Vocea imi dispare, se modifica...

03-10-2014
maria_s_s
Nu este medic/terapeut
maria_s_s
Da, uneori simt ca raman fara voce, e intr/o continua modificare, atona.La deglutitie, uneori simt ca un os in gat, fac eforturi sa inghit pentru a/l da deoparte.Am o stare de oboseala aproape permanenta desi nu ma pot odihni prea bine, sau prea mult pt. ca ma doar si oasele de la pozitia de somn (am o spondiloza cervicala destul de avansata cu ICVB-datorita unei malformatii congenitale, o osteoporoza in faza incipienta). La un examen-scanare cu un aparat de biorezonanta mi s/a mai spus ca am tiroida Hashimoto. Nu am facut alte investigatii pentru glanda tiroida si nici nu sunt alte simptome. Am observat in partea stanga, la baza gatului, uneori o umflatura de forma rotunda, exact in scobitura claviculei, dar nu ramane permanent acolo.
Am o problema congenitala (aplazie vaginala) pentru care am suferit o interventie chirurgicala la Polizu in Bucuresti, o plastie, cu substitutie de hormoni in tinerete, acum am peste 50 de ani si se pare ca vine 'bilantul contabil'.
Sunt multe probleme de sanatate deocamdata marunte... sau in stare latenta...
1 comentarii
0
03-10-2014, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele.. faringe -laringe sunt strans legate de probelmele gastro-intestinale..si de regimul alimentar
cred ca e cazul sa renuntati la lactate ( se poate doar lapte prins si kefir
sae exclud fructele citrice, mancarea acra, otet, lamaie, sucurile
toate duc la iritatie faringo-laringiana si probleme la digestie
cautati un medic Nutritionist si faceti tratamente naturiste de durata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.