Viroza sau altceva

22-02-2013
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
Baiatul meu de 5 ani a avut cu 3 zile in urma dureri in git noaptea iar dimineata a spus ca nu-l mai doare dar peste zi a inceput sa-i curga nasul si sa stranute des.
Medicul ne-a spus ca e viroza si ne-a dat ca tratament urmatoarele: 1) Viusid 1/2 pachetel de 2 ori/zi; 2) Interferon de picurat in nas; 3) Ingalipt perntru git; plus spalaturi cu solutie fiziologica si gargara cu ceai de musetel.
Temperatura s-a ridicat in a doua zi a bolii pina la 37, 3 apoi s-a normalizat singura si deaceea nu i-am dat nimic.
Ma ingrijoreaza faptul ca e a 3 zi si el tot stranuta foarte des (ceva neobisnuit pentru noi) si i se infunda nasul.
Poate fi ca stranuturile sa fie din alta cauza si care ar fi ea.
Starea generala a organismului e normala nu are dureri de cap mainca bine, doar noaptea se trezeste din cauza stranuturilor pronuntate si a nasului infundat.
La medic am programare pe luni abia si e foarte problematic cind te duci fara programare.
Va rog mult sa imi spuneti e ceva grav si ar fi cazul sa merg la un medic din spital sau sa continui tratamentul si sa astept pina luni.
4 comentarii
0
22-02-2013, ora 18:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu vad motivul ingrijorarii exagerate... deoarece temperatura 37.3 nu se considera febra
la copii febra se considera de la 37.8_38.0
2 stranutul este o reactie normala de aparare a organismului...
3. acele dureri de gat noaptea puteau sa fie de la un reflux gadtric in somn...dupa o mancare acra, suc, fructe citrice s.a
si stranutul poate fi o reactie alergica la aceleasi alimente...pe care organismul nu-l tolereaza
0
22-02-2013, ora 18:50
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Dar poate fi exclusa viroza in cazul in care stranuturile foarte dese si pronuntate se mentin deja a 3 zi si sint prezente si noaptea iar mucozitatile sint lichide.
0
22-02-2013, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poate fi exclusa.
poate fi o forma usoara...cu care sistemul imunitar lupta cu succes
in popor se stie ca." O viroza tratata trece in 7 zile si una Ne trata trece in o saptamana "
orice proces declansat in organism trebuie sa treaca prin cateva etape pana la vindecare
o vindecare completa a sistwmului respirator survine dupa 21 de zile...
0
22-02-2013, ora 19:01
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Va multumesc foarte mult, mi-au fost de mare ajutor sfaturile dumneavoastra. Sa va dea Domnul sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: