Viermi

30-04-2012
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Chiar nimeni nu imi poate da nici macar un raspuns?????

Autor: alexandraT

lori, daca aceea ar putea fii viermi atunci va rog sa imi spuneti ce alt examen as putea sa imi fac din scaun? Multumesc
Buna ziua, am si eu o intrebare, recoltarea scaunului pentru H.Pylori se poate face doar la primul scaun de dimineata sau orice scaun? Si as mai avea o intrebare am observat in scaunul meu ca niste viermisori extrem de subtiri de culoare neagra! Medicul mi-a recomandat sa fac doar pt H.pylori, daca aceea ar putea fii viermi atunci va rog sa imi spuneti ce alt examen as putea sa imi fac din scaun? Multumesc
1 comentarii
0
30-04-2012, ora 08:50
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Helicobacter pylori este o bacterie, nu se vede decat la microscop. Sa faceti examen coproparazitologic pentru a detecta prezenta viermilor si mergeti la un consult de Boli Infectioase.
Pentru Helicobacter pylori se face, cel mai frecvent, examen serologic( Ig anti Helicobacter Pylori). Exista si un test imunoenzimatic pentru detectarea Ag in fecale.Pentru H. pylori se mai poate face testul respirator al ureazei, testare salivara, urinara ;sau se face endoscopie digestiva superioara si test rapid al ureazei, examen histologic, cultura... Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.