui acest sport...
0
20-12-2013, ora 00:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cand te vei mai ingrasa vei vedea ca si agilitatea sau miscarile se vor mai incetini, mai bine vezi-ti de sport in continuare si lasa organismul sasi urmeze singur rutina legata de ingrasare, eu pot sati zic din experienta proprie ca dupa ce am sarit de la 70 kg la 96 niciodata nam mai reusit sa scad sub 90, iar dupa ce mam operat de trei ori am ajuns la 114 anul trecut si cu chin am reusit sa scad la 98 dar anul asta dupa a doua operatie am sarit iar la 108 si acum neavand voie sa fac sport sau miscari care sa intinda muschii abdominali, si in acelasi timp trebuie sa consum mancvare diversificata pt ca fac chimioterapie nu stiu daca voi reusi macar sa raman la aceasta greutate.
Sper ca mam facut inteles.
0
20-12-2013, ora 01:10
HandballSport
Nu este medic/terapeut
HandballSport
Iti multumesc mult. M-ai facut sa inteleg ca e bine asa
0
21-12-2013, ora 13:21
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna ziua ! Daca vreti sa adoptati o abordare mai profunda si corecta, va recomand sa faceti cateva investigatii, chiar daca nu va supara nimic. Ar fi foarte utile un set de analize de laborator care sa arate daca e ceva undeva. Trebuie vazut cum functioneaza tiroida. De asemenea trebuie vazut daca nu sunt ceva dezechilibre hormonale sau daca nu aveti ceva carente in vitamine, minerale etc. Daca va mai pot ajuta cu ceva, va stau la dispozitie. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: