Vitex Agnus Castus, un miracol pentru sistemul hormonal feminin, dar nu numai

04-04-2012
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vitex Agnus Castus (Mielăreaua) este un arbust mediteraneean de 1-6 m înălţime, cu frunze digitate, peţiolate, cu foliole lanceolate, verzi închise pe partea superioară şi cenuşii pe cea inferioară, cu flori violet-liliachii, chiar albe, cu miros aromatic, care după polenizare dau naştere unor fructe drupe globuloase de 2-3 mm cu varietate de culori de la roşu închis până la negru.
Cunoscut de peste 2500 ani, fiind folosit încă de pe vremea lui Hipocrate, ulterior apărând şi în Materia medica a lui Dioscorides, fructul castităţii, cum mai este denumit Vitex-ul, apare şi creşte spontan în ţările din bazinul Mediteranei (în special în Albania şi Maroc) şi în unele ţări asiatice, sau este cultivat, în orice ţară cu climat temperat, în calitate de plantă medicinală sau plantă decorativă, în scop terapeutic recoltându-i-se fructele, cel mai des, şi/sau frunzele, mai rar.
În Anglia, arbustul este cunoscut din anii 1570, când John Gerarde, cunoscut botanist al acelor vremuri, vorbeşte despre puterea vindecătoare a Vitex agnus castus în inflamaţiile tractului genital la femeie.
În 1930 un cercetător german, Dr. Gerhard Madausm cunoscând beneficiile acestei plante asupra patologiei genitale feminine, efectuează o serie de experimente pe animale, ajungând la concluzia că fructele de Vitex agnus castus au activitatea biologică cea mai mare, ele conţinând glicozide iridoide (agnuside, aucubine), uleiuri volatile (cineol), alcaloizi (viticine), flavonoide (casticine, izovitexine, apigenine), acizi graşi esenţiali (acid oleic, linolenic, palmitic, stearic) şi ale substanţe cu calităţi terapeutice impresionante.
Numeroase studii ulterioare au demonstrat capacităţile acestei plante de a regla secreţia ovariană şi a restabili echilibrul endocrin al femeii.
Studii efectuate in vitro au arătat că extractul de Vitex agnus castus inhibă secreţia de prolactină de la nivelul celulelor hipofizare. Studii in vivo efectuate pe populaţii de şobolani la care s-au indus stări de stres au arătat creşteri importante ale secreţiei de prolactină; după adminstrarea extractului de Vitex agnus castus creşterea prolactinei la stress a fost nesemnificativă. Acest fapt este explicat prin mecanismul agonist-dopaminergic al principiilor active din Vitex agnus castus.
Administrarea extractului de Vitex agnus castus la femele de şobolan aflate in perioada de alăptare a determinat inhibarea lactaţiei ca urmare a inhibării secreţiei de prolactină.
Alte studii au demonstrat proprietatea compuşilor din Vitex agnus castus de a inhiba actvitatea receptorilor beta-estrogenici din inimă, oase, vezica urinară şi vase.
La femeile cu hiperprolactinemie, extractul inhibă eliberarea prolactinei şi normalizează deficienţele de fază luteală.
Principiile active din Vitex agnus castus inhibă creşterea celulelor canceroase la nivelul sânului, ovarului, colului uterin, stomacului şi colonului. Citotoxicitatea este legată de rata de creştere celulară, moartea celulelor fiind atribuită creşterii oxidării intracelulare. Citotoxicitatea extractului de Vitex agnus castus asupra liniilor celulare cancerigene este atribuită compuşilor flavonoizi şi polifenolici care au, printre altele, proprietatea de a induce starea de apoptoză în celulele cancerigene.
Studii statistice de peste 50 de ani au demonstrat efectele terapeutice de maximă importanţă ale extractului de Vitex agnus castus în ameliorarea menstruaţiei şi a unei serii de tulburări secundare acesteia: sindromul premenstrual, mastodinia, mastopatia etc.
_

Vitex agnus castus are următoarele efecte terapeutice:
- îmbunătăţeşte condiţia fizică şi psihică a femeii;
- calmează durerea şi produce o liniştire a stărilor de excitaţie psihică sau motorie (are efect sedativ, analgezic!);
- fortifică, întăreşte organismul (are efect tonic!);
- favorizează digestia gastrică (are efect stomahic!);
- stimulează impulsurile sexuale la femeie şi reduce, chiar stopează, impulsurile sexuale la bărbat, în funcţie de doza administrată (are efect afrodiziac asupra femeii şi efect anafrodiziac asupra bărbatului, dependent de doza administrată!; pentru efectul său anafrodiziac, vitex agnus castus era folosit ca mirodenie, în multe mănăstiri, de către călugări, pentru calmarea instinctelor sexuale, tocmai de aceea arbustul mai poartă şi denumirea de "piperul călugărilor");
- reglează nivelul hormonilor feminini din sânge, prin echilibrarea funcţionalităţii glandei pituitare/hipofizei (vitex este modulator hormonal prin acţiune la nivelul axei hipotalamo-hipofizo-ovariană; echilibrează raportul progesteron - estrogen prin stimularea secreţiei de progesteron (stimulează secreţia hormonului luteinizant - LH, implicat în secreţia progesteronului, de către ovar, în faza luteală, şi reduce secreţia hormonului stimulant folicular - FSH);
- reglează ciclul menstrual;
- ameliorează sau tratează acneea indusă de dezechilibre hormonale, atât la femei cât şi la bărbaţi (acneea în care leziunile inflamatorii coexistă cu un exces de sebum!);
- echilibrează hormonal organismul după naştere precum şi după utilizarea îndelungată a anticoncepţionalelor;
- reduce secreţia de prolactină prin legarea de receptorii dopaminergici şi inhibarea celulelor lactotrope (dopamina este factorul major hipotalamic inhibitor al secreţiei de prolactină, tocmai de aceea mai este denumită şi factor inhibitor de dopamină (PIF - prolactin inhibitor factor)); la femei reducerea hipersecreţiei de prolactină previne sau suprimă galactoreea (secreţia lactată anormală), congestia sânilor, amenoreea secundară sau mastita (după naştere), iar la bărbaţi reduce oligospermia şi impotenţa);
- ameliorează sau tratează manifestările sindromului ovarului polichistic, sindromului premenstrual, menopauzei, endometriozei şi manifestările diverselor afecţiuni benigne ale sânului (mastopatie fibrochistică, de pildă);
- favorizează fertilitatea;
- împiedică proliferarea bacteriilor;
- susţine activitatea glandelor suprarenale în condiţii de stres;
- detoxifiază organismul prin diureză (creşte secreţia de urină şi contribuie la eliminarea ei, împreună cu toxinele; are efect diuretic!);
_

Preparatele/Produsele pe bază de vitex agnus castus se recomandă ca adjuvante în patologii precum:
- infertilitate feminină şi masculină;
- acnee seboreică şi rozacee cu substrat hormonalo-bacterian, la femei şi bărbaţi;
- insuficienţă de corpus luteum;
- hiperprolactinemie produsă de stres sau de un prolactinom hipofizar;
- sindrom premenstrual (cu manifestări precum: inflamaţii şi dureri ale sânilor, iritabilitate, depresii, migrene, retenţie hidrică);
- sindromul ovarelor polichistice;
- amenoree secundară (absenţa sângerării menstruale);
- menoragie (flux menstrual abundent);
- sindrom postmenopauză;
- dismenoree (durere menstruală);
- hipermenoree (menstruaţie abundentă);
- oligomenoree sau spaniomenoree (spaţiere treptată a ciclurilor menstruale la mai mult de 6 chiar până la 8 săptămâni; scăderea frecvenţei menstruaţiilor, cu cicluri de peste 35 de zile (întârzieri ale apariţiei menstruaţiei));
- hirsutism (pilozitate excesivă);
- hipomenoree (diminuarea cantitativă a fluxului menstrual);
- menopauză (cu manifestări precum: osteoporoză, depresip, palpitaţii, ameţeli, migrene, insomnie, iritabilitate, anxietate, transpiraţii excesive, bufeuri);
- tulburări de libidou;
- mastopatie fibrochistică;
- endometrioză;
- mastalgie sau mastodinie ciclică (durere de sâni);
- hiperplazie endometrială;
- dermatoze endocrin-dependente;
- sindrom Matzenauer-Poland;
- dependenţă de masturbare (la bărbaţi);
- satiriazis (exacerbare anormală a apetitului sexual la bărbaţi), 'don juanism' sau hipersexualitate copulativă;
_

Pe piaţa românească există câteva preparate pe bază de vitex agnus castus, în formulă unică (conţinătoare doar de vitex) şi/sau în formulă complexă (conţinătoare de vitex + alte ingrediente), precum:

- Vitex Fruit, capsule - o capsulă conţine 400 mg de vitex (fruct!); se administrează 1 capsulă de 2 - 3 ori/zi, timp de 2-3 luni, apoi 1 capsulă/zi, pe parcursul a mai multe luni;
- Donavital - tinctură cu vitex + extract din mlădiţe şi fructe de zmeur; se administrează 4 ml înainte de masă, diluat în puţină apă, dimineaţa, în doză unică zilnică (pentru consolidarea rezultatelor se recomandă cure de 3-6 luni);
- Mastodynon - soluţie internă care conţine Agnus castus D1 - 20g + Culophylium thalictroides D4 - 10g + Cyclamen D4 - 10g + Ignatia D6 - 10g + Iris D2 - 20g + Lilium tigrium D3 - 10g; se administrează 30 picături, cu puţin lichid, dimineaţa şi seara (tratamentul trebuie să dureze cel puţin 3 luni, chiar şi în timpul perioadei menstruale; în mod normal, se poate simţi o ameliorare după 6 săptămâni; dacă apar indispoziţii la întreruperea tratamentului, terapia trebuie continuată după consultarea medicului curant);
- Mameldin - cremă care conţine vitex agnus castus + Heracleum Sphondylium (brânca ursului), ca şi plante cu substanţe active (principiile active din Heracleum Sphondylium şi Vitex agnus Castus au acţiune antiprolactinică locală şi corectează dezordinile hormonale între estrogeni şi progesteron de la nivelul glandei mamare în care prolactina intervine ca verigă finală în exercitarea acţiunii steroizilor ovarieni. Prin blocarea acţiunii estrogenilor la nivelul receptorilor mamari se reduce efectul acestora asupra canalelor galactofore şi asupra permiabilităţii capilare); Doza recomandată este de 2, 5-3 ml de cremă care se aplică în strat subţire pe pielea de la nivelul sânilor de 2-3 ori pe zi şi se masează până la pătrunderea acestuia în piele. Se pot face 2-3 aplicaţii pe zi fie discontinuu (între ziua a 10 şi a 25-a a ciclului) în cazul sindromului premenstrual, sau în toate zilele lunii, inclusiv în perioada ciclului, în cazul unei mastodinii incipiente; durata tratamentului poate fi de 3-4 luni sau mai mult în funcţie de modul de remitere a simptomatologiei sau poate fi prelungit la nevoie.). Mameldin este indicat în mastodinii secundare dezechilibrelor hormonale estroprogestative (mastodinia sau malstalgia reprezintă durerea apărută la nivelul sânilor!), contracepţiei orale, din primul trimestru de sarcină, din perioada peripubertară şi perimenopauzală, din sindromul premenstrual sau din mastopatiile benigne;
_

Efecte adverse: La doza şi frecvenţa de administrare recomandate, ţinându-se cont de indicaţii, precauţii şi contraindicaţii, niciun preparat pe bază de vitex agnus castus nu are efecte adverse, în mod normal; totuşi, persoanele hipersensibile, rar, pot experimenta efecte adverse minore spre moderate precum: ameţeală, greaţă, senzaţie de vomă, alergie cutanată, oboseală, disconfort gastro-intestinal (la apariţia efectelor secundare este necesară reducerea dozei, întreruperea administrării şi/sau prezentarea la medic!).
Observaţie: Vitex agnus castus poate produce agitaţie psihomotorie şi halucinaţii persoanelor predispuse la dezvoltarea de dopaminergism!
_

Contraindicaţii:
NU vă administraţi niciun preparat oral sau topic pe bază de vitex agnus-castus dacă suferiţi de Parkinson, tumori hormono-dependente, schizofrenie sau orice afecţiune psihică ce presupune existenţa unei exces de dopamină sau al unui hipermetabolism al receptorilor dopaminergici;
NU vă administraţi niciun supliment pe bază de vitex dacă luaţi medicaţie antipsihotică şi/sau anticoncepţională, nici dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi;
NU vă administraţi niciun preparat oral sau topic pe bază de vitex agnus castus dacă NU aveţi o necesitate medicală.
_ 

ATENŢIE!
Instalarea efectului benefic al terapiei cu vitex agnus castus poate dura până la 1-3-6 luni de administrare continuă! 
Deşi preparatele pe bază de vitex agnus castus se pot cumpăra şi administra fără prescripţie/reţetă şi aviz medical, ar fi indicat să consultaţi un medic fitoterapeut sau homeopat înainte de cumpărare şi administrare. 
_ 

Dumnezeu să vă binecuvânteze şi să vă ajute, dragi useri Romedic, să utilizaţi/să uzaţi informaţiile publicate în cadrul acestui posting cu precauţie, înţelepciune, discernământ şi maxim folos terapeutic. 
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,  
Mr. Nick
39 comentarii 12 Înainte ›
0
30-07-2012, ora 20:36
claudiams80
Nu este medic/terapeut
claudiams80
Domnule te urmaresc de mult timp si as dori sa adresez o intrebare si eventual sa primesc si raspuns.
Cu ceva timp in urma am descoperit un fibrom uterin de 5 cm si de aproximativ doua luni sangereaza la cel mai mic efort. Mentionez ca nu am copii sau avorturi si nu sunt de acord cu tratamentele clasice.Astept un raspuns.
Cu mii de multumiri,
Claudia
0
15-10-2012, ora 05:32
luna01
Nu este medic/terapeut
luna01
Buna ziua,

se poate folosi vitexul alaturi de zmeur+coacaz(macerat glicerinat) contra chisturilor ovariene?

