Vitiligo pe pleoapa si in zona genitala

21-04-2008
April
Nu este medic/terapeut
April
Buna ziua, numele meu este Paula am 24 ani, si am acesta boala de piele numita vitiligo.Nu este pe o suprafata foarte extinsa, ( pe pleoapa si in jurul a 2 semne, si o pata in zona genitala).Ce tratament a-si putea urma? Am citit articolul d-nei doctor, dar a-ti putea sa ma indrumati la un doctor la un control, sau ce tratament a-si putea face pentru a opri depigmentarea.Eu merg la solar odata pe lunasau chiar la 2 luni, stiu ca nu prea este bine, dar am aceasta boala mai devreme de 20 ani, cam pe la 16-18 retin sa fi aparut prima pata de culoare alba in jurul unui semn, pe spate.Tot atunci am mai avut o pata in jurul buzelor care acum mi-a disparut.Poate cu un tratament bun, totusi pot sa scap de toate, tind sa cred ca sunt un caz fericit, sper din tot sufletul defapt, pentru ca e foarte inestetic.Nu am obiceiul sa ma machiez, vara chiar deloc, si in momentul cand sunt putin bronzata contrastul e imens.Sunt din Arad, poate stiti un doctor bun prin zona.In asteptarea unui raspuns din partea d-vs, va multumesc din suflet.
36 comentarii 12 Înainte ›
0
24-04-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti incerca un tratament cu Vitix crema aplicat dimineata si Daivobet ung aplicat seara timp de 2-3 luni. Intre timp puteti utiliza pentru camuflaj Viticolor crema.
0
05-05-2008, ora 00:00
April
Nu este medic/terapeut
April
Spuneti-mi va rog frumos, in timpul acestui tratament este indicat sa merg la solar ? Am auzit pareri pro si contra si nu stiu ce sa cred.Aceasta crema Viticolor o pot utiliza si dupa ce am inceput tratamentul cu Vitix ? Sau doar pana incep tratamentul ?
Va multumesc din suflet.
0
05-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca aveti un ten mai inchis, daca suportati usor expunerea la soare, puteti merge si la solar. Daca, dimpotriva, sunteti mai blonda, cu o piele mai sensibila, nu este indicat si solarul. Viticolor puteti aplica si dupa ce ati inceput tratamentul cu Vitix.
0
06-05-2008, ora 00:00
April
Nu este medic/terapeut
April
Ieri mi-am cumparat toate cele 3 produse.Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.Va doresc numai bine.
0
22-07-2008, ora 00:00
voineardc
Nu este medic/terapeut
voineardc
Buna ziua, numele meu este Rodica am 35 ani.
Anul trecut am fost diagnosticata cu vitiligo (aveam la vremea aceea trei pete pe fata si una sub sanul stang). Am urmat ca tratament VITIX gel si VITIX pastile, dupa o perioada de 3-4 luni pata de sub san a ramas la aceasi dimensiune, dar cele de pe fata au luat proportii foarte mari. De cateva saptamani folosesc tinctura de telina aplicata pe zonele bolnave prin tamponare opt zile iar urmatoarele opt zile folosesc o pasta din usturoi proaspat aplicata tot pe zonele afectate.
Cred ca este foarte devreme sa se observe o pigmentare in urma acestui tratament extern.
Doresc din partea dumneavoastra sfaturi si eventual propunerea unui tratament mai bun.
Cu stima,
Rodica
0
22-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Banuiesc ca nu ati citit recomandarile de tratament de mai sus!
0
28-07-2008, ora 00:00
voineardc
Nu este medic/terapeut
voineardc
Stimate Domnule Dr. Mihalache,

Am citit recomadarile de tratament mentionate de dvs. mai sus dar, am unele nelamuriri :
1. - dupa un tratament indelungat cu Vitix gel si pastile, am constatat ca petele sau extins in ciuda faptului in care, acestea ar fi trebuit sa stagneze sau eventual sa se pigmenteze;
2. - repet, petele sunt pe fata iar in prospectul de Daivobet ung. scrie, citez "Daivobet unguent nu trebuie aplicat pe fata. Trebuie sa va spalati pe maini dupa fiecare utilizare pt. a evita contactul accidental cu fata".
In cazul acesta mai ramane in picioare recomandarea dvs.?
Cu stima,
Rodica
0
28-07-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Avand in vedere localizarea, precum si faptul ca tratamentul este de lunga durata, puteti inlocui Daivobet cu Daivonex ung.
In rest, boala avand cauza neprecizata, nimeni nu va poate garanta succesul terapeutic!
0
17-08-2008, ora 00:00
fla
Nu este medic/terapeut
fla
buna ziua,

am citit cam tot de pe forum vis a vis de vitiligo.
am 26 de ani iar de la varsta de 2 ani mi-au aparut 2 pete albe una pe gat iar cealalta pe umar, ambele in partea stanga.
aceste pete nu s-au extins
credeti ca am sanse de vindecare?



va multumesc
0
17-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca au aparut de la varsta de 2 ani si nu s-au extins este posibil sa fie vorba despre niste nevi acromici si nu de vitiligo. Nevii acromici sunt similari cu cei pigmentari, numai ca le lipseste pigmentul. Se pot extirpa chirurgical daca suprafata lor nu este mare.
0
16-06-2009, ora 14:09
ecaterinaalbu
Nu este medic/terapeut
ecaterinaalbu
Buna ziua!Am 53 de ani si am vitiligo de o luna si ceva.Ma ingrijoreaza faptul ca se extinde prea repede.Am pete pe maini si cateva pe fata.Am fost la medic si mi sa recomantat Vitix pastile si crema.Imi puteti spune daca sunt folositoare si in cat timp imi va trece daca l-asi folosi?Am auzit ca si nautul este un posibil tratament sub forma de crema dar nu stiu de unde sa-l cumpar.Imi puteti spune?
0
16-06-2009, ora 14:10
ecaterinaalbu
Nu este medic/terapeut
ecaterinaalbu
Buna ziua!Am 53 de ani si am vitiligo de o luna si ceva.Ma ingrijoreaza faptul ca se extinde prea repede.Am pete pe maini si cateva pe fata.Am fost la medic si mi sa recomantat Vitix pastile si crema.Imi puteti spune daca sunt folositoare si in cat timp imi va trece daca l-asi folosi?Am auzit ca si nautul este un posibil tratament sub forma de crema dar nu stiu de unde sa-l cumpar.Imi puteti spune?
0
21-06-2009, ora 22:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu unde se vinde naut!
Cauza bolii este neelucidata, asa ca tratamentul cu Vitix este"la noroc".
In general boala raspunde la acest tratament, dar in asociere si cu altele.
0
05-08-2009, ora 23:26
Alexandru Denisa
Nu este medic/terapeut
Alexandru Denisa
Buna seara! Ma numesc Alexandru Denisa si am 19 ani.Sufar de aceasta boala vitiligo de la 16 ani.Am cateva pete nu foarte mari, care nu s-au extins pana acum, au ramas de aceeasi dimensiune.Problema este ca de aproximativ 2-3 luni, mi-au aparut niste puncte albe pe maini...care cresc cate putin in fiecare zi...am fost de curand la medic si mi-a recomandat vitix gel, locoid crema si sicovit b6.as dori sa stiu daca tratamentul este eficient...daca acest tratament nu poate sa repigmenteze zonele afectate, macar sa stopeze boala.si as dori sa stiu daca pot sa merg la facultatea de politie cu aceste pete.sunt disperata!!! va rog frumos sa ma ajutati! multumesc!
0
07-08-2009, ora 19:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa aplicati Vitix gel dimineata si Daivobet ung seara, mai multe luni la rand.
Daca petele sunt pe maini sau pe fata nu puteti candida la Politie!
0
07-08-2009, ora 20:03
Alexandru Denisa
Nu este medic/terapeut
Alexandru Denisa
Am o singura pata la ochi...pe pleoapa! Dar nu este foarte vizibila pentru ca am pielea alba...cu putin fond de ten si pudra reusesc sa o maschez.mi-a aparut pe un deget la mana dreapta o pata foarte mica.pe care pot sa zic k am aratat-o la mai multe persoane insa se pare ca numai eu o vad.Deci tratamentul pe care l-am luat nu este bun?Sa mai folosesc decat vitix-ul? Va multumesc pt rasp anterior!
0
12-08-2009, ora 16:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mai cititi o data tratamentul recomandat!
0
12-08-2009, ora 16:07
Alexandru Denisa
Nu este medic/terapeut
Alexandru Denisa
Multumesc.Mai am o intrebare.In timpul tratamentului am voie sa ma expun la soare? Unii medici mi-au spus ca nu, altii ca da
0
14-11-2010, ora 09:46
simona_bajan
Nu este medic/terapeut
simona_bajan
buna, ma numesc Simona, si eu am vitiligo, si as vrea sa stiu daca este bun tratamentul cu Melaoline
0
14-11-2010, ora 18:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu, deoarece nu cunosc medicamentul!
0
23-11-2010, ora 12:58
marlene.nicol
Nu este medic/terapeut
marlene.nicol
Buna ziua, domnule doctor ! As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.
In urma unui control la medicul ORL-ist mi-a fost recomandat sinupret, insa in urma citirii prospectului am constatat ca este "imunostimulator" si am oprit tratamentul din cauza faptului ca eu sufar de vitiligo si imi este frica sa nu aiba efecte adverse in cazul acesta, imunostimulatoarele nefiind recomndate in cazul vitiligo deoarece pot exacerba boala. Va rog, ce-mi puteti spune despre aceasta.
Va multumesc!
0
26-11-2010, ora 16:00
anyshoara
Nu este medic/terapeut
anyshoara
Buna ziua, Am 23 ani si sufar de vitiligo, am in jurul ochilor, pe sani si in zona genitala..am folosit Vitix, dar din pacate nici un rezultat..am inteles ca sunt anumite creme de camuflare..mi-ati putea spune va rog care ar fi mai buna, si care sa se mentina pe piele pentru un termen mai indelungat?dupa folosire se mai cunosc petele?va multumesc anticipat!
0
27-11-2010, ora 18:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marlene.nicol:
Nu cunosc medicamentul recomandat si nu pot aprecia daca este sau nu contraindicat in vitiligo!
0
27-11-2010, ora 18:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru anishoara:
Crema de camuflaj se numeste Viticolor.
0
08-12-2010, ora 13:24
Rasarit
Nu este medic/terapeut
Rasarit
Buna ziua. Am si eu cateva intrebari. Vitix gel se poate folosi in timp ce se sta la solar? Adica inainte de a intra in solar sa se puna vitix pe pata respectiva ? Sau stiti cumva daca exista o crema speciala ptr cei cu problema petelor pe care o poti aplica pe pata inainte de a intra in solar. Va multumesc
0
08-12-2010, ora 17:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
De obicei, pentru vitiligo, se aplica Meladinina inainte de solar.
0
09-12-2010, ora 11:44
Rasarit
Nu este medic/terapeut
Rasarit
Va multumsec pentru raspunsul dat. Doresc sa va mai intreb, dupa ce pun solutia cat am voie sa stau la solar? Am tot cautat informatii privind Meladinine solutie si nu gasesc niciunde un raspuns.
0
15-12-2010, ora 17:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca nu se mai importa.
In general nu este bine sa utilizati de capul dvs nici Meladinina, nici ultravioletele, deoarece va puteti alege cu arsuri grave !!
0
04-08-2011, ora 19:47
AlinaIoanaNanu
Nu este medic/terapeut
AlinaIoanaNanu
Pot folosi Viticolor in zona ochilor?
0
16-09-2011, ora 19:46
lenuta21
Nu este medic/terapeut
lenuta21
buna ziua.am si eu vitiliogo de aprox 4-5 ani, si am inceput cu o pata pe spate si sau tot extins in mai multe parti, cel mai tare ma afecteaza ca am o pata in coltul ochiului si mi-e frica sa nu cumva sa mi se intinda.am fost la control si mi-a dat acum sa folosesc vitix gel, vitix color si revalid.Stiti cumva daca cuiva i sau mai tratat pete cu vitix?e un tratament destul de scump si daca exista ceva mai bun as vrea sa incerc numai sa stiuca imi trec cat de cat.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: