Vigantoul si vit. D, un mare pericol pentru copii nostrii | Forumul Medical ROmedic

Vigantoul si vit. D, un mare pericol pentru copii nostrii

18-11-2011
Iminira
Nu este medic/terapeut
Iminira
Vigantolul este 'vitamina D' cu adaos de calciu anorganic, calciu neasimilabil. Insa asa-zisa vitamina D nu este o vitamina ci este un hormon care duce la calcifieri necontrolate in organism, la rahitism, la dereglarea masiva a calciului ionic. De la aceasta pacoste se inchide des fontanela prea devreme astfel incat creierul nu se mai poate dezvolta, se calcifiaza creierul si organele, se decalcifiaza oasele facandu-le moi. Aceasta otrava zilnica a sugarilor nu ajuta deloc la rahitism - pt. asta se da doar - ci mai degraba il provoaca si il agraveaza. Atat doctorii cat si mamele sunt extrem de naivi crezand in propaganda concernelor farmaceutice si dau sugarilor des chiar din primele luni si fara un motiv intemeiata, uneori chiar ani de zile - vigantol bietilor sugari. Urmarile acestei prostii evidente le puteti vedea singuri chiar din relatarile mamelor pe forumurile medicale. Mai jos am adunat cateva din miile de cazuri existente:

Un medic (Dr. Balan Anisoara) scrie aici ca: 'aceste suplimente cu calciu si vit. D nu se dau incontinuu deoarece exista pericolul ca fontanelele sa se inchida prematur'. Desi numai pe jumatate adevarat - caci si doze scurte duc la dereglaj, ca orice hormon, si acest medic este unul din putinii care spun asa ceva, restul prefera sa indoape orbeste copiii cu substante al caror efect il ignora.

Fontanela inchisa la 4 luni de la vigantol:
'buna ziua baietelului meu i sa inchis fontanela inca de la 4 luni acum ca are 9 luni nici nu se mai simte nimic acolo;intrebarea e ar fi vreo problema cu formarea capului pe viitor;tin sa precizez ca vigantol n-i sa recomandat pana la 18 luni ;multa lume ma infricoseaza ca i se va forma capul urat sau chestii dinastea ;dar eu il vad ca pe un capusor normal putin mai bombat in frunte unde am intele ca asa i s-a inchis craniul!'

Fontanela redusa de la vigantol
buna ziua am un baietel de 6 luni care s-a nascut cu 2600kg si 49 cm la 8 luni.acum cantareste 8 300 si are 68 cm.pediatru la care am fost mi-a zis ca are fontanela mica si mi-a recomandat sa nu-i mai dau vigantol DELOC.ce sa fac ?si cu greutatea a avut o problema mi-a zis ca are cu 2 kg in plus.Am voie sa ii dau cereale sau/si biscuiti?va multumesc anticipat'

O mama scrie despre pierderea apetitului de la vigantol;
'Copilul meu de mic a fost rahitic si a luat cate 5 picaturi de vigantol.Fontanele i s a inchis la 1 an si 8 luni.Anul acesta in martie am fost al medicul de familie pentru ca transpira excesiv si desi i am facut analize la sange si calciul era in limite normale mi s a spus sa ii dau vigantol pana la sfarsitul luni aprilie.De 2 saptamani nu mai mananca bine, iar de o saptamana aproape deloc, bea mai mult cam o jumatate de litru de lapte in rest nimic.Am citit ca este foarte periculos excesul de vigantol si imi este frica sa nu fi facut intoxicatie cu vitamida d.Va rog sa imi spune ti ce as putea face.'

Probleme cu apetitul la o mama care isi indoapa copilul cu vigantol si fier anorganic
'am un bebelus de 5 luni care a fost nascut la termien la 40 de sapt cu 3000 de grame.
Acum la 5 luni are 7000 de grame dar problema este ca de vreo 2 sapt mananca f prost si nu mai ia deloc in greutate. a fost hranit exclusiv artificial cu humana 1 acum cu lactana de la topfer.
Ii dau fier hausman 5 picaturi pe zi vigantol 4.'

Pt. ce dau unii medici vigantol la un copil bine dezvolatat fara urma de rahitism:
'Sunt mamica a doi copilasi! O fetita de 4 ani si un baietel de 3 luni si o saptamana. Baietelul meu a avut la nastere 3280g iar acum avem 7200-7300g. Mi sa spus ca este greutate de 6 luni. Mancam numai san. La consultatia de la 3 luni, med de familie ne-a dublat doza de vigantol si ne-a dat cate 5ml de calciu pe zi timp de 20 de zile.Asta pentru ca i-am aratat caputul care ni s-a parut noua ca s-a aplatizat fff putin in partea dr spate. Este bine ca acum ii dau 4 pic de vigantol pe zi? Dar pentru ca mai uit cate o zi la sa-i dau vigantolul este foarte grav? nu uit prea de dar se mai intampla!'

Ce spune o mamica despre cazuri cunoscute personal cu daune de la vigantol:
'buna ziua!vreau sa iti spun ca sa mai ceri parerea unui medic cu maritul dozei de vigantol pt cit timp ti-a spus sa ii dai cite 4 picaturi?pentru ca eu cunosc doua cazuri care au avut probleme pentru ca s-a inchis fontanela fortat si la un copilas i s-a pronuntat osul fruntii iar la unul i s-a inchis prea repede fontanela si creierul nu a mai avut unde sa se dezvolte.nu am stiut sa iti spun in termeni medicali am reprodus ce mi-au povestit mamicile lor.poate baietelul tau chiar are nevoie nu spun eu ca sigur se poate intimpla la fel doar am vrut sa te pun in garda sa te informezi mai bine si sa mai consulti un medic pediatru multa sanatate!'

Credeti ca vigantolul impiedica rahitismul ? Da de unde, uitati o mama care i-a dat copilului 1 an de zile vigantol:
'am o fetita de 1, 6 ani. este de la un timp cam umflata la burtica, incepand de subt coaste.este slabutica si burtica parca e umflata la maxim.i-au aparut tarziu si dintii(dupa 1 an).acum are doar4 dinti.sunt demne de rahitism.?i-am dat vigantol doar pana la 1 an'

Rahitism in ciuda la vigantol
'Nepotelul meu, in varsta de 1 an si trei luni a fost diagnosticat de curand cu rahitism.
Nu cunosc exact ce analize i s-au facut si care au fost valorile acestora, insa stiu ca de cand e mic a luat vigantol si calciu si a mers la consult periodic la medic pediatric care nu i-a spus mamei absolut nimic despre aceasta neregula.'

Rahitism si picioare curbate de la dereglearea calciului creeata de vigantol
' Fetita mea are 1 an si 2 luni si am constatat ca i s-au curbat piciorusele iar medicul de familie a spus ca din cauza rahitismului insa se va remedia si mi-a marit doza de vit D ( 4pic. vigantol+1tb vigantoletten 500). Nepotelul meu de 9 ani a patit acelasi lucru tot pe la 1 an si nu s-a remediat, ba mai rau acum parca sunt si mai curbate, in ciuda tratamentelor si gimnasticii medicale care i-a fost recomandata. Ce este de facut ca sa remediez acet 'defect'?
Am aflat ca depasirea dozei de vit D poate da o intoxicatie grava!'

' baietelul meu are 1 an si 3 luni si are gambele curbate de la nastere. Mi s-a spus ca in timp sa vor intrepta, dar la varsta de 1 an, alaturi si de alte semne au dus-o pe dr de familie cu gandul la rahitism. Am facut intre timp 200.000 ui vit.D2 si urmeaza sa mergem la un consult la un medic pediatru care sa ne spuna daca e nevoie de inca o doza. Oricum, in urma a ceea ce am citi in postarile de mai sus, vreau sa intreb daca nu exista sanse ca piciorusele sa se indrepte de la sine.'

Dureri la picioare cauzate de vigantol la un copil de 3 ani (decalcifiaza oasele vigantolul)
'Va rog sa ma ajutati, daca stiti ce reprezinta durerile permanente ale piciorelor la un copil de 3 ani.Precizez ca face tratament cu vigantolette 1000 u pentru talmus-balmus.'

'am un copil de 8 luni si am dat analiza la CMV si a iesit ca are IGM negativ si IGG pozitiv. Are probleme cu dezvoltarea:nu sta inca, nu se tirie, imi e frica ca nu se va dezvolta. Ficatul este putin marit si sau depistat depunrei de calcar pe creier( nu multe).Spunetimi va rog se poate de tratat aceste urme ale bolii sau este vreun tratament pt ca copilul sa se dezvolte mai departe normal.Ajutatima var rog ca nu mai stiu ce sa fac...am nevoie de un sfat.'
Da, am primit decind sa nascut cite o pastia (de vigantol) pe zi, aceste au fost indicatiile medicului.'