Inca o intrebare: ce efect au vitexul.zmeurul si coacazul asupra tiroidei? Se pot folosi in cazul unei hipotiroidii?

Multumesc.
Numai bine va doresc.
0
07-12-2012, ora 21:54
M.IOANA
Nu este medic/terapeut
M.IOANA
Buna ziua
Va citesc de mult timp articolul si am inceput si eu sa iau de o luna Vitex.
In urma cu cateva luni am fost la medic deoarece in ziua 21 a ciclului icepeam sa sangerez usor pana in ziua 28 cand icepea menstruatia normala si mi-a spus ca am ovare polichistice si micropolichistice si mi-a dat ca si tratament tinctura de mladite de zmeur timp de 3 luni pauza doua si iar, insa totul a continuat.Iar acum dupa o luna de vitex nu s-a schimbat nimic. Ce imi recomandatii?
Va multumesc
0
29-01-2013, ora 09:38
crista2013
Nu este medic/terapeut
crista2013
Buna ziua
As dori sa stiu daca pot combina Vitex Agnus cu Branca Ursului(.Nu am menstruatie desi am 33 de ani, decat daca iau duphaston si am renuntat la medicatie deoarece nu am reusit sa ma vindec. )
0
29-01-2013, ora 15:12
monasimona
Nu este medic/terapeut
monasimona
in urma analizelor prescrise de medic am inteles ca am nivelul progesteronului scazut (0.477)...am urmat tratament cu clomyd si utrogestan insa acum urmez unul naturist cu pastile de napraznic si ceai de cretisoara...as dori sa stiu daca pot lua concomitent cu napraznicul si vitex agnus castus si daca acest produs este acelasi cu vitex fruit.imi doresc foarte tare un bebe..multumesc
0
04-03-2013, ora 20:46
kharysma
Nu este medic/terapeut
kharysma
Am fost operata de curand de endometrioza. Acum fac tratament cu Diphereline pentru a intra la menopauza. As dori sa stiu daca pot lua Vitex, pentru ca totusi el este indicat in amenoree. Va multumesc!
0
06-06-2013, ora 11:52
paulapau
Nu este medic/terapeut
paulapau
Buna ziua,
Am citit undeva ca Vitex-ul nu este recomandat in caz de tumori la glanda hipofiza. In ce ati relatat dvs, se pare ca e indicat in caz de prolactinom (tot o tumora pe hipofiza). Precizez ca eu am fost diagnosticata in 2010 cu un microadenom hipofizar secretant de prolactina de 2.8 mm.care la ultimul RMN facut la sfarsitul anului 2012 era de 1, 1 in urma unui tratament cu acupunctura si niste tincturi din plante. Fiind destul de costisitor..am renuntat la tratamentul naturist in urma cu cateva luni ( am facut tratament aprox. 2 ani) si, acum am repetat analiza de prolactina care a iesit mai mare chiar si decat prima data. Prima analiza de prolactina a avut valoarea de 47 (nu stiu unitatea de masura), intervalul de referinta era 5-35. Acum a iesit 53, intervalul de referinta fiind tot cel specificat anterior. Intentionam sa-mi reglez prolactina si, implicit problema la hipofiza cu Vitex, insa imi este putin teama si am nevoie de un sfat specializat. Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
0
03-07-2013, ora 20:55
buzycat
Nu este medic/terapeut
buzycat
buna!
aproape ca ramasesem fara speranta in rezolvarea problemelor mele. care recunosc nu sunt foarte mari dar sunt suparatoare. cateodata imi este frica sa nu devin deprimata din cauza lor. cautand si explorand de luni de zile, am dat de profilul tau pe care l-am citit cu mare atentie, precum si subiectele postate (mare parte din ele). recunosc, mi-ai inspirat incredere. nu stiu daca poti sa ma ajuti cu un sfat si pe mine dar incerc.
cele doua necazuri ale mele sunt ACNEEA (cu care ma lupt de ani buni) si CADEREA PARULUI (mi-a cazut tare mult).
mi-au fost prescrise de endocrinolog diane 35 dar m-am documentat si imi este teama de ele. in urma analizelor facute am un testosteronul un pic marit. am mai luat diane acum vreo 7 ani si cred ca de atunci au cam inceput problemele (dupa ce le-am intrerupt). ce sa fac? ce sa iau similar cu actiunea antiandrogenica a anticonceptionalelor?
am inteles ca clearogen a avut efect la tine? de unde il pot lua cel mai ieftin?
aaa, am uitat sa zic, am nascut acum opt luni si m-am ingrasat, adica pardon nu am mai slabit dupa nastere, am ramas grasa... am incercat si diete si nimik...
multumesc pt ca ti-ai facut timp sa ma citesti si iti multumesc anticipat in speranta ca vei incerca sa ma ajuti!
Dumnezeu sa te binecuvanteze, esti un om bun!
0
11-09-2013, ora 17:46
dy28my45
Nu este medic/terapeut
dy28my45
Buna
Am fost diagnosticata cu anovulatie, sunt aproape de infertilitate cu toate ca imi doresc un copil.Am avut si hiperplazie simpla cu focale de hiperplazie complexa fara atipii dupa 1 an si jumatate de tratament cu utrogestan simtomele au disparut, din dorinta de a trata infertilitatea am luat maca si vitex agnus, deoarece libidoul mi-a disparut total dar la 10 zile dupa tratament am inceput sa am singerari la numai 13 zile de la ciclu ce pot sa fac si care este cauza. Multumesc anticipat.
0
23-05-2014, ora 11:49
AnaLucia
Nu este medic/terapeut
AnaLucia
Buna ziua. O mica nelamurire am ref. la administrarea capsulelor de Vitex: inanite sau dupa masa? multumesc.
0
26-05-2014, ora 12:12
veronica ivona
Nu este medic/terapeut
veronica ivona
Buna ziua. Mi s-a recomandat Vitex fruit 2 cps/zi pentru mentstruatie abundenta pe baza unui fibrom uterin.Din a 3-a zi de administrare, am simtit o stare de agitatie ( similara consumului de cafea tare )si simteam bataile cariace, fara modificare de ritm.Am renuntat la capsule si starea de agitatie a disparut. Mentionez ca eu iau betalok( 100 mg/zi ) pentru palpitatii, prolaps valva mitrala. Va rog sa-mi spuneti daca considerati ca Vitex mi-a produs starea de agitatie sau a fost o pura coincidenta, deci daca e recomandat sa continui tratamentul sau dimpotriva am contraindicatie.
Precizez ca eu nu pot consuma cafea, ciocolata neagra pentru starea de agitatie pe care mi-o provoaca, desi tensiunea mea e mica ( 90/65). Sunt oare o persoana cu tendinta la a dezvolta dopaminergism ?
Va multumesc.
0
06-03-2015, ora 15:41
emeseh
Nu este medic/terapeut
emeseh
buna ziua! am inceput administrarea a acestui 'medicament' o pastila de zi, dupa nici 2 luni am inceput sa ma simt rau (dureri de cap, umflarea buzelor). am intrerupt pentru o perioada scurta, 2-3 saptamani dupa care am reinceput. simptomele au reaparut. mentionez ca doresc sa raman insarcinata, am incercat si tratamente prescrise de medici insa mai mult rau mi-au facut. Intrebarea mea este ca ar trebui sa opresc definitiv administrarea acestor pastile? daca da, ce alta solutie/alt tratament este pentru a putea ramane insarcinata si totodata sa ma regleze hormonal?
Multumesc anticipat
0
15-07-2015, ora 09:09
marriasb
Nu este medic/terapeut
marriasb
Buna ziua,

Am inceput sa iau Vitex si as dori sa stiu daca se poate administrata si pe perioada ciclului si daca se administreaza la fel cum scrie pe prospect. Multumesc.
0
08-10-2015, ora 08:51
Dana Iesan
Identitate neconfirmată
Dana Iesan
Buna ziua! Imi place cum se deruleaza discutiile.

Am 48 ani si datorita unei dereglari hormonale tipice pentru premenopauza (desi speram a se instala mai inspre 50!) am luat un preparat progestativ chimic (duphaston).

Sangerarea a reaparut, normal, dupa cele 10 zile apoi a urmat o perioada de doua saptamani libera si a reaparut, sub forma de patare, dar nu era firesc sa apara.

Nu am tolerat bine chimia de sinteza. Medicul ginecolog mi0a recomandat sa iau iar 10 zile duphaston.

Dar am apelat la vitex agnus, sint in a doua zi de 2x3 capsule x400 mg/zi, administrate sublinguala.

Este OK pentru a regla problemele mele cu hemoragia uterina disfunctionala si progesteron in minus?

Multumesc, Mr. Nick!
0
10-10-2015, ora 11:19
Dana Iesan
Identitate neconfirmată
Dana Iesan
Revin: este eficienta terapia cu vitex agnus castus. recomand, sint si medic si pacient. sanatate!
0
15-12-2015, ora 16:30
Poem
Nu este medic/terapeut
Poem
Buna ziua, va rog sa ma informati daca pot sa folosesc produsul Vitex avand in vedere ca sunt in menopauza indusa chirurgical prin histerectomie totala, mentionez ca am la ambii sani mastoza fibrochistica de cativa ani. Va multumesc.
0
31-01-2016, ora 14:31
Andreea V
Nu este medic/terapeut
Andreea V
BUNA ZIUA! Rugamintea mea este să îmi spuneti dacă aveti un cabinet, undeva si dacă oferiţi consultaţii, chiar si prin telefon sau skype. Eu am mai multe lucruri de rezolvat si as vrea să discut cu dvs mai in amanunt. Desigur pentru stabilirea unei scheme de tratament, mi se pare firesc să vedeti niste analize si situatia mea medicală completă. Vă sunt recunoscatoare dacă aţi dori să mă ajutati! Multumesc!
0
14-04-2016, ora 12:35
ioana ali
Nu este medic/terapeut
ioana ali
buna ziua!imi puteti spune si mie o schema de tratament a Vitexului si a mladitelor de zmeura tinctura?a insuficienta progesteron, am luat orgametril insa in ultima perioada cred ca nu isi mai fac efectul pt ca am hipomenoree.Nu vreau sa mai iau hormoni sintetici, as incerca produsele acestesa naturiste.Luna trecuta am luat doar tinctura de mladite de zmeur si am avut menstruatie normala, flux normal, luna aceasta am combinat cu vitexul insa am continuat sa iau vitex si dupa ce a aparut sangerarea si mi l a oprit.am citit pe site urile din strainatate ca vitex se ia incepand cu a 15 zi a ciclului menstrual pana in prima zi a ciclului apoi se face pauza pe perioada ciclului.in romana am gasit doar ca se ia 3 luni consecutiv insa nu specifica nimic altceva.Ma puteti ajuta?
0
27-06-2016, ora 09:45
EujenicM
Nu este medic/terapeut
EujenicM
Buna ziua ! Timp de 1 an am avut amenoree secundara pana cand am inceput sa iau vitex de 3 ori pe zi timp de 3 luni iar pe 12 iunie 2016 mi-a venit mult asteptata menstruatie.
Acum 27 iunie 2016, adica dupa 2 saptmani mi-a aparut o pata mica.ce fac?
De pe 12 iunie pana pe 27 iune am luat cate 2 pastile de vitex pe zi, deoarece imi era frica sa nu imi mai vina.
Intrerup tratamentul sau iau doar 1 pastila?
Va multumesc !
0
21-10-2016, ora 17:16
naturista
Nu este medic/terapeut
naturista
Si eu folosesc un produs naturist din Vitex Agnus Castus, Femicur, pentru PMS si sunt foarte fericita cu rezultatele. Mi l-a recomandat un medic din Germania acum mai multi ani, pentru ca la ei este folosit de zeci de ani, iar varianta din farmacie are avanatajul ca este si testata clinic pentru efectele secundare nu doar ca ai garantia ca este folosita proportia corecta...Acum se gaseste si la noi in farmacii
1
21-02-2017, ora 22:26
arianadima
Nu este medic/terapeut
arianadima
Am luat, este foarte buna...
0
20-04-2017, ora 15:19
emisil
Nu este medic/terapeut
emisil
:)
0
27-04-2017, ora 16:34
irina321
Nu este medic/terapeut
irina321
Buna ziua! De mult timp incercam sa raman insarcinata si medicul la care m-am dus nu prea m-a ajutat. Cred ca aveam niste dereglari hormonale, dar deoarece cand imi faceam ecografie sa vad daca am ovulatie totul era ok, menstruatia imi venea regulat si totul parea normal nu m-a trimis niciodata sa fac analize horminale. Imi zicea sa mai astept un timp si o sa se intample. Dar eu aveam simptome de fiecare data in lunile cand incercam sa raman insarcinata ca sunt. Ba imi intarzia cateva zile, ba aveam pete maronii multe zile peste durata ciclului menstrual, dupa care imi venea normal mensteuatia dar toate testele de sarcina erau negative. Simptome pe care nu le avusesem niciodata inainte de a incerca sa raman insarcinata. M-am rugat mult la Dumnezeu si la Fecioara Maria si m-a indrumat spre vitex. Initial il lyam doar in zilele in care aveam menstruatie. In cele mai dureroase zile si am constatat ca vitex pentru mine a avut efectul de analgezic natural. Am citit mult deapre vitex, pareri conteoversate, am citit mai mult in presa straina, in engleza. Acolo am dat de cazuri in care recomandau vitex pt obtinerea unei sarcini. Mi-a luat vreo jumatate de an sa ma hotarasc sa incerc ai solutia asta. Nu eram convinsa, dar am zis ce solutie naturala mai pot incerca pana sa imi faca desfundare de trompe sau alte proceduri cu riscuri care imi fusesera deja recomandate. Si am luat o luna, in fiecare zi, cate o pastila de vitex de 400 mg. Am luat in unelw zile si cate 2, dar am observat dureri de cap si am zis ca nu e bine. Am continuat cu maxim una pe zi. Cand imi aminteam, de regula la inceputul zilei. Dupa o luna am constatat ca au inceput sa mi se vindece xosurile de pe fund si spate, chiar si de pe fata. Acneea mea nu era pronuntata, dar pe.umeri si posterior nu era placuta la aspect. Am zis sa continui, daca tot nu am ramas insarcinata macar am scapat de cosuri si menstruatia nu mai e dureroasa. Urmatoarea luna ghiciti ce s-a intamplat. Mi-a intarziat mai mult de o saptamana mensteuatia, fara scurgeri sau alte simptome ciudate. Mi-era frica sa imi fac un test de sarcina sa nu obtin iar un rezultat negativ. Dupa o saptamana jumatate mi-am facut, in ziua aniversarii nuntii si nu imi venea sa cred ca este pozitiv. Am mai stat vreo 2 saptamani fara sa merg la medic, dupa care m-am incumetat si am mers sa imi confirme sarcina. Aveam o temere sa nu fie exteauterina, ce-i drept, nejustificata de niciun simptom. Doctorita mi-a zis ca sunt insarcinata. Am vrut sa-i spun ce am luat dar asistenta a inceput sa ma ia peste picior cand i-am zis ca am luat mg cu b6, care il luam antistres de ceva vreme si am vrut sa continui. Replica: daca tu crezi ca asta te-a ajutat m-a dezarmat sa continui. Mi-am schimbat si medicul ginecolog. Vitex am continuat saniau 3 luni de sarcina pentru ca citisem pe forumurile straine ca cine a renuntat beusc a pierdut sarcina. Cica dupa 3, luni placenta preia functiile hormonale pentru bebelus. Unele luasera chiar toata sarcina. Eu asa am simtit, ca la 3 luni sa ma opresc. Asta este experienta mea cu vitex. Sper sa va inspire. Sper ca medicii nostri sa ia mai mult in considerare si medicina naturista. Cred ca as fi fost candidata ideala penteu vitro. Dupa cum decurgeau pasii descrisi de medic.
0
03-05-2017, ora 14:49
Lulumina
Nu este medic/terapeut
Lulumina
Buna ziua, din păcate la 35 de ani ai mei, am fost diagnosticata cu menopauza prematura. De o luna iau Brânca Ursului, am ciclu foarte neregulat, acum aștept sa vad cât mi l Reglează Brânca, și voi începe și cu vitex. Îmi doresc din suflet un copil măcar sa mai apuc sa fac.. Ultimul ciclu l am avut pe 8 aprilie, dar îmi vine la 46-51 zile.. Va rog dacă îmi puteți recomanda ceva. Voi continua cu Brânca 3 luni și concomitent cu vitex sper din suflet măcar sa mi se regleze menstruația. Va mulțumesc și o zi frumoasa în continuare.
0
03-05-2017, ora 21:15
irina321
Nu este medic/terapeut
irina321
Colega mea care are 41 de ani avea semne de menopauza, o luna nu-i venea, o luna ii venea prea abundent. I-am povestit experienta mea cu vitex, eu am 33 de ani. I-am zis ca pe prospect scrie ca regleaza si dereglarile pentru cele care se indreapta spre menopauza. A luat ca si mine timp de 2luni vitex, o pastila de 400 mg pe zi si a venit fericita sa imi multumeasca ca i-a venit normal menstruatia si nu mai are probleme si nu o mai doare. Acum nu mai ia si ii vine normal ca inainte. Crezuse ca ajunsese la menopauza. Ea are deja o fetita si nu era disperata pe tema asta. Eu zic sa incerci sa iei in fiecare zi cate una. Vezi daca iti face bine. Daca nu ai probleme poti incerca. Inainte de a incerca sa raman insarcinata unele femei spuneau ca au luat continuu vitex timp de 2, 3, 6 luni pana sa ramana. Conteaza si alimentatia. Multe fructe, legume, fara fastfood plin de sare, fara sucuri proaste din comert, preferabil doar limonade facute in casa sau sucuri naturale tot facute in casa, fara carne cu hormoni, in special aia de pui, mai bine porc, cat mai natural. Efectul se va vedea rapid. Un pic de detoxifiere pt organism, multa vitamina c. Vitex se poate lua timp de ani fara efecte secundare, dar nu mai mult de doza potrivita
0
03-05-2017, ora 21:18
irina321
Nu este medic/terapeut
irina321
Nu stiu daca e bine sa iei mai multe remedii combinate. Eu am luat doar vitex. Incercasem cu vreo juma de an inainte si branca ursului, si napraznic, fara rezultat insa. La mine nu a functionat. La alte colege a functionat si napraznicul si branca ursului. Ce am mai facut a fost ca dupa menstruatie, vreo 3 zile, mi-am pus comprese calde cu ulei de riciin in zona ovarelor, care au ca efect, in caz ca sunt infundate desfundarea trompelor, sau ameliorarea functiilor ovariene, a circulatiei in acea zona. Se poate ca si asta sa fi avut un efect benefic.
0
03-05-2017, ora 22:07
Lulumina
Nu este medic/terapeut
Lulumina
Mersi mult de tot Irina. Voi începe și eu vitex și am sa iau 2 pe zi, sper din suflet sa regleze ceva. Apreciez mult răspunsul tău. O seara frumoasa în continuare.
0
09-05-2017, ora 15:11
irina321
Nu este medic/terapeut
irina321
Te rog, la cel mai mic efect negativ sa iei doar doza zilnica recomandata, de 1 singura capsula pe zi. Ce-i prea mult strica si tratamentele naturiste tot tratamente sunt. Mai bine mai putin dar cu efect suficient. Eu cred ca o pastila pe zi de 400 mg regleaza echilibrul hormonal incet, dar sigur si ajuta organismul progresiv si natural sa isi revina la functiile lui normale. Eu cand luam 2 pe zi aveam dureri de cap. Asa ca in luna cand am ramas insarcinata am luat dor una pe zi. Si colega mea cu probleme de menopauza tot asa a luat. In 2 luni totul la ea a revenit la normal.
0
11-05-2017, ora 11:50
Lulumina
Nu este medic/terapeut
Lulumina
Bună Irina, mersi de sfat. Încă nu am început vitex, îmi urmăresc temperatura bazala pt ca altfel nu știu cand ovulez, și mi a apărut ca duminica as fi ovulat, pe principiul celor trei creșteri consecutive de temperatura. Ideea e ca după cum am spus luam Brânca Ursului, dacă ai idee sau știi daca sa opresc sau sa iau în continuare. Mi e frica în cazul în care am rămas, zic asta pt ca am o sensibilitate la sâni, știu ca e încă super devreme pt orice simptom...dar..Și am zis sa aștept cu vitex sa nu dau peste cap mai mult decât este organismul. Și dacă nu am reușit o sa iau și vitex. Vitex îl potua și după ovulație sau și în sarcina? Apreciez mult răspunsul tău. O zi frumoasa în continuare
0
11-05-2017, ora 13:33
irina321
Nu este medic/terapeut
irina321
E bine sa incepi cu vitex la inceput de ciclu menstrual. Cand esti sigura ca nu ai ramas. Si eu am incercat cu temperatura bazala vreo 3 luni la rand. Nu prea m-a ajutat mare branza. Ideea e ca noi nu stim exact cand ovulam. Nici macar doctorita mea nu stia, decat dupa ecografie care imi spunea ca am ovulat deja. In luna cand am luat vitex nu am tinut cont de ovulatie. Chiar credeam ca nu prea aveam cum sa raman, pentru ca nu nu am urmat un program fix de incercari. Am "prestat" dupa menstruatie, pe la mijloc si cam atat. Nimic care sa se potriveasca cu schimbari de temperatura bazala, secretii specifice sau ceva de genul. S-a petrecut totul natural. Dar stiu ca nu a foat doar o intamplare. Stiu sigur ca pe mine vitex m-a ajutat pentru ca m-am simtit foarte bine in urma tratamentului. Vitex regleaza siatemul endocrin feminin. Imi disparusera cosurile, incepusem sa slabesc fara sa ma chinui, sa ma simt ca "in tinerete".
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hormonii din laptele matern influențează pozitiv flora intestinală a sugarului
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Hormonii feminini ar putea proteja femeile de efectele gripei
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  •