Vreau sa ma impac cu fostul amant

19-12-2008
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
In ultimul an de facultate am facut dragoste cu un barbat cu aproape 30 de ani mai mare ca mine. A fost minunat. Eu eram o tipa cam neexperimentata si in sfarsit am reusit sa fac dragoste in adevaratul sens al cuvantului. Am continuat sa ne vedem vreo 2 ani de zile. Daca nu il cautam( sa zicem vreo 2 luni), incepea sa faca pe gelosul. Cand il cautam prea des, de multe ori nu ma baga in seama.
Faceam un sex teribil cand ne intalneam. Trebuie sa va spun ca e vorba de fostul meu conducator de licenta, iar in momentul cand am facut prima data dragoste imi era profesor.Avea pretentia ca mai mult eu sa-l caut.
Dupa un an de relatie cu el, m-am indragostit teribil de domnul profesor. Incepusem sa doresc sa-l vad cat mai des, iar o data l-am surprins ca se intalnea si cu o colega de a mea de masterat. Totusi a facut sex si cu mine dupa, probabil sa-mi demonstreze ca doar a discutat cu ea.
Nu ne-am mai vazut aproape de un an de zile, intrucat eu m-am intors acasa si am aici serviciul.
As vrea sa ma mai reintalnesc cu el si sa mai avem cateva clipe de neuitat. Cum sa procedez? Sa-i fac o vizita inopinanta, sa-i spun ca am tinut mult la el?
Sincer, am emotii, dar in acelasi timp vreau sa-l reintalnesc.
53 comentarii 12 Înainte ›
0
19-12-2008, ora 23:52
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
sa nu crezi k te judec. asa e: varsta nu conteaza. dar am o intrebare la care vreau sa iti raspunzi tu singura si sa te gandesti bine: tie iti place sa fii "pe post" de amanta??? nu vrei ceva mai mult de la viata??? nu vrei o familie formata "cel putin dintr-un sot"??? eu cred k sa fii amanta timp de un an la "cheremul" unui barbat trecut prin viata si "uns cu toate alifiile"... nu stiu cum sa spun, dar o spun: acea persoana nu se poate numi FEMEIE in adevaratul sens al cuvantului. nu stiu...in primul rand o femeie are principii...dupa mintea mea, unu dintre principiile unei femei este acela de " a nu se incurca cu persoane <interzise>, de ex: profesorul". nu-i poti comanda inimii si nu poti sa nu dai importanta placerilor "trupesti".
daca as fi in locul tau (presupun), m-as indeparta de o asemenea "relatie"..nu din cauza varstei sau mai stiu eu ce, ...ci doar din cauza k am principii si nu mi-as dori sa fiu doar amanta. nu ai spus? e insurat?
nu te judec, nu te jignesc, nu zic k ai facut ceva extraordinar de urat, de rau sau mai stiu eu ce. eu mi-am spus doar parerea. cred k ar trebui sa "aspiri" undeva mai mult decat la "statutul" de amanta. banuiesc ca ai tot ce vrei : ai situatie, esti frumoasa si inteligenta. daca vrei sa mai spui ceva sau daca vrei sa ii mai spun cate ceva, orice, scrie tot aici. iti raspund cu cea mai mare placere.
0
20-12-2008, ora 08:49
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu am ramas scarbita de profesor.Ma intreb de unde atata nonsalanta din partea lui?si mai ales ma gandesc ca mai sunt nenumarate cazuri de profesori dintrastia care profita de pe urma studentelor.
Eu cred ca si cu cealalta fata a fost mai mult decat o discutie.
Eu vreau sa te intreb pe tine cum mai poti sa-ti doresti acest lucru?Din cate am vazut ce ai postat pana acum inteleg ca ai o relatie, chiar asa treci peste asta de dragul unui amant?
0
20-12-2008, ora 10:50
jenica28
Nu este medic/terapeut
jenica28
Dar voi cum va explicati faptul ca am ajuns la un moment dat sa ma indragostesc de o asemenea persoana?
Faptul ca era un barbat cu experienta? M-a innebunit la capitolul pat?
Am o relatie, dar e la distanta. El zice ca tine mult la mine, dar in acelasi timp nu prea e dispus sa-si lase orasul natal si sa vina la mine. ( intr-adevar am situatie ). Dar si el are un post bun in orasul sau. Problema e ca nu prea mai vreau sa-mi pierd timpul. Cum l-as putea convinge ca ar fi mult mai bine sa se mute el in orasul meu si ca si aici sunt sanse sa-si gaseasca un post similar.
El mi-a dat de inteles ca vrea sa ne casatorim, dar sa vin eu acolo. Si nici eu nu sunt dispusa sa plec, deoarece aici lucrez de aproape 3 ani si am cabinetul meu.
0
20-12-2008, ora 12:00
jenica28
Nu este medic/terapeut
jenica28
De fapt, cred ca mai mult vreau sa-l revad.
N-as vrea totusi sa-i port pica.
0
20-12-2008, ora 12:49
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
La 60 de ani un barbat poate fi asa potent sau ia ceva pastile?
0
20-12-2008, ora 18:05
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
eu nu inteleg.tu ai doua nickuri?????? tu postezi ceva cu un nick si apoi cu altul? tu singura te intrebi cum de e asa viril?????? intr-un an de zile nu ti-a spus nimic, daca ia pastile sau nu???????


din cate am citit eu, ce ai postat tu. imi dau seama k nu te respecti indeajuns de mult...sau poate deloc!!! hai s-o mai luam si pe alta parte: nu ti-e scarba de corpul unui bosorog de 60 de ani? nu ti-e scarba de p*** lui, care a trecut prin patul multor femei (studente) ? nu te gandesti k inainte sa vina la tine sa faceti sex, el se poate sa fi facut sex cu alta cu 2 ore inainte??????
0
21-12-2008, ora 09:22
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Talida89 te sustin in tot ce ai spus, as mai avea multe de adaugat dar imi dau seama ca o fac degeaba.
0
21-12-2008, ora 15:57
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Adevarul este ca intampin dificultati in a-mi gasi un iubit de varsta mea, dar nu stiu de ce.
Talida89 ai avut dreptate in primul material postat: da am situatie, sunt draguta si am un serviciu bun.
Dar nu stiu unde intervine problema. In septembrie am cunoscut un baiat cu un an mai in varsta ca mine, am vorbit o luna si ceva, apoi el mi-a scris ca vrea o pauza ca nu e pregatit pt ceva serios. Eu nu-i mai inteleg pe baietii astia? Ce rost a avut sa iasa cu mine mai bine de o luna? Eu consider ca daca un baiat iasa atata timp cu o fata o place. Precizez ca nu am ajuns la chestii intime.
Lucruri similare le-am patit si cu alti baieti de-a lungul timpului. Imi doresc cu ardoare o relatie stabila, dar intampin dificultati in a o gasi.
Ar trebui sa fiu mai indrazneata? Adica, daca imi place un tip sa actionez, sa intru in vorba cu el, sa gasesc subiecte comune de discutie, sau as putea parea penibila si disperata? Momentan imi place de ceva timp un coleg de serviciu, dar mi-e teama sa il invit la o cafea din cauza faptului ca s-ar putea sa ma refuze. Deocamdata totul se reduce la un salut si atat intre noi. Poate de asta m-am aasat atat de mult de acea persoana pe care voi o blamati atat, fiindca in viata de zi cu zi nu am un partener stabil, alaturi de care sa am si planuri de viitor. Da, un baiat din alta localitate tot umbla dupa mine, dar e ceva la distanta. Credeti ca ar avea sanse? Pana acum am incercat 2 relatii la distanta, si dupa catva timp, 6 luni, respectiv un an, treburile nu au mers, fiindca am ajuns de comun acord la concluzia ca fiecare si-ar dori sa se vada mai des. Sunt oarecum dezamagita de viata mea sentimentala de pana acum si mi-as dori sa apara soarele si pe strada mea. Ma puteti ajuta voi cu ceva sfaturi? Sa incerc totusi o relatie cu baiatul acesta care se tot tine de mine? Ar trebui sa stabilim de la inceput ce sanse ar exista sa fim impreuna sau sa las totul sa decurga normal?
0
21-12-2008, ora 16:16
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
El, fostul coleg de facultate soseste miercuri la mine. Va sta cateva zile, pana dupa Revelion. As putea aborda tema daca el e dispus sa renunte la jobul din orasul sau si sa se mute la mine, sar ar fi prea prematur. Va intreb asta, deoarece el mi-a zis explicit prin telefon ca doreste ceva serios, dar mi-a dat de inteles ca vrea sa vin eu acolo, mentionand ca are apartamentul lui. Pe de alta parte, si eu am casa si apartament si cred ca daca m-ar iubi suficient asa cum zice, ar veni el aici. Dar imi fac probleme, deoarece nu as vrea sa-mi pierd timpul aiurea si poate ar fi bine sa stabilim de la inceput anumite lucruri. Sau sa mai astept pana se vor clarifica lucrurile si sa-l las pe el sa inceapa discutia?
Mai e o chestiune. Nu ma simt pregatita sa ajung cu el deocamdata la chestii intime, deoarece vreau sa ma conving ca vrea intr-adevar ceva serios si nu doar o aventura. Cum pot sa-i explic cat de diplomat posibil acest lucru, ca mai vreau sa asteptam cu viata sexuala? Vreau ca el sa ma respecte. Pe de alta parte, prietenele imi zic ca daca fac dragoste cu el, as putea sa-l prind, sa fie numai al meu. Sincer, eu nu sunt de acord cu acest status. Eu zic ca daca cedezi usor unui barbat, se cam plictiseste de tine. Voi imi dati dreptate sau nu?
0
21-12-2008, ora 18:30
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
normal k nu e bine ssa primeasca totul pe tava! lasa-l sa te doreasca, sa te vrea. si daca nu vrei sa pleci in orasul lui, asta e.daca nu vrea el sa vina in orasul tau, iarasi "asta e"... mergi mai departe. o relatie la distanta nu tine decat daca va iubiti enorm ( la voi nu e cazul)... si cu tipul cu care te-ai intalnit o luna. nu mai pune la suflet...jumatatea tot trebuie sa apara. da, poate ar trebui sa fii mai indrazneata si sa te distrezi cat mai mult!( dar cu limita)... esti libera ca pasarea cerului, iar atunci cand iti vei intalni jumatatea nu vei mai fi asa. cauta-ti iubirea, dar nu dispera ca tot o sa apara. iar pe "domnul profesor" uita-l pentru k mai sunt barbati buni la pat! poate si mai buni decat el ( te asigur eu :P :)) ). nu trebuie sa-ti fie frica, trebuie sa experimentezi ( bineinteles, cu limita!!!! )... fii o femeie "moderna": independenta, frumoasa, desteapta, puternica, feminina!!ai grija de tine!!!! ( stii ce mi-a ridicat mie moralul dupa o relatie nereusita ? filmul : "sex in the city" :)) si chiar daca e un film, pot sa spun k datorita lui am deschis ochii putin, iar apoi am deschis ochii singura...)...
0
21-12-2008, ora 22:59
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Dar tu acum nu ai o relatie intima?
Acum 2 zile postai un subiect cum ca ar fi posibilitatea sa fi gravida?Eu nu mai inteleg nimic de aceea nu voi mai posta nimic aici pt ca ma depaseste.
0
22-12-2008, ora 11:55
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Ai putea sa mai zici ceva in situatia prezentata ?
Avand in vedere k nu i-a dat nici un raspuns lui talida cu privire la cele 2 nikuri e clar ca e aceeasi persoana care pune intrebari si isi raspunde singura !
No comment !
0
22-12-2008, ora 16:14
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Eu credeam ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi, dar voi mai mult ma bazati.
Oricum am primit un mesaj privat, de la un utilizator al forumului care m-a ajutat mai mult.
Sarbatori fericite si numai bine!
0
22-12-2008, ora 16:22
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Adevarul e ca este greu sa dai sfaturi cand nu te afli in situatia respectiva.
Voi n-ati fost niciodata indragostite?
0
22-12-2008, ora 16:30
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Ali39 si tu ai fost intr-o situatie oarecum similara. Ai iubit un alt barbat si erai casatorita. El a vrut doar sex de la tine. Si tu l-ai iubit.
Vezi eu nu te judec. Se intampla sa te indragostesti fara sa vrei. Eu nu sunt casatorita, ca sa ma pot da cu parerea.Asa ca..
Dorintele si pasiunile mai trebuie satisfacute, caci timpul schimba lucrurile si situatiile.
0
22-12-2008, ora 16:46
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
monicanicoleta eu cred ca mai degraba tu suferi de sindromul dubla personalitate!!Iti schimbi id-urile, tu intrebi, tu raspunzi, mai acum cateva zile spuneai ca ai dureri la contactele sexuale, ba ca este posibil sa fi ramas insarcinata etc.Draguto tu constienizezi lucrurile reale???
Si nu te lua de Aliss, ca daca citeai mai cu ATENTIE subiectul postat de ea, ai fi vazut motivele si imprejurarile care au determinat situatia respectiva!!
arena si Alisuk va pupic dragele mele
0
22-12-2008, ora 16:54
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Pana la varsta aceasta am avut si eu anumite experiente.
Adevarul e ca nu sunt multumita de viata mea sentimentala si de asta am scris pe forumul acesta.
Dar cred ca sunt capabila sa-mi rezolv si singura problemele.
0
22-12-2008, ora 16:55
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
"Autor: jenica28 Data: 19-12-2008
Totul a debutat in anul 2004. Am inceput sa tin cura de slabire, aveam insomnii, ameteli, ganduri diverse, simteam furnicaturi in picioare, tot felul de senzatii. Diagnosticul a fost sindrom paranoid.
La inceput am luat Rispolept, apoi Seroquel. Am luat destul de mult in greutate.
Ce-mi puteti spune despre Seroquel si cam cat timp trebuie administrat?"


Ma gandeam eu ca ceva este in neregula in toata treaba asta!!!! jenica28=monicanicoleta si rezulta ceea ce ati vazut mai mult!!Macar de-ar fi fost un pic mai atenta si nu incurca id-urile!! Off cate se mai intampla si in ziua de azi!!Doamne fereste!!
Multa sanatate va doresc ca-i mai buna decat toate!!
0
22-12-2008, ora 16:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
monicanicoleta nu te supara dar singura nu ai cum sa iti rezolvi nici un fel de problema ci doar cu ajutor specializat!!Nu o lua in nume de rau, dar la ceva atat de vizibil, probabil ca asa zisul profesor nu a vrut sa isi schimbe viata tocmai din aceste motive, despre care probabil avea cunostinte!!
Eu am ramas mirata si socata in acelasi timp!!
0
22-12-2008, ora 17:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Schizofrenia paranoida (halucinatii auditive, una sau mai multe idei delirante):

* cel mai comun tip
* domina sindromul paranoid care este cel mai bine exprimat in faza acuta a bolii
* exista idei delirante de persecutie, urmarire, otravire, control al gandurilor si ideilor de catre ceilalti, grandoare, misticism, misiune speciala (reforma, mesianic), schimbare corporala, gelozie, filiatie (nastere ilustra), inventie, relatie/referinta (la media, TV, oamenii pe strada privesc pacientul cu ostilitate, suspiciune, "intr-un fel anume")

Aceasta duce la modificari profunde ale perceperii de sine si a lumii, la derealizare si depersonalizare.
0
22-12-2008, ora 17:13
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Ca sa mai complectez la ce spune Jaquelinne, tu te dai rotunda ca stii atatea si ca esti experimentata dar cred ca de cel putin 2 sapt incoace nu a fost zi sa nu deschizi un subiect si erau multe care nu-si aveau rostul.
Eu am incercat sa-ti raspund la primele dar cand am vazut cu ce chestii insisti crede-ma ca m-am enervat la culme si am preferat sa evit orice subiect deschis de tine.Oricine te-ar fi ajutat intr-o chestie serioasa dar tu 'bati apa-n piua' pe niste lucruri care cred eu, trebuia sa le sti demult.
La Aliss era cu totul alta situatie, avea un fel de relatie dar daca citeai mai atent nu a facut "jocuri erotice in baie"si apoi sa puna o mie de intrebari daca a ramas cumva insarcinata, deci prost exemplu ti-ai ales.
Nu te judec ca ai o aventura sau ca te mai culci cu vreun baiat, se intampla dar din ce ai postat pana acum reiese ca ai o rel.stabila pt ca in fiecare zi povesteai ceva din cate-o experienta.
Apropo'de cele 2 ID-uri ar trebui sesizati cei de la forum pt ca din cate stiu eu nu ai voie si tu te-ai incurcat singura in ele.
Pupici fetele mele(stiu ele care)
0
22-12-2008, ora 18:44
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Mai, fetelor, m-ati innebunit!
Nu am 2 id-uri.
Asa zisul profesor e casatorit. Nu are cum sa-si fi schimbat viata pentru mine, si nici nu i-am cerut asa ceva.
De fapt, a fost o relatie-gen aventura, care a durat vreo 2 ani. La fel ca Aliss, ma intrebam daca mai are rost sa ma intalnesc cu el. Eu am fost cea care a rupt legatura. Si la fel ca ea, m-am intrebat apoi daca el o fi tinut sau nu la mine? sau am fost doar o distractie?
0
22-12-2008, ora 19:26
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
ok sa fie cum spui tu cu ID-urile.Dar daca te uiti mai sus ai scris de pe amandoua deci ori suntem oarbe ori proaste.
In leg cu acest barbat nu stui ce te mai intereseaza daca a tinut sau nu la tine daca a fost o 'rel.gen-aventura'
Sincer nu cred ca as putea sta cu un om de asemenea varsta niciodata dar gusturile nu se discuta, eu zic sa-ti vezi de viata ta si sa-ti gasesti pe cineva de varsta mai apropiata pt ca poate asta mai vreo 2 ani nu mai poate sa te satisfaca si atunci ce faci?
0
22-12-2008, ora 19:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;))))))))))))))))) cred ca la intrebarea: "Autor: monicanicoleta
La 60 de ani un barbat poate fi asa potent sau ia ceva pastile?" trebuia sa raspunda jenica ;)))))))))) numai ca a uitat de pe ce id s-a logat si a postat monica ;))))))))))))))))))))))))))))
monicanicoleta nu stiai ca adevarul iese intotdeauna la suprafata?
Si da, asa cum zicea arena pe acest forum nu este permisa utilizarea a mai multor id-uri de catre aceeasi persoana!!Si ei, administratorii acestui forum chiar au cum sa isi dea seama sau nu daca este aceeasi persoana dupa ip!!Atata doar ca mie nu imi place sa fac rau nimanui, pt ca pe acest forum am intrat cu anumite probl.de sanatate si sa mai ajut si eu la randul meu atat cat stiu!Mi-ar fi foarte simplu sa trimit un mp utilizatorului romedic sau un mail in care sa precizez anumite lucruri!!
Si ca sa iti raspund la nedumerirea ta, eu cred ca domn profesor, daca a existat vreodata cu adevarat, doar s-a folosit de tine pe acea perioada de timp!Iar o aventura din cate stiu eu nu dureaza 2 ani!!Dar ma rog..
Probabil ca ai facut o obsesie pt profesor, eu nu am de unde sa stiu, dar tu cand i-ai cerut lui sa se mute in orasul tau, avand in vedere ca mai este si casatorit, sau ca o sa te ia de nevasta, chiar ai crezut??Eu tind sa cred ca totul s-a intamplat in mintea ta!!
Sarbatori Fericite ;)
0
22-12-2008, ora 20:13
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Draga, era vorba despre un fost coleg de facultate, cu care tot vorbesc la telefon si am precizat ca momentan avem o relatie la distanta. Citeste al doilea raspuns al talidei si te vei lamuri.
0
22-12-2008, ora 20:23
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Jaquelinne nu mai fi asa de dura. Imi pare rau ca am deschis acest subiect, ca se pare ca ne-am stresat unii pe altii reciproc.
Nu imi place sa inventez situatii ca sa-ti raspund la penultimul tau paragraf.
0
22-12-2008, ora 20:30
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Pana acum era vb de profesor acum de fostul coleg...Dumnezeu mai stie ce sa-ti raspunda.
0
22-12-2008, ora 20:36
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Da scuzoaie, acum am vazut ca la faza cu mutatul era vb de un fost coleg, numai ca m-am zapacit atat de tare la comentariile tale, ba jenica ba monica, incat am avut impresia ca era vb tot de domn profesor ;)) mai ales ca iti doresti atat de mult sa il revezi!!Daca te hotarasti totusi sa ii faci vreo vizita neasteptata, ai grija sa nu fie chiar pe nepusa masa ca sa nu faca omul vreun stop cardiac!!
al 2-lea mesaj al talidei suna asa:
"Autor: talida89 Data: 20-12-2008
eu nu inteleg.tu ai doua nickuri?????? tu postezi ceva cu un nick si apoi cu altul? tu singura te intrebi cum de e asa viril?????? intr-un an de zile nu ti-a spus nimic, daca ia pastile sau nu???????


din cate am citit eu, ce ai postat tu. imi dau seama k nu te respecti indeajuns de mult...sau poate deloc!!! hai s-o mai luam si pe alta parte: nu ti-e scarba de corpul unui bosorog de 60 de ani? nu ti-e scarba de p*** lui, care a trecut prin patul multor femei (studente) ? nu te gandesti k inainte sa vina la tine sa faceti sex, el se poate sa fi facut sex cu alta cu 2 ore inainte?????? "


I-ai raspuns? ;))))))))))))))))))))))))))))
0
22-12-2008, ora 20:39
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
monicanicoleta mai degraba te-ai stresat singurica pt ca avand in subordine doua id-uri, nu ai mai facut fata ;)))
Eu mai mult m-am amuzat, Dumnezeu sa ma ierte, dar nu m-am putut abtine, plus colag peste pupaza am mai recitit un mesaj mai vechi al unui anume romeo23 care tot ca si tine si-a schimbat id-ul in florin26, crezand probabil ca nu va fi recunoscut si care vroia sa isi faca o operatie ffffoarte delicata ;)))))))))))))))))))) Oh God!!!
0
22-12-2008, ora 20:48
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
De ce sa faca stop cardiac?
Adaugă un comentariu / răspuns
53 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul