Voi mai fi ca inainte de- accident -?

22-04-2009
Lili Todoran
Nu este medic/terapeut
Lili Todoran
Buna ziua ! ma numesc Lili Todoran si am o mare problema. In data de 16.03 am avut un "accident ", va scriu exact cum este scris pe biletul de externare "plaga taiata fata anterioara 1/3 inferioara antebrat stang cu sectiune a tuturor elementelor anatomice din loja anterioara , soc hemoragic ". Am fost operata de urgenta si s-a practicat TCP, neurorafie primara nerv median si cubital, tenorafie primara TFP degete 1, 2, 3, 4, 5. Dupa 2 saptamani de la operatie au fost scoase atele, iar dupa o alta saptamana si atela, evolutia postoperatorie fiind favorabila.Dl.Dr. care m-a operat a zis ca e bine, dar recuperarea este lunga. Am inceput recuperarea cu fizioterapie care consta in: ultrasunete, masaj si kinetoterapie. Va rog sa-mi spune-ti daca imi voi mai putea recupera mana in totalitate, fiindca eu am un serviciu care solicita mainile foarte mult..Am foarte multa vointa.si ar trebui sa mai fac si alte proceduri ? Multumesc!
2 comentarii
0
22-04-2009, ora 19:35
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Nu vreau sa va raspund nimic, dar sunt interesat de acest subiect, eu fiind intr-o situatie similara din punctul de vedere al perioadei de recuperare
http://forum.romedic.ro/prod/Recuperare_operatie_tendon_026865.html
Va doresc multa sanatate si incredere.
0
23-04-2009, ora 19:41
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Nu am pregatirea necesara pentru a va da un raspuns avizat, dar imi amintesc de o cunostinta a mea care si-a taiat din greseala tendonul degetului mare. Medicul a cusut rana si-a spus ca amicul meu nu-si va mai putea coordona miscarea acelui deget niciodata. Cu toate acestea, amicul meu s-a vindecat pe deplin -in cateva luni-fara sa faca fizioterapie sau masaj, nimic! Daca n-ar fi cicatricea nici n-ar mai sti ca a avut vreodata acel accident.
Sper ca veti avea si dumneavoastra acelasi noroc!
Numai bine si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.