' Am fost diagnosticata la varsta de 3 ani avand rahitism hipofosfatemic familial, am urmat un tratament cu fosfor si calciu pana la varsta de 18 ani. Acum am 24 de ani si problema este ca au ramas sechele:tibii incurbate bilateral.'

'la copiii pana in 3-4 ani cred ca se remediaza. si fata mea a avut si mai are rahitism, se pare ca vigantolul nu era bine absorbit desi a luat mereu doze mari. am inceput sa facem injectii cu d3 in sezonul rece si nu mai luam vigantol
(vigantolul contine chiar vit D3...)

'Copilul meu de la 3 luni a fost diagnosticat cu rahitism.la 9 luni la controlul de laortopedie ni s a spus caci capul femurului nu era format si sa maresc doza de vigantol, in plus la un an si jumatate fontanela nu era inchisa, 0.5/0.5 mm, iar medicul ortoprd ne a spus caci oasele femurului sunt foarte subtiri si sa ii dau 4 picaturi de vigantol si calciu.Copilul meu transpira foarte tare iar la piciorute ni s a mai pus diagnosticul picioare valg bilaterale.Este vreo problema cantitatea de vigantol?' (medicul nici nu stie ca vigantolul contine deja calciu, si ii prescrie copilului si calciu separata)

'buna seara.va rog frumos daca se poate sa imi raspundeti si mie.am un bebelusi de 8 luni si la ultima vizita la pediatru mi s-a zis ca are rahitism.deoarece ultimele costite sunt un pic mai altfel.adica mai spre exterior.nu siu prea bine sa va explic.problema e ca acesta este singurul simptom pe care il are.in rest e dezvoltat normal chiar foarte bine pt varsta lui.este foarte activ.si mi s-a zis sa ii administrez 4 picaturi de vigantol pe zi '

'bebelusul meu are aproape 2 luni si deja fontanela i s-a inchis.am auzit ca fontanela se inchide in cateva luni.e normal daca s-a inchis asa de repede?'

'Am un baietel de un an si 4 luni ( aproape 1 an si 5 luni ) si are inca fontanela deschisa, cam de marimea 0.5/1 cm, fiind rahitic.La inceputul anului a luat 5 picaturi de vigantol.In luna mai, adica la 9 luni, a fost depistat la un control ortopedic capul femurului nu era format lunand inca 4 luni 5 picaturi de vigantol. Ce sa fac? '

'buna..am o fetita care de aproape 3 luni si acu vreo 2 sapt. ni s a spus la control la pediatrie ca are un inceput de rahitism carential comun si anemie si ne a recomandat sa i dam 4 pic de vigantol pe zi 8 saptamani dupa care se revine la 2 pic a la lung si 10 zile pe luna calciu gluconat apoi dupa varsta de 3 luni sa i facem HLG pentru a i se putea da ferrum hausman dupa cate 20 zile pe luna de la 1 la 3 luni...din motiv ca era prea departe de noi am schimbat pediatra si cea de a doua a schimbat si tratamentul..doar 2 pic de vigantol si 5 ml de cipcal zilnic non stop si ferrum 2, 5 ml non stop dar la ferrum am renuntat pt ca nu mai mananca lapte praf in special si a zis ca poate sa i 'dea reflux si analize urmeaza abia in decembrie...totusi nu i prea mult cipcal ? '

'Nepotelul meu, in varsta de 1 an si trei luni a fost diagnosticat de curand cu rahitism.
Nu cunosc exact ce analize i s-au facut si care au fost valorile acestora, insa stiu ca de cand e mic a luat vigantol si calciu si a mers la consult periodic la medic pediatric care nu i-a spus mamei absolut nimic despre aceasta neregula.'

Cateva simptome ale dereglarii calciului care se poate repara numai cu ajutorul remediilor homeopate, mergeti la un medic homeopat adevarat.
- transpiratie noaptea la cap in special occipital
- des transpiratie la palme sau talpi
- cap mult mai mare decat restul corpului
- putina rezistenta la efort
- dorinta de oua fierte (in special moi)
- aversiune sau dorinta de lapte
- in general mai des la copii blonzi cu pielea alba
- dentitia apare tarziu sau pre devreme
- fontanele se inchide prea devreme (cu vigantol) sau prea tarziu (fara nimic)
- mers si vorbit tardiv

Cum dereglarea calciului este la nivel celular, ea nu este cauzata de lipsa de calciu din mancare - caci laptele si orice mancare contine mult calciu - si umpland doar burta cu doze imense de calciu este firesc ca acesta sa nu mai poate fi eliminat usor depunandu-se peste tot in corp, de la organe si vase sanguine pana la creier. Acest calciu dat de medici si prezent si in vigantol nici nu este asimilabil caci este anorganic, organsimului ii trebuie calciu organic sub alte forme : calciu phosphoric de exemplu. Insa deh, cum medicii stiu tot pe dos si mamele ii cred, nici nu vad ca-si dauneaza singure copiilor.
10 comentarii
0
19-11-2011, ora 09:57
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
Parţial aveţi dreptate. Dar sunt ţări cum este Anglia de exemplu. ştiţi cât de puţin soare e aici? Deci sursă naturală de vitamina D nu există. Nici pentru mame în timpul sarcinii, nici pentru sugari în perioada maximă de creştere. Şi rahitism... se întâlneşte mult. Iar în românia unde fug în disperare de soare, îşi îmbracă copii chiar vara cu zece umbrele şi pălării şi nu văd copii acele zece minute vitale pe zi. de unde să ţi iei vitamina d. alimentaţia nu se pune pentru că este o sursă foarte mică în general.
Calciu iau copiii, mai ales sugarii din lapte, dar atâta vreme cât nu se duce aşa cum ar trebui în oase, acele oase se vor dezvolta aiurea, strâmbe- şi apar diverse deformări unele mai grave ca altele. Nu e vorba de metabolismul calciului per ansamblu ci doar de acest metabolism la nivel osos, care are de suferit în absenţa vitaminei D. Asta ca să mă refer strict la rahitism. Şi credeţi-mă unele deformări nu dispar de-a lungul vieţii şi să fii deformat toată viaţa din cauza unei lipse când erai bebeluş nu este foarte bine pentru psihic cel puţin.
Iar excesul, prima locaţie afectată ar fi rinichiul unde se vor observa microcalcificări. E nevoie de cantităţi uriaşe ca să ajungă depunerile şi în creier. deci nu e cazul/
Iar calciul în sine este cel mai bine controlat mineral ca să mă exprim aşa... aşa numita lipsă de calciu nu prea există decât în cazuri de dezechilibre hormonale la nivelul glandelor paratiroide, al rinichilor, tulburărilor digestive. Practic ce se numeşte spasmofilie- pentru care lumea ia calciu intravenos sau per oral este un dezechilibru între calciul legat şi cel liber din organism şi se rezolvă simplu dacă persoana în criza acută de spasmofilie. ar respira într-o pungă sau şi-ar ţine respiraţia. Dar cauza legării/nelegării calciului se poate rezolva pe termen lung homeopat. Atâta vreme cât nu există modificări majore la nivelul organelor mai sus menţionate care ar trebui totuşi investigate şi tratate
0
19-11-2011, ora 10:49
Iminira
Nu este medic/terapeut
Iminira
Chiar credeti ca soarele se poate inlocui cu un hormon extras initial din FICATUL anumitor pesti si pe urma fabricat sintetic ? Soarele nu trebuie absorbit direct, ci se extrage sub forma de fotoni din alimente, asta in cazul ca nu au fost procesate industrial. Fotoni solari se inmagazineaza in mari cantitati in coaja cerealelor sau a fructelor, in uleirui, miere, etc. Iarna exista la fel de multi fotoni solari ca si vara daca este zapada. Ghiata salveaza si radiaza pe urma fotoni. Dumnezeu stie sa disperseze lumina esentiala pt. viata si nu are mevoie de chimisti si oameni Chestia cu lipsa de soare iarna caci un mit lansat chiar de cei care au pacalit nu o singura data medicii ca sa-si vanda medicamentele toxice. Cine crede in prostiile savantilor cu privire la corpul uman si sanatate nu a inteles inca ca sunt ori prostii ori propaganda si medicii sunt cei mai naivi in acesta privinta. Odata invatata o prostie greu se mai debarseaza omul de ea.
Cine mai mananca insa astazi cereale integrale ? Coaja este indepartata. Uleiul este rafinat, zaharul la fel. Eschimosii au putin soare dupa teoria stiintfica si nu au probleme cu calciul si nici nu mananca ficat de peste in cantitati extreme. Este nevoie de zeci si sute de ficati de peste (ditr-un anumit soi) ca sa ajungi la dozajul dintr-o singura pastile de vitamina D !
Faptul ca o substanta se gaseste undeva in mod natural nu o face sanatoasa pt. om, mai ales in cantitatati mari.
Si veninul de sarpe este natural.
Depuneri de calciu in creier aveti intr-un din cazul de mai sus, dozele nu au nicidecum uriase, desi foarte mari.
Problema este ca la fiecare om dozajul este altfel, individual.
Problema cea mai mare este ca acesti hormoni, ca orice hormon, constrang corpul la actiuni anormale. Nu se poate compara un hormon cu non-hormon. Hormonul este ca un software activ la un computer, substanta ca un fisier pus undeva pe harddisc.
Dereglari de calciu ionic au foarte multi copii din cauza greselilor facute de mame si faptului ca multe din ele au deja calciul dereglat sau iau insasi calciu si vit. D. La acesti copii vitamina D va actiona si mai negativ.
Chestia cu punga este pt. efctiunile legate de calciu ionic o prostie, ce sa aiba respiratia de a face cu o dereglare celulara ? E vorba de metabolism celular de care depinde totul.
0
19-11-2011, ora 11:37
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
1. Mi-este clar ca nu stiti nimic despre metabolismul celular al calciului. nimic despre cum influenteaza ph-ul alcalin sau acid legarea sau separarea de proteine - calciu liber sau legat- probabil e chineza pentru dumneavoastra. in fine nu are rost sa ma chinui. si ce sa aiba respiratia de a face cu ph-ul?? ha! e clar nici macar o teorie simpla a respiratiei nu o cunoasteti. Dar poate in mintea dumneavoastra nici macar nu respiram...

2. Vigantolul NU contine calciu- iar dovediti faptul ca habar nu aveti despre ce vorbiti! Macar inainte de a ponegri un medicament asigurati-va ca stiti ce este in el!!! Iar afirmatiile legate de calciu organic.anorganic denota o lipsa totala de intelegere a chimiei de baza.

3. In acel caz depunerile de calciu in creier nu erau date de vigantol- nu am vazut in toata viata mea niciun singur caz, in schimb la copii contaminati congenital cu diversi virusi cum ar fi citomegalovirusul aproape in toate cazurile se vad calcificari in diverse zone din creier, (si nu numai vezi toxoplasma sau altele)

4. Enervanta atitudinea dumneavoastra de genul: eu marele invatat/invatata daca citesc inteleg ceva, tot restul oamenilor, doctorilor orice ar citi li se spala creierele si nu pot intelege? Ma scuzati dar creierul dumneavoastra functioneaza altfel decat al restului lumii? sau sunteti dumneavoastra cel/cea care o data invata o prostie nu poate sa priceapa adevarul?
0
19-11-2011, ora 13:31
Iminira
Nu este medic/terapeut
Iminira
Nu are rost sa va legati le chestii formale. Vigantolul se da aproape mereu impreuna cu calciu, chiar daca nu toate formele de vigantol contin si calciu. Exista insa si preparate care contin atat vitamina D cat si calciu. Aici era vorba de practica medicala generala si nu de un anumit preparat caci exista destule preparate diferite cu vitamina D. Unele contin si 'vitamina' A de exemplu, tota la fel de nociva. La efectele secundare de pe hartia la medicamentele cu vitamina D scrie clar:

'Contraindicatii: Hipercalcemie. Nota: atentie la pacientii cu calculi renali în antecedente; în sarcoidoza; în sarcina

Hipercalcemie. Rare cazuri de hipercalcemie si/sau hipercalciurie cu hipersensibilitate la vitamina D. Persistenta nivelului seric crescut al calciului se poate manifesta prin simptome acute (aritmii, greata, voma, simptome psihice, tulburari ale starii de constienta) si cronice (scadere ponderala, formare de calculi renali, nefrocalcinoza, calcificari ale tesuturilor moi, lipsa poftei de mâncare, sete intensa, poliurie). În cazuri rare s-au înregistrat evolutii fatale. '

FATALE !!!! Oameni au murit de la vitamaina D !!!

Oricum nu sunt cunoscute si trecute toate efectele secundare pe hartia insotitoare (nu ar incapea nici pe 10 pagini). Insa nu trebuie sa fi studiat medicina ca sa intelegi ce inseamna hipercalcemie si sa intelegi ca depunerile de calciu pot avea loc peste tot - de la creier pana la vase sanguine, deoarece tot este afectat de hormionii acestia si de excese de calciu. Unii copii au scaun alb de la atata calciu.

Oricum nu este de asteptat ca majoritatea medicior sa inteleaga astfel de lucruri - hartiile insotitoare sunt cel mai putin citite chiar de ei si cu atat mai putin sa schimbe ceva in practica acesta daunatoare.

Medicina este prea aroganta ca sa poata face asa ceva si dvoastra dati un exemplu bun al acestei arogante profesionale. Bineinteles ca va enerveaza ce scriu si cum scriu, insa chestia nu are de a face cu persoane ci cu sistemul. Iar chestia cu virusii este chiar ridicola, DAR O SCUZA BUNA PT. MEDICI SA NU-SI RECUNOASCA greselile facute chiar de ei mai inainte prin administratea de vigantol si calciu. Atunci cand cineva indoapa un bebelus cu calciu si cu hormoni pe care scrie clar ca duc la depuneri de calciu Nu este de vina medicul ci un virus !! Of couse, medicii nu fac greseli, virsuii bata-i vina ! Frumoasa scuza, dar tot atat de absurda. Insa nu-i de mirare.
Ce am scris este pt. pacienti, medicina alopata este bolnava in mod incurabil. Oamenii destepti inteleg ce este scris aici, ceilalti nu au decat sa face ce le recomanda medicii si urmarile le vor simtii singuri pe pielea lor.
0
19-11-2011, ora 16:52
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
Cel mai deştept cedează! deci mult noroc în cruciada antimedicină, bazată pe neadevăruri, minciuni, teorii ale conspiraţiei şi multe alte aberaţii fără sens, fără adevăr, fără fundament!!!
0
19-11-2011, ora 17:17
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
Vigantol Oil
Solutie orala in picaturi, 0, 5mg/ml
Compozitie:
1 ml solutie contine colecalciferol 0, 5 mg corespunzator la vitamina D3 20.000 UI
extras din prospectul de la vigantol
deci nu minţiţi din prima !

şi chiar domnule/doamnă ştie tot- de ce nu se poate depune un exces de calciu sanguin în creier? ştiţi? Evident nu!
0
19-11-2011, ora 22:29
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
Combinarea calciului cu vitamina d la sugar in primul rând consider că este greşită, şi niciuna din schemele noi de terapii şi profilaxii nu mai conţin această combinare. Dar informaţiile noi ajung greu în toate zonele ţării. şi la cei neinteresaţi de schimbări. din păcate...
în fine excesul dăunează, anumite combinatii nu se recomandă iar folosirea fontanelei ca criteriu este greşită- pentru că fontanela se închide oricând până la vârsta de 18 luni şi nu este corect să se folosească ca şi criteriu în ajustarea dozelor de vigantol.
0
20-11-2011, ora 00:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Dr.Bociu, ati intrat in polemica cu cine nu trebuia, astfel de persoane apar in fiecare sfarsit de saptamana, persoane care, pur si simplu duc o lupta antimedicina apriga, in toate domeniile.
0
20-11-2011, ora 14:11
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
@vasi, aveţi dreptate, dar m-am gândit că or sa fie mămici care ajung să citească Doamne fereşte acest topic şi ar trebui totuşi să vadă şi o părere medicală, măcar să se îndoiască de adevărul spuselor acestui individ, care într-adevăr postează la fiecare sfârşit de săptămână sub alt nume, dar cumva din formulări şi din tot ce spune nu pot decât să mi amintească de un alt individ cu care am intrat cândva în polemică. Dar mă bucur că totuşi sunt şi oameni cu cap care îl combat! Felicitări!
0
22-11-2011, ora 09:44
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Inchid acest topic nu inainte de a face o recomandare mamicilor:

Respectati indicatiile medicilor!
In cazul in care aveti incertitudini privind recomandarile pediatrului sau medicului de familie este dreptul dvs de a consulta si alti MEDICI.
In nici un caz, insa, nu luati drept adevarate informatii gasite pe forumuri (inclusiv acesta), postate de persoane fara identitate declarata.
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul