Vindecare gastrita

21-02-2015
Paul Matei
Nu este medic/terapeut
Paul Matei
Haideti sa va zic cum cred ca am inceput sa scap de gastrita. Ma confrunt de cativa ani (3-4) cu gastrita. Tot timpul simtome de durere de stomac, arsuri, aciditate foarte mare, raguseala si tuse din cauza acidului gastric in esofag. Am fost la o multime de medici gastroenterologi, endoscopii, tratamente peste tratamente, am tinut regim mai multe perioade, am renuntat la alcool dar in zadar, simptomele erau aceleasi pana acum 2 saptamani.
Tot ce am facut a fost sa incep sa mananc dimineta, dupa ce ma trezesc, 'mancare normala', si vorbesc cat se poate de serios. In fiecare dimineata, la 10-15 minute dupa ce ma trezesc iau masa ca si cum as manca la pranz. Mentionez ca de cativa ani mancam foarte putin dimineata, de obicei iaurt, banane, lapte, cerelale, din cand in cand covrigi, etc...pentru mine a fost cea mai mare prostie. Sa nu va mai zic ca am incercat tot felul de 'tratamente' de pe net: miere pe stomacul gol, cure cu suc de cartofi, de morcovi, de varza, 2-3 litri de apa zilnic, am exlus total fast food, prajeli, acool, (nu ca fast foodul, alcoolul sau prajelile ar fi bune pentru stomac)...si alte alte chestii dar in zadar. Va mai zic ca eu sufar de aceasta gastrita din cauza stresului..mai si fumez, dar credeti-ma ca chiar ma simt bine de vreo 2 saptamani(repet, am cativa ani de cand nu m-am mai simtit asa, cu toate medicamentele). Apropo, vazand ca imi este mai bine..am inceput sa beau si cate un pahar, doua de bere..un vin si nu am probleme. Si inca o precizare: Nu mai fumati sau beti cafea pe stomacul gol, este cea mai mare prostie, mancati bine dimineata apoi fumati, daca chiar nu va puteti lasa(e si cazul meu). Am uitat sa precizez, am 27 de ani. multa sanatate!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Tratament gastrită
  •