Virgina la aproape 30 de ani - incotro?

06-08-2010
Ella_b
Nu este medic/terapeut
Ella_b
Buna ziua,

De cateva saptamani, de cand l-am cunoscut pe prietenul meu, ma macina o multime de ganduri referitoare la viata sexuala... Am ajuns pana la varsta asta trecand prin relatii scurte de 1-3 luni, in care nici nu concepeam existenta sexului. Evident, aveam fantezii cu respectivii prieteni, experimentam autostimularea, dar nu ma framanta ideea inceperii vietii sexuale. Principiile mele erau puternice si clare, voiam mai intai o relatie frumoasa, serioasa, de viitor, cu persoana potrivita... sa intalnesc barbatul cu care sa vreau sa ma casatoresc, cu care sa comunic bine, sa il admir personal si profesional, care sa-mi inspire incredere si sa-mi ofere stabilitate. Iar sexul avea sa se intample candva dupa multe luni de relatie, poate dupa logodna sau chiar casatorie. Convingerile mele nu sunt neaparat de natura religioasa, desigur este si asta un factor extrem de important, dar mai sunt si altii precum educatia primita, luciditatea mea, sistemul valoric, imaginea de sine, simtul moralei, credinta in puritate, implicatiile nedorite ale sexului - accidente precum BTS, o eventuala sarcina etc.

De cand l-am cunoscut insa pe actualul meu prieten am simtit ceva deosebit fata de el... comunicam foarte bine, imi inspira incredere, si am ajuns sa trecem prin niste etape in plan sexual prin care nu credeam ca as putea trece... mi-a daramat niste bariere, s-au intamplat treptat intre noi lucruri pentru care ma simt vinovata (am decazut in propriii mei ochi) dar la care nu ma pot abtine sa ma gandesc. Am ajuns sa ne dezbracam, sa ne stimulam manual reciproc... poate nu este foarte mult, dar pentru mine e un pas enorm intr-o directie periculoasa.

Ma simt foarte atrasa de el, e foarte atent cu mine, ma rasfata, dar cu toate acestea nu este persoana cu care m-as casatori, are unele minusuri peste care nu as putea trece. Daca ar fi fost "the one", poate as fi luat decizia de a face dragoste cu el... Dar in conditiile in care nu este, nu cred ca ar fi cea mai potrivita decizie.

Problema este ca atractia dintre noi este foarte mare si eu ma gandesc aproape toata ziua la sex, am o pofta nebuna, mult mai intensa decat inainte... Ce ar fi mai putin rau: sa-mi incep viata sexuala cu el sau sa continui sa ma autostimulez zilnic, imaginandu-mi sute de momente cu el, de pozitii, de replici... MA TORTUREAZA toate gandurile astea... Daca continui relatia cu el, imi va fi tot mai greu sa ma abtin de la sex. Daca ma despart de el, voi fi - iarasi - singura si cine stie cand si daca il voi intalni pe barbatul potrivit, care sa-mi placa sub toate aspectele, pe care sa-l astept pentru a ma darui lui si doar lui?

Mi-ar fi de mare folos parerile voastre. Multumesc.
22 comentarii
0
06-08-2010, ora 09:53
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
îl iubiţi pe acest domn? vă atrage din punct de vedere sexual, mental- simţiţi nevoia să vorbiţi cu el, să-l vedeţi etc? Atunci de ce nu puteţi trece peste un ideal- problema cu timpul este că oamenii dacă au fost singuri multă vreme riscă să îşi construiască din ce în ce mai puternic idealuri spre care să tindă, chiar dacă nu este posibil acest lucru. De aceea mulţi dintre oamenii care sunt singuri după 30 şi ceva de ani, mai ales femei riscă fie să rămână singure, din cauză că nimeni nu se potriveşte imaginii propriiîn minte, fie ajung cu cineva total opus, din frica de a rămâne singure. Cumva idealurile fac rău şi există riscul să fie ratat acel "the one" din cauza imaginii prea fixe... Sunt doar lucruri la care să vă gândiţi şi să analizaţi, nu zic acum că acest domn este această persoană neapărat, doar că este posibil să fie totul altfel decât v-aţi închipuit de-a lungul timpului.
0
07-08-2010, ora 11:47
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu sunt curioasa care sunt acele minusuri peste care nu poti trece?Sa stii ca nimeni nu este perfect, nici chiar tu si daca nu poti accepta pe cineva cu bune si rele, risti sa ramai singura pt tot restul vietii.Te-ai gandit vreodata ca nepotrivirea la pat poate fi devastatoare?
Cred ca ar trebui sa pui in balanta principiile dupa care te ghidezi si sa analizezi bine atat riscurile cat si beneficiile ulterioare.
Alegerea de a-ti incepe viata sexuala iti apartine bineinteles, insa dupa parerea mea, faci mai multe pacate daca poftesti la sex, daca te autostimulezi zilnic s.a.m.d.
Mai bine incerci decat sa tanjesti...

PS: Nu mai visa la Fat Frumos pe cal alb, pt ca nu va veni niciodata!Sau nu in vremurile astea...
0
07-08-2010, ora 14:50
Ella_b
Nu este medic/terapeut
Ella_b
Bun... referitor la acele minusuri... mi-ar placea sa aiba cel putin lucrurile - materiale si spirituale si realizarile pe care le am eu... Nu cred ca cer foarte/prea mult: sa aiba macar atat cat am eu.
Nu-mi convine familia lui, conditiile materiale, faptul ca nu se remarca prin nimic - nici personal, nici profesional. Se poarta foarte frumos cu mine, dar mi-e teama ca pe termen lung asta n-ar ajunge... Acum poate da, as putea trece peste asta, dar peste 2-5-10 ani nu stiu cat as mai putea indura. Da, imi veti spune, dar poate peste acei ani va fi super realizat profesional. Tot ce-i posibil, dar daca pana la 30 de ani nu s-a realizat cat de cat, de ce s-ar schimba lucrurile mai incolo?
As vrea un barbat bun, cu principii, descurcaret, pe care sa-l admir si personal si profesional.
Tin la statut si sunt oarecum materialista, stiu, dar nu toate ne dorim (si) asta?
0
07-08-2010, ora 16:16
d_christyne
Nu este medic/terapeut
d_christyne
Eu cred ca un psiholog te-ar ajuta mai mult decat niste sfaturi pe forum.
Nu imi vine sa cred ca in secolul 21 inca mai sunt oameni care mai gandesc asa.majoritatea oamenilor se gandesc la 30 de ani la casnicie si copii si tu te gandesti daca sa iti incepi viata sexuala sau nu.
Daca astepti barbatul care sa aibe aceleasi realizari materiale si spirituale ca si tine si la 40 de ani si la 50 de ani tot virgina o sa fii...si singura, defapt nu o sa fii chiar singura pt ca o sa ai toate acele realizari materiale si spirituale ale tale.
Te-ai gandit ca ai putea intalnii acel om care sa aiba toate realizarile materiale si spirituale pe care ti le doresti tu de la el si care sa aiba acea familia minunata si sa se remarce prin absolut tot ceea ce face si totusi sa nu te potrivesti cu el de nici un fel nici ca iubit nici ca amant nici ca nimic.Multe dintre noi au intalnit asemenea barbati minunati care s-au dovedit a fi niste nenorociti ca iubiti.
Insa poate tu ai mai mult noroc dar ma indoiesc pentru ca datorita acestei mandrii sau perfectionism nu stiu cum sa il /o numesc o sa ramai cam singura.
Invata sa mai lasi putin de la tine pt ca mai intai trebuie sa dai ca sa primesti.Cand o sa invetii sa mai lasi de la tine, nu o sa te mai tii asa tare si nu o sa mai pui atat de mult accentul pe lucrurile care conteaza mai putin in viata o sa vezi ca o sa poti sa fii multumita, poate ceea ce iti trebuie tie nu e neaparat ceea ce vrei tu te-ai gandit la asta ???
Daca simti ceva special pt acest om incerca sa vezi dincolo de defecte poate o sa descoperi ceva mult mai frumos. Si daca tu esti atat de wow ai putea sa il tragi dupa tine, prin exemplul pe care tu il dai el o sa isi doreasca sa se ridice la nivelul tau, asta daca intre voi e ceva mai mult decat o simpla atractie sexuala. Si dupa cum mai spunea cineva mai sus alegerea de a-ti incepe viata sexuala iti apartine insa mie mi se pare o prostie sa tanjesti si sa te stimulezi zilnic mai bine incerci, nu consider ca o sa ai nimic de pierdut.
0
23-08-2010, ora 16:26
mihaitz@
Nu este medic/terapeut
mihaitz@
Din cauza ca suferi de perfectionism esti virgina la 30 de ani si nu ti-ai gasit un barbat langa tine...
Tu crezi ca esti perfecta din toate punctele de vedere ? Fii sigura ca nu ! Toti, dar absolut toti avem anumite defecte...
Sunt altii saracii dorm fara acoperisuri la case si nu se mai plang, dar stii de ce ? Pentru ca se iubesc si este tot ce conteaza si se multumesc cu putinul care-l au de la Dumnezeu !
Pe cand tu. mai ai putin si ne spui ca locuiesti intr-un castel si esti ce-l putin o printesa.
Nu te mai uita la prea multe filme cu influente dastea ca nu-ti fac bine.
Sper sa gasesti un barbat perfect din toate punctele de vedere.
0
05-09-2010, ora 22:21
cezarjunior
Nu este medic/terapeut
cezarjunior
ori e prea slab, ori mai are inca o fata.tu coboara cu picioarele unde trebuie.
0
26-11-2010, ora 11:37
paul_84
Nu este medic/terapeut
paul_84
ella tu intr-o relatie traiesti cu cariera partenerului sau cu el ca om?
Parintii lui ce legatura au cu el? Traiesti cu ei sau cu el?
0
27-11-2010, ora 11:57
Dyduztu
Nu este medic/terapeut
Dyduztu
Draga ella, si eu am trecut prin aceiasi experienta ca si tine, mi-am inceput viata sexuala la 33 de ani, si credema a fost o experienta dureroasa pentru mine mai ales ca am fost mintita de catre partener, am fost pacalita, am crezut ca el este viitorul meu prieten si nu a fost asa, la o saptamana dupa ce am fost a lui s-a impacat cu fosta prietena, dar nu regret nimic pentru ca a fost ceva frumos din care am invatat multe sa nu mai fiu asa increzatoare in barbati si sa nu mai cedez din prima si acum sunt intradevar intr-o relatie nu prea reusita in care am devenit dependenta de aceasta persoana in care nu pot sa-i dau cu piciorul de teama sa nu raman singura, e decizia ta pana la urma dar eu te sfatuiesc sa nu te grabesti si sa faci aceeasi greseala pe care am facut-o si eu, gandeste-te de 3 ori inainte ca sa nu regreti mai tarziu, mai bine mai tarziu
0
29-11-2010, ora 02:37
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Draga Ella, nu contest valoarea ta pe plan profesional, moral, sau pe ce plan vrei tu. Sunt sigura ca ai muncit pentru tot ce ai si ca meriti sa fi respectata si apreciata la justa ta valoare. Dar ai creat in mintea ta un barbat-prototip, de la care ai asteptari foarte mari si care...nu exista! Din cauza barierelor stricte pe care ti le-ai impus, o sa-l astepti pe mister perfect o viata...si el n-o sa apara. Nu lasa cei mai frumosi ani din viata ta sa treaca pe langa tine...lasa relatia asta sa curga, pas cu pas, si lucrurile ti se vor parea mai mult decat firesti si naturale. Si aici ma refer la a face sex. Nu iti spun sa te arunci in bratele primului venit ca sa scapi de virginitate. Iti spun sa-ti asculti inima si ratiunea (cu toate ca cele 2 nu prea merg bine impreuna :)) si sa urmezi calea cea mai buna pentru tine. Chiar daca o sa faci sex cu iubitul tau si dupa or sa te napadeasca regretele de natura morala...gandeste pozitiv si invata din aceasta experienta. In fiecare actiune pe care o intreprindem se afla avantaje si dezavantaje, trebuie doar sa ne asumam actiunile si sa trecem peste...mai intelepti, mai experimentati. Invata sa treci cu vederea minusurile partenerului tau, nimeni nu e perfect. Daca chiar nu poti, inseamna ca el nu e potrivit pentru tine. Si ne intoarcem la cautari zadarnice. Corpul tau isi cere tributul, sunt lucruri specifice pe care le faci la o anumita varsta. Sexul e unul dintre ele, nu exista o varsta standard pentru a face sex dar din cate spui tu, ceasul tau biologic ticaie din ce in ce mai tare :) Deci...asuma-ti faptul ca trebuie sa faci si sex :)
0
29-11-2010, ora 13:27
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
pentru ella si alte fete: nu faceti sex cu orice loser...

"Nu cred ca cer foarte/prea mult: sa aiba macar atat cat am eu.
Nu-mi convine familia lui, conditiile materiale, faptul ca nu se remarca prin nimic - nici personal, nici profesional. Se poarta foarte frumos cu mine, dar mi-e teama ca pe termen lung asta n-ar ajunge"

...pentru ca genu asta de rapani care sunt mielusei la inceput sunt diavoli dupa... vezi cazul sopranei care s-a sinucis
1
07-07-2012, ora 04:28
unomnormal
Nu este medic/terapeut
unomnormal
De ce sexul trebuie sa fie neaparat cu 'the one' ?
Sexul se face de placere, pentru placere reciproca. Nu este un premiu pe care trebuie sa-l oferi celui cu care te casatoresti. Nu pierzi nimic daca faci sex cu cineva si apoi relatia nu rezista, sau nu se materializeaza in casatorie.
Daca te indragostesti de cineva si apoi ramai cu ochii in soare suferi la fel si daca ai facut sex si daca n-ai facut.
Pierzi mai mult daca ai facut si sex? Ce pierzi? Virginitatea?
Din contra, faci un pas inainte. Ai o experienta, descoperi ceva!
Nu te mai gandi la sex ca la o moneda de schimb, gen fac sex data te casatoresti cu mine, pentru ca asa impui o bariera pe care nu o va trece nici un barbat!
Eu unul as zice pas, caut in alta parte. Sufletul bun si neprihanit e o calitate, dar ceea ce ne atrage pe noi barbatii ca pe niste fluturi la lumina unui bec este mirosul de pasarica. :) Si crede-ma ca acum, in secolul vitezei nu pierde nimeni ani din viata ca sa o miroasa dupa casatorie.
0
09-07-2012, ora 20:56
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
Am o cunostinta, 33 ani, virgina si pot afirma ceea ce a mai scris un comentator mai sus: esti perfectionista.
De ce nu-ti scoti virginitatea la licitatie? A mai facut-o o romanca, a luat 10.000 euro si a dat si peste un barbat chipes...si sigur avea si o stare materiala foarte buna daca a fost dispus sa plateasca acesti bani pentru o deflorare.
1
09-07-2012, ora 21:33
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@shadowshadow

LOL! Buna idee, sigur iese ceva bun din asta (ideea cu licitatia)... Numai ca Ella a pus intrebarea acum 2 ani, mai mult ca sigur ca s-a si despartit de individul cu pricina, sau poate chiar s-o fi si maritat intre timp.

E totusi oarecum logic ce face ea. In momentul in care devii intim cu o persoana te cam atasezi emotional de ea, si risti sa fii ranit daca respectiva nu este o persoana de calitate. Ca nu iti mai vine cu una, cu doua sa te mai desparti de ea dup-aia. Sau asa am eu impresia..
1
09-07-2012, ora 23:04
Ella_b
Nu este medic/terapeut
Ella_b
@ the_eye

Da, am postat intrebarea acum 2 ani si intre timp am mai avut o relatie dar simteam - din nou - ca nu este persoana potrivita pentru mine, astfel ca nu mi-am putut asuma acea relatie si nu am putut sa trec peste principiile mele (multi poate le veti considera absolut stupide)... deci starea mea "fizica" nu s-a schimbat :))

Ai dreptate, si eu cred ca m-as atasa/m-as fi atasat si mai tare de aceasta noua persoana daca am ajunge sa fim intimi in totalitate si n-as vrea sa fiu apoi prinsa in mreje...
0
09-07-2012, ora 23:29
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Ella_b

Simti ca ti-e frica de intimitatea fizica cu cineva? Sexul este ceva visceral si primar, si pe unii ii sperie ideea. Fie se nasc cu aceasta teama, fie o invata mai tarziu, posibil din cauza educatiei gresite pe care au primit-o.

Sau cei 2 useri de dinaintea mea au dreptate si problema la tine este perfectionismul exagerat.

P.S: Sa stii ca sexul nu este ceva dificil, daca esti cu persoana potrivita si te simti atrasa de ea vine de la sine, este chiar ceva foarte simplu. :) Asta in caz ca simti ca ti-e... teama, cumva... chiar indefinit. Mie una cand eram foarte tanara imi era, nu stiu daca si asta ar putea fi o problema la tine.
1
13-07-2012, ora 00:41
toniandrei
Nu este medic/terapeut
toniandrei
Ella : eu cred ca ai o durere de cap, pentru durerea ta iti recomand sexul placut, stiu o persoana de 39 de ani tot ca tine virginea care a realizat tarziu ca a stat si a asteptat degeaba ca sa vina " al mai fain ficior din sat" sa o bage in capita cu fan :)), si sa sti ca cea mai mare realizare din universul asta al omului este copilul si daca vrei sa faci asa ceva tre' sa faci sex neaparat, si mai ia in considerare ceva, ai deja 30 si ceva de ani (multi inainte) daca mai astepti mult si o sa faci un copil pe la 40 si ceva o sa ajunga copilul tau sa aiba grije de tine pe la 20 de ani ceea ce nu e drept, deci grabestete ca nu mai ai mult, inplinestete ca fiinta omeneasca lasa materialul ca bani vin si se duc la fel cum vin. bafta
0
06-08-2012, ora 21:41
unomnormal
Nu este medic/terapeut
unomnormal
Bravo!
Toniandrei a pus puncul pe i: Pentru a te implini ca fiinta trebuie sa ai copii! Altfel aproape ca poti sa spui ca ai trait degeaba.
Pana la urma, solutia la problema ta este sa te arunci cu capul inainte, sa nu te mai gandesti si sa nu te mai uiti in urma.
Si cum ti-o fi norocul...
Pana la urma, orice si oricum e mai bine decat sa ajungi baba batrana si singura.
Asta e! Spune gata, arunca-te intr-o relatie si mergi pana la capat!
1
05-05-2013, ora 23:26
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
@Ella_b

Va veni vremea, intr-o zi, cand o sa vrei sa dai orice pentru da timpul inapoi, va veni vremea cand doar vei culege si nu vei mai alege. Ai grija la regrete, vor durea oribil.
2
19-05-2013, ora 20:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Nimeni nu o incurajeaza pe fata asta. As zice ca nu prea sunt oameni milosi pe aici, oameni morali, crestini...cu atat mai putin...
Eu cred ca trebuie sa nu renunti la principiile tale, sunt ale tale, nu trebuie sa traiesti dupa gura lumii. Si apoi nu copilul trebuie sa faca casatoria, trebuie sa te casatoresti cu cine o sa stea cu tine la bine si la greu, la sanatate si la boala, la bogatie si la saracie, daca nu poti sa faci copii?...Doamne fereste... Trebuie sa fii parasita pentru o femeie fertila, inseamna ca nu esti femeie? Si apoi stiti cum se zice :' face Dumnezeu cuib si ciorii chioare'...
0
28-07-2013, ora 13:19
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
Elina, nu ai cum sa incurajezi asa ceva. Ea nu face sex cu nici un barbat deoarece nu e la nivelul ei profesional. Tu auzi ce spune ? Nu ii plac parintii lui de parca se culca cu ei si nu cu el. Principiile astea mi se par cele mai idioate... o sa apuci 40 de ani si o sa fii tot virgina domnisoara ella, iar atunci stii ce vei face? Vei fi disperata si vei renunta la toate principiile astea din anul 1800 si vei da de unul care la prima vedere pare ok si de fapt e mare betiv si te va bate si iti va lua si salariu ca sa se duca cu baietii pe nu stiu unde. Si atunci vei ramane cu buza umflata ca ai dat cu picioru altora care probabil meritau. Esti in anul 2013 nu poti spune ca vrei sa faci sex dupa casatorie...cum a mai spus cineva trebuie sa te asiguri ca te potrivesti in pat inainte sa faci pasu asta. Nici nu vreau sa ma gandesc ce educatie ai avut daca poti gandi in halu asta. Gizas craist !!!
0
25-09-2021, ora 20:02
Johnny_V
Nu este medic/terapeut
Johnny_V
Dragă Ella, întâmplător am dat peste comentariile tău. Sper din tot sufletul ca între timp să nu fi renunțat la principiile tale, să fi găsit persoana potrivită și să te fi căsătorit.

Eu, unul, sunt foarte dezamăgit de femei și (voi folosi un cuvânt dur), scârbit de bărbați.

Ai avut perfectă dreptate în ceea ce privește felul în care ai evaluat situațiile în care ai fost pusă. Până la urmă, rochia de mireasă trebuie să simbolizeze ceva, altfel care ar mai fi rostul?! Iar bărbatul care iubește o femeie cu adevărat trebuie să-și asume fără echivoc responsabilitatea.
0
25-09-2021, ora 20:30
Johnny_V
Nu este medic/terapeut
Johnny_V
Pentru mine, dragostea adevărată este să fii un sigur suflet cu persoana iubită, cu mult înainte de a fi un singur trup. Să știi să o iubești din toată inima, să o respecți, să-i dăruiești o floare. Să stai în genunchi în fața ei și să-i spui că o iubești, fără să aștepți ceva în schimb.

Femeia care se respectă și se păzește până la căsătorie, în pofida vremurilor, a propunerilor sau a "sfaturilor" cu care e "bombardată", e un înger pe pământ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: