Sugar 7 luni vomita dupa fiecare masa si intre mese

29-03-2011
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
Buna ziua. Am un pitic de aproape 7 luni care, de cand s-a nascut, vomita intr-una. Povestea lunga voi incerca sa o redau scurt. Nascut natural la 4.250 gr., baiat, nota 9. Lapte de mama. Vomita dupa fiecare masa si intre mese. La circa 2 luni a avut o zi in care nu a dormit aproape deloc pentru 24 ore consecutive. La aproape deloc ma refer la circa 5-10 minute de somn, apoi trezit din cauza vomei. Era lesinat de somn dar nu putea dormi. Tipa de durere, ne-am internat in spital. Analizele au aratat ca ar fi ok, putin anemic. Am facut tranzit barital si s-a demonstrat ca nu are reflux esofagian. Cica e vorba de colici foarte puternice. Asistenta mi-a spus ca era foarte balonat si sa am grija dce mananc. Am grija. Problema nu a disparut. Am folosit cam toate mediamentele posibile, ajungand la o cantitate care ma speria si pe mine: 30 picaturi Espumisan, cam la fel de Bonnisan, Gripe Water - toate odata. Initial a ajutat un pic. Am plimbat bebe in sling cu inele - a ajutat o perioada. Am pus supozitoare, crezand ca e balonat - pe ici pe colo se linisteste bebe. Dar vomita in continuare. Din discutiile cu alte persoane am inteles ca exista multi copii care vomita, chiar pana la 1 an. De ce va scriu ?! Am nevoie de un sfat si o consiliere medicala. Am inceput sa diversific mancarea bebelusului. Voma persista. Vomita si suc, lapte cu suc de morcov amestecat (desi sucul a fost dat cu mult mai devreme). Copilul aproape ca nu se joaca, nu sta singur, din cauza ca ii vine sa vomite si e efectiv speriat el insusi de voma. Totusi noaptea doarme.
Il vad cum sta pe burtica, face pluta (noi il numim "parasutistul"), si ii vine puternic voma in gura, o retine si o inghite la loc. La fel ii vine si cand sta in fundulet, puternic si neasteptat. Si cand e tinut in brate aproape vertical ii vine sa vomite, se straduie sa nu dea afara, ci sa inghita la loc. A fost o perioada in care credeam ca e balonat, o perioada in care credeam ca e constipat. Dar se intampla sa vomite si la o ora dupa ce a avut scaun, deci nu e de la constipatie. Scaune are zilnic.
La 6 luni si un pic copilul avea 8.250 gr. Teoretic creste bine, chiar daca vomita. Practic noi suntem franti de oboseala, la fel si bebe. Cateodata se trezeste noaptea foarte balonat si tipa de trezeste tot blocul. Am crezut ca diversificarea meselor va ajuta, dar voma persista.
Concluzie: acum primeste cereale de orez cu lapte de mami dimineata, la pranz suc de fructe si mar dat prin razatoare, un pic de supita pe la 15, iar in rest lapte. Copilului ii vine sa vomite in continuare. E posibil sa aiba si arsuri stomacale... Credeti ca trebuie sa ma adresez unui gastroenterolog? Credeti ca bebe ar putea fi bolnav de ceva?!
Stiu ca toti copiii eructeaza, si al meu "ragaie" puternic dupa masa. Dar eu ma refer la vomele care apar la intervale de 1 h, 2, 3 ore dupa masa. Cateodata vomita in continuu 3 ore la rand, de ma intreb daca o mai fi ramas ceva in organismul lui. Daca puteti - dati-mi un sfat. Multumesc anticipat.
6 comentarii
0
30-03-2011, ora 22:52
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Acum cativa ani am auzit de un caz asemanator. Multi doctori au fost pusi la incercare. Dupa luni la rand s-a constatat ca acel bebe avea intoleranta la lapte (la orice fel de lactate). Nu stiu daca ati incercat sau nu, dar exista o posibilitate. Incercati o perioada de cel putin 2 zile sa nu-i dati lapte si produse lactate. Cereale pe apa. Apoi astept un raspuns.
0
30-03-2011, ora 23:54
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
Am auzit si eu de intoleranta la lactoza. Am exclus o perioada din alimentatia mea toate produsele din lapte. Nici un rezultat.
Am facut deja mastita de 2 ori de la momentul inceperii alaptarii. Cel putin pentru mine a fost o experienta oribila. Fara suparare - nu doresc sa opresc alaptatul doar pentru a vedea daca copilul se va simti mai bine in 2 zile. Stiu sigur ca nu se va simti deoarece eu si "laptele" sta in preajma, dar eu va trebui sa-l refuz.
Totusi copilul nu poate sa doarma din cauza vomei. S-a accentuat acum. Ieri nu a dormit aproape deloc ziua, a adormit cu greu la 11 noaptea, apoi s-a trezit la 1, apoi s-a trezit la 2 si pana la 3 a plans in continuu. Dupa 3 a dormit pana la 10 cu o pauza de masa. Astazi nu a dormit deloc si deja e ora 12 noaptea si inca nu poate sa adoarma. Vomita, are gaze. A avut si cateva scaune astazi.
Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac.
0
31-03-2011, ora 00:02
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
Si totusi mai pare o intrebare: de ce vomita si marul?! Ii dau suc de morcov si mar. Ii dau si mar ras. Si le vomita si pe acestea, desi circa o jumatate de ora dupa mar nu mai mananca nimic... Daca ar fi intoleranta la lactoza, ar trebui sa nu vomite dupa o masa de fructe, nu ?!
0
31-03-2011, ora 10:39
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Nu. Incercati 2 mese consecutive doar cu piure de morcov bine fiert, Va rog. S-ar putea sa nu tolereze nici fructele. Morcovul bine fiert este tolerat de cel mai sensibil stomacel. Incercati azi.
0
31-03-2011, ora 22:03
adriana_80
Nu este medic/terapeut
adriana_80
OK. In primul rand - multumesc pentru faptul ca ati raspuns. Ieri seara bebe a adormit pe la 1 noaptea, cu tipete si plans, vanturi, ragaieli si voma. A adormit doar dupa ce i-am dat Bonnisan. A dormit pana la 5, a papat, s-a culcat pentru putin timp si iarasi s-a trezit urland. A ragait foarte zgomotos dupa care a adormit la loc pana la 10. Nu i-am mai dat astazi nici cereale, nici fructe/suc. Apropo - ii curg mucisori, dar nu are febra.
Apoi am fiert bine morcovul si l-am facut pireu la blender. Ca sa nu ceara dupa morcov laptic, l-am scos afara pentru cateva ore, unde a reusit sa atipeasca, dar destul de greu. Am venit acasa si am mai papat morcovel, doua mese consecutive. Desi la a doua se vedea ca deja se intinde dupa bratul meu, dorind altceva. Pe zi a dormit cam 3 ore.
Acuma, de la 8 seara ma chinui sa-l adorm. Chinui inseamna ca copilul adoarme in brate, se linisteste, dar la un moment dat se trezeste tipand. A si ragait, a si avut vanturi, chiar nu stiu ce altceva ar mai putea sa aiba. M-am culcat langa el, a adormit, avea respiratia regulata si linistita, vreo 5 minute, pana a inceput din nou sa tipe. E 10 si stafeta a preluat-o tati. Dar e deja a 3a noapte consecutiva cu probleme majore din cauza vomei. Totusi - dupa pireul de morcov nu a mai vomitat atat de violent. A vomitat doar un pic, dupa ce a papat laptic. Un pic de lapte colorat usor in portocaliu... Deja ma gandesc sa-i dau Bonnisan din nou, desi nu cred ca poate face minuni 2 zile la rand.
0
01-04-2011, ora 16:16
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Acum ca m-am lamurit cat de cat am sa-mi permit sa dau si un sfat: Incercati sa-i dati bebelusului doar cereale pe apa. Orice tip de cereale integrale, macinate la rasnita de cafea si lasate in apa (deja fiarta) cateva ore. Puteti folosi si grisul. Nu adaugati zahar sau orice altceva. Excludeti definitiv laptele si lactatele, fructele si legumele praspete, indeosebi marul care formeaza gaze si sucurile. Lasati-l DOAR cu ceaiuri, apa si cereale. Pun pariu ca acest program alimentar o sa va schimbe viata tuturor.
Exista cazuri de intoleranta la lapte; deasemenea exista cazuri de intoleranta la fructe si legume proaspete. Si extrem de rare sunt cazurile combinate, probabil acest bebe este unul din acele cazuri exceptionale.
Desigur sa nu excludeti si o potentiala anomalie a organelor interne, poate ceva dobandit sau mostenit; asta ati putea afla in urma unor investigatii mai detaliate.
Pentru mama, ca sa nu aiba probleme su sanii; tatal este o varianta buna sau metoda mulgerii (gasiti in farmacii ce v-ar ajuta).

Astept un raspuns in cateva zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 alimente importante în meniul copilului mic
  • Evaluarea sugarului de o lună
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  •