Vezicule dureroase urgent !

17-08-2015
MoNa.21
Nu este medic/terapeut
MoNa.21
Am o micoza la unghiile de la picioare( doar cele mari) de ceva vreme dar nu m-a prea deranjat asa ca nu am facut nimic.acum m-am hotarat sa incerc un tratament cu propolis si bicarbonat.dupa cateva zile pielea de pe cele doua degete mi s-a uscat foarte rau era foarte groasa si incepea sa se cojeasca putin asa ca m-am gandit sa le hidratez cu o crema ( mentionez ca am mai folosit crema pe restul corpului, niciodata pe picioare).a doua zi m-am trezit cu degetele pline de bubite pe sub piele nu pe deasupra( nu stiu cum sa explic) care se simteau la atingere, nu imi amintesc sigur cum aratau dar cred ca erau de culoarea pielii si daca te uitai de aproape se vedea ca aveau lichid si ma si mancau dar nu prea tare.a doua zi ma mancau deja destul de tare(nu am dormit toata noaptea de ele), erau mai vizibile si nu puteam sa calc pe degete din cauza ca erau acoperite complet de acele vezicule.am tinut picioarele in apa rece cu bicarbonat, in ceai de menta, mi-am dat cu fenistil, cu tinctura de propolis, cu albastru de metil, dar nu-au ajutat cu nimic, doar apa rece calma pe moment.acum in a 3a zi deja e si mai rau veziculele par si mai umflate, nu pot sa merg deloc, mancarimea e insuportabila si au si inceput sa ma doara degetele(e un fel de senzatie de arsura, intepaturi, durere, amorteala plus mancarime)am crezut ca ma ustura de la albastru dar deja durerea e prea mare si vad ca a inceput sa se extinda si la degetele de alaturi.am luat un peritol si nu stiu ce altceva sa mai fac.pana marti nu pot sa merg la doctor si vreau sa stiu daca e eczema de la crema cu care m-am dat sau micoza?ca sa stiu ce sa fac pana ajung la doctor ca nu mai pot de durere.multumesc
2 comentarii
0
17-08-2015, ora 16:02
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Veziculele pot fi atat in contextul micozei, dar mai probabil sunt de la ceva ce ati pus: propolis sau posibil cealalta crema.
Puteti folosi crena Travocort dupa ce tineti picioarele intr-un lighean cu apa calduta in care adaugati 1/4 cana de otet alb 15 minute dimineata si seara, dar mergeti cat mai repede la derma, deoarece pentru ciuperca unghiilor este nevoie de tratament pe gura si ar putea fi necesar si pentru eczema.
0
18-08-2015, ora 14:34
MoNa.21
Nu este medic/terapeut
MoNa.21
Multumesc pentru raspuns.Am fost azi la derma, nu mi-a spus ce am, a mentionat ceva de o arsura.Mi-a dat medrol 1cp de 2 ori pe zi, omez si comprese reci cu ceai de galbenele si pelin.Din prospect presupun ca e o alergie ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: