Vreau bebe

01-08-2012
feliciaa79
Nu este medic/terapeut
feliciaa79
Buna ziua.Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns/sfat..
Timp de o luna am facut sex neprotejat, pentru ca imi doresc un copil.Mi-am facut 2 teste si au iesit negative, si mi-a venit ciclu.Este vreo problema cu mine? ar trebui sa ma duc la ginecolog.. timp de 2 ani am luat anticonceptionale, dar nu continuu, cu intreruperi, s-ar putea sa am probleme din cauza asta ?
Si de cateva saptamani mananac mult, simt ca ma incalzesc dintr-o data, ma balonez.Se poate sa imi vina ciclu daca sunt insarcinata?
4 comentarii
0
03-08-2012, ora 17:17
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Draga Felicia, din datele oferite de tine nu putem trage o concluzie daca ai sau nu o problema.
Ca sa o luam de la inceput: varsta dvs? Control ginecologic recent+ control ecografic pt a vedea dc totul este ok la eco?
Protectia cu anticonceptionale nu provoaca infertilitate, deci nu este legat de acest aspect.SI da, puteti ramane insarcinata nu numai la ovulatie, mai ales dc ciclul este neregulat..
0
04-08-2012, ora 16:10
feliciaa79
Nu este medic/terapeut
feliciaa79
Am 20 de ani.Nu am fost la control ginecologic..
0
07-08-2012, ora 10:14
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
V-as sugera sa mergeti la un control, atat consultatie cat si ecografic. Mai ales daca va doriti un copil, este bine sa va faceti acest control+ analizele recomandate de medic.
0
18-08-2012, ora 00:09
maria52
Nu este medic/terapeut
maria52
Draga Felicia, la 20 de ani, esti mai mult pustoaica decat femeie.
Facutul de copii este o imensa provocare, pe termen lung. Acum, trebuie sa recunosc ca a avea un copil presupune 2 lucruri: 1) sa-l faci (obiectiv ce este foarte usor de indeplinit) si 2) sa-l cresti intr-o maniera corespunzatoare, obiectiv care este foarte dificil.

Eu cred ca tu nu stii ce vrei, la fel cum nu cred ca stii ce inseamna sa depui eforturile necesare, precum si sacrificiile pentru a realiza acest deziderat.

In ceea ce priveste partea de crestere, vei constata ca vei avea nevoie de venituri substantiale pentru a face fata cu bine acestei provocari, pe care tu o cauti. Din ce stiu, eu, la 20 de ani, poti fi cel mult in anul 2 de facultate.
In ceea ce priveste acele venituri substantiale ce iti vor fi necesare pentru a-i asigura copilului o crestere corespunzatoare, dar si o copilarie fericita, fara a fi privat de acele lucruri ce alcatuiesc fericirea unui copil, vei avea nevoie de o facultate, un masterat, dar si o cariera solida. Chiar daca ai fi o persoana foarte inteligenta, te asigur ca realizarea acestui deziderat (cu cariera ) se poate implini pe la 30 de ani minim.
Eu zic asa: te mai gandesti putin, reflecti, iei in considerare si alti factori decat dorinta ta de a fi mamica precoce si te decizi. As mai putea adauga ca un copil nu este doar un obiect neputincios pe care sa il posedezi. Este o fiinta care are nevoi, placeri, dorinte, aspiratii, etc, iar realizarea acestora presupune existenta unor resurse financiare sustenabile pe termen lung, pe care eu inteleg ca tu nu le ai.
In ceea ce priveste contextul economic din Romania, decizia ta nu cred ca este potrivita. Recesiunea bate la usa, scandalurile politice se tin lant, investitorii straini fug care incotro...
In concluzie, avand ca ai doar 20 de ani, cred ca mai poti astepta cel putin 10, ca sa-ti traiesti si tu tineretea, sa te distrezi, dar in acelasi timp sa-ti cladesti o situatie solida, bazate pe cunostinte si inalte abilitati, precum si o situatie materiala pe masura de solida, care sa confere sustenabilitate idealului tau, de a avea un copil fericit, care sa izbaveasca in viata, un copil caruia sa-i poti transmite mai departe niste valori, niste abilitati, care la randul lui sa-i foloseasca si sa aiba un trai armonios.

In schimb, daca esti o fire orgolioasa si consideri ca trebuie sa faci ce te taie capul, fara sa tii cont de dificultatea si complexitatea obiectivului, este foarte posibil ca lipsa ta de pregatire in a oferi niste perspective de viata copilului sa se rasfranga tot asupra copilului tau, erodand capacitatea lui de a se bucura de viata pe care tu vrei sa i-o dai.

Te las cu bine si sper sa meditezi. As mai adauga, ca in cazul in care nu esti inca studenta, inscrieri se fac pana in septembrie (inclusiv) la majoritatea facultatilor (as mai spune ca daca nu te duci la scoala, pe motiv ca nu ai bani sa platesti taxa de scolarizare, carti, caiete, etc, ma intreb oare ce o sa faci cand o sa ai bebe?). Totusi, in cazul in care esti deja studenta, mergi mai departe la masterat si pe urma, incearca sa-ti cladesti o cariere.

Dincolo de toate acestea, pentru a face, dar mai ales pentru a creste un copil, ai nevoie de un barbat cu capul pe umeri, care sa inteleaga si sa doreasca la randul lui sa faca aceste sacrificii. As mai spune ca o relatie este pregatita de copil, abia dupa 5-6 ani de casnicie, si dupa ce ambii parteneri, au dovedit in mod constant ca pot trece peste propriul orgoliu, pentru a realiza un obiectiv comun.
As mai adauga ca trebuie sa aveti voi casa voastra, care sa fie spatioasa, dar si bine ingrijita, pentru a mai aduce inca un membru al familiei. De asemenea, trebuie sa te asiguri ca vei avea sprijinul atat al parintilor tai, dar si al socrilor (ajutorul acestora conteaza foarte mult).

Ce as mai putea spune... poate ca ar fi bine sa vorbesti si cu parintii tai despre acest subiect... dar faptul ca ai abordat problema pe un forum si nu cu ai tai, pentru mine ridica semne mari de intrebare, dar si indoieli privind capacitatea ta de a creste un copil, asa cum cred eu ca trebuie.
Daca tu nu ai intrat in discutie cu parintii / partenerul/ socrii despre acest subiect, s-ar putea sa fie din cauza ca tu intuiesti ca nu vor considera ca potrivita aceasta miscare. As mai spune ca acesti oameni de care tu incerci sa fugi de teama ca iti vor spune ceva ce tu nu vrei sa auzi, nu au nimic personal cu tine. Ei iti vor spune din propria lor experienta, care este mai mare ca a ta. Ei iti vor doar binele, dorind sa te fereasca de un efort pe care tu inca nu esti gata sa-l sustii.
Eu iti zic sa mai astepti, ai doar 20 de ani!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •