Vitiligo si am 14 ani

22-09-2007
SALAJANCA
Nu este medic/terapeut
SALAJANCA
Sunt in varsta de 14 ani si am fost diagnosticata cu Vitiligo.
De circa 2 luni urmez un tratament cu Vitix si fac de trei ori pe saptamana raze UVA si UVB.
Vitiligo a aparut pe barbie si frunte, nu s-a mai extins, se inroseste dupa raze.
Nu am alte probleme medicale si as vrea sa stiu daca ma pot vindeca, in cat timp, ce imi mai recomandati sa fac si din ce cauza oare a aparut acest Vitiligo asa din senin pe fata mea, la varsta de 14 ani?
Ce medic imi recomandati sau ce clinica din tara este cea mai buna pentru Vitiligo?

Cu mult drag,
Maria
6 comentarii
0
24-10-2007, ora 00:00
gabrielaG
Nu este medic/terapeut
gabrielaG
Nu sint medic dar am citi mult despre vitiligo pentru ca am pe cineva in familie care a fost diagnosticat cu aceasta boala.
I-ti dau un link :
http://www.organichope.com/english/vitiligo.html
0
18-02-2008, ora 00:00
tudosie_sorina
Nu este medic/terapeut
tudosie_sorina
eu am fost diagnosticata cu vitiligo cand avam doar 4 ani...si am suportat boala asta timp de 17 ani...stiu cum e sa fii complexata...si stiu si cum e sa rada lumea de tine de parca nu ai fi o fiinta...in fine...raze am facut timp de 4 ani si nu a avut nici un remediu...depinde f.mult de organism.am o prietena care a suferit de vitiligo si i-a disparut injectandu-si diprophos.la mine nu a avut nici un efect.e bine sa continui cu vitix.am auzit k e bun.pt mine in schimb, nu.va doresc sanatate...poate voi aveti noroc
0
22-06-2009, ora 10:35
chiccoloko
Nu este medic/terapeut
chiccoloko
Am fost si eu diagnosticat cu vitiligo.Pe fata mi-a aparut de 2 luni iar in zona genitala de un 1 an de zile.Nu am bagat de seama pana nu mi-au aparut si pe fata.Urmez un tratament cu vitix crema si pastile, gel de camuflaj si o crema cu protectie solara + 50.Trebuie sa tin regim? Am inteles ca trebuie sa renunt la cafea.coca-cola, energizante.ciocolata, tot ce contine cofeina. Imi puteti da vreun sfat in legatura cu regimul? Va multumesc anticipat.
0
29-09-2009, ora 01:54
alexandru_Cta
Nu este medic/terapeut
alexandru_Cta
buna ziua, si eu am vitiligo, dar orice am incercat nu da rezultate si petele se tot intind... m-am saturat sa tot merg pana la bucuresti 300km in fiecare saptamana. Stiti cumva un cabinet unde in Constanta unde ma pot trata?
0
04-12-2009, ora 16:56
felicia ruxandra
Nu este medic/terapeut
felicia ruxandra
buna ziua...eu am vitiligo de 2 ani.initial mi-a aparut o pata pe frunte...dupa un an a inceput sa imi apara sub ochi...mentionez k toate petele sunt pe partea dreapta...fapt ce a confirmat mai multor medici k e pe sistem nervos.am urmat un tratament la spitalul din bucuresti fara niciun rezultat, am consultat si un medic din italia, care mi-a zis k totul tine de mine si de niciun medic, k e pe sistem nervos.acum ceva timp am citit pe un forum despre niste pastile, melaoline care se fabrica in grecia.le-am procurat am luat o singura data si m-am expus la soare 1 ora.pot spune k pata de pe frunte aramas mai mica si cea de la ochi are mici portiuni de pigment.din pacate nu am mai putut sta la soare toata vara pt k nu mi-a permis programul.
0
04-04-2011, ora 20:32
Vasile-Calarasi
Nu este medic/terapeut
Vasile-Calarasi
Buna ziua, sper sa fie util celor cu o astfel de problema: la cca 1, 5 - 2 ani dupa ce mi-a aparut vitiligo, cineva m-a sfatuit sa dau cu Propoderm - e un unguent pe baza de propolis, se gaseste la magazinele cu produse apicole, dar si la unele farmacii, mai mult de 10 ron tubul. Prima pata mi-a aparut, pe la 42 de ani, pe chelie, acea pata si cele de pe maini ma deranjau cel mai mult, dar am dat numai pe cap, pe maini era mai complicat, trebuia sa port manusi ca sa nu murdaresc perna si asternutul - imi dadeam seara, iar propodermul era f. concentrat pe vremea aceea, de culoare maron, ulterior l-au facut mai slab, e de culoare galbuie si cum nici nu prea aveam incredere, am amanat aplicarea pe maini dupa ce vedeam rezultatul de pe cap. Cred ca am aplicat tratamentul nu mai mult de 1, 5 - 2 luni si nici foarte consecvent, dupa care am intrerupt tratamentul din cauza unor probleme cu mult stres dupa care a urmat divortul, s.a. La ceva timp de la acel tratament, pata de pe cap a disparut complet - asa cum imi spusese acel prieten ca ii disparuse si lui!!! Convins ca acesta este tratamentul, dar datorita situatiei aratate, am amanat aplicarea pe celelalte zone dar nu am mai reusit sa reiau tratamentul decit dupa cca 2 ani. Desi l-am aplicat mai consecvent si ceva mai mult timp... nici un rezultat, de data aceasta. Ulterior am gasit o explicatie: am citit ca dupa un timp de la aparitia bolii, melanocitele din zona petelor isi pierd capacitatea de a mai produce pigmentul colorant al pielii si ca aceasta se intimpla cam dupa 6 luni... Totusi, eu am rezolvat pata de pe cap la cca 2 ani, asa ca... e de incercat, chiar daca a trecut ceva mai mult - dar iata ca la 4 ani nu a mai mers. Deci, incercati, si poate mai adaugati putin propolis in Propodermul acela, ca prea il fac slab acum, fata de cat de concentrat era, ca si alte preparate, de altfel.
Va doresc multa sanatate!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Restaurarea pigmentării pielii la pacienții cu vitiligo este posibilă pe termen lung
  • Vitiligo nu este o fatalitate, trebuie doar gestionat corespunzător
  • Rolul dietei în tratamentul vitiligo (o revizuire sistematică a factorilor dietetici și a intervențiilor nutriționale)
  •