Vitiligo pe pleoapa si in zona genitala

36 comentarii 1 2
0
02-11-2011, ora 19:31
new york
Nu este medic/terapeut
new york
Fiul meu are vitiligo pe picior si face tratament cu crema pigmentanta DRULA (aplicata zilnic pe pata "mama"), gel si pastile Vitix de patru luni. Evolutia e buna, am observat ca pata cea mai proaspata a disparut, iar celelalte isi mentin dimensiunile. In acelasi timp a baut zilnic ceai de sunatoare, galbenele, urzica, sovarf si patlagina, in amestec, o cana pe zi.
Linistea interioara e cel mai bun remediu, asa ca incercati sa aduceti pacea si linistea in vietile voastre, chiar daca asta e cel mai greu...dar, INCERCATI!
Mult succes tuturor si nu uitati ca asta e o boala relativ usoara, fata de altele mult mai grave!
0
09-05-2012, ora 14:07
FlorentinNita
Nu este medic/terapeut
FlorentinNita
buna ziua.am 20 de ani si am vitiligo de 10 ani...am vizitat cabinete dermatologice cu zecile deoarece nu imi venea sa cred ceea ce am.numai in spania am cheltuit sute de euro pe controale si tot acelasi rezultat si acelasi tratament
singurul tratament care mi s-a recomadat a fost gelu vitix...sincer nu am vazut nicio schimbare in 2 luni aplicand dimineata si seara..Pana la urma am renuntat desi sincer nu as lasa boala asta balta pt ca ii prea inestetica si mai ales atunci cand dai de persoane care nu te cunosc...ii foarte urat
eu am extins cam peste tot (maini, incheieturi, piept, organ genital...inclusiv pe fata in ultimi 3 ani au aparut inca 4 pete din care una si ultima, deasupra ochiului cu tot cu spranceana ) in fine..
intrebarile mele sunt daca acest tratament cu vitix si daivobet dau rezultate pe o durata lunga aproximativ..definitiv nu cred...
sincer nu cred ca boala asta poate fi tratata definitiv...
si inca o intrebare daca se poate este daca am voie la solar ?este posibil de ceva mai grav (cancer sau alte lucruri )...normal nu in exces..
astept un raspuns la intrebarile mele si multumesc frumos ca ati citit mesajul meu
Iar pt cei ca mine, as vrea sa va spun ca boala asta ii un joc contra psihicului nostru
si de la dermatologi spanioli la care am fost eu, toti mi-au spus ca boala avanseaza pe baza de nervi si stres in general..
intr-un fel eu sunt impacat cu ideea ca ceea ce am trebuie sa duc si nu imi este rusine de nimeni chiar daca la inceput plangeam din cauza privirilor si intrebarilor urate aruncate spre mine din partea altora...
MULTUMESC FRUMOS
0
09-05-2012, ora 17:39
cristian82
Nu este medic/terapeut
cristian82
Buna ziua, ma numesc Cristian si sunt din Piatra - Neamt.
Ma confrunt cu un herpes recidivant pe fesa stanga de cativa ani buni. Am fost de 2 ori in toti acesti ani la medici dermatologi si mi-au dat sa fac tratament cu aciclovir atat pastile cat si unguent, mentionez ca am facut si analize la sange si pentru imunitate si mi-au iesit bine. Ce imi puteti recomanda pentru acest virus de care cu siguranta nu am sa scap definitiv, dar macar pentru a rari recidivele pentru un timp mai indelungat. Recidivele sunt foarte dese mai ales acum in aceasta perioada calduroasa, si am observat la anumite stari de oboseala, stres sau chiar uneori pe fond nervos herpesul isi face aparitia destul de des.
0
11-05-2012, ora 18:09
new york
Nu este medic/terapeut
new york
Intrebati la farmacie de vaccin anti herpes, am auzit ca exista. Desi, citind pareri pe net, am vazut ca nu e chiar o reusita garantata...
0
02-07-2012, ora 17:40
adina_bs
Nu este medic/terapeut
adina_bs
Buna ziua.Am si eu o intrebare daca se poate va rog frumos.Fac un tratament cu melaoline pastile pentru vitiligo si vroiam sa stiu daca pot folosi viticolor pe parcursul tratamentului.este vb de faptul ca dupa 2 ore trebuie sa ma expun la soare si nu stiu daca mai poate patrunde atat timp cat ma dau cu viticolor.va multumesc
0
02-07-2012, ora 19:14
simona_bajan
Nu este medic/terapeut
simona_bajan
va recomand cu incredere crema de camuflaj COVERDERM CLASIC, pe care o folosesc, pe fata, dar este super, acopera toate petele si tine intreaga zi.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